Matka Boża Bolesna
Główka11 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rocznica przeniesienia Cudownego Obrazu oraz otwarcia muzeum

W najbliższy poniedziałek, 2-go lipca, przypadają uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Tego dnia minie także sześć lat od momentu przeniesienia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej do bazyliki z kościoła parafialnego pw. św. Doroty. To także 2 rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego.

Przez ok. 150 lat Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej miał swoje miejsce się w kościele pw. św. Doroty. Od momentu przeniesienia go z lasu grąblińskiego do tego Cudownego Wizerunku pielgrzymowały miliony wiernych prosząc Matkę Bożą o błogosławieństwo i łaski. Ks. Eugeniusz Makulski, wieloletni proboszcz licheńskiego sanktuarium, widział, że maleńka świątynia nie jest w stanie pomieścić wiernych przybywających do Licheńskiej Pani. Dlatego postanowił wybudować kościół, który stałby się domem dla Cudownego Obrazu, gdzie wierni z Polski i całego świata mogliby pielgrzymować i modlić w godnych warunkach. I tak z marzenia jednego, wyjątkowego człowieka, powstała największa katolicka świątynia w Polsce, siódma pod względem wielkości w Europie i jedenasta w świecie.

2-go lipca 2006 roku nastąpił jeden z najważniejszych dni w historii Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Tego dnia maleńki obraz, o wymiarach 9,5 x 15,5cm, w asyście kapłanów i tysięcy wiernych, został uroczyście przeniesiony do swojego nowego domu. Od tego momentu rozpoczęło się zapisywanie nowej karty w historii licheńskiego sanktuarium:

„Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII w. Nieznany  artysta na cienkiej, modrzewiowej desce ukazał pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę. Przymknięte, spuszczone oczy nadają młodej i delikatnej twarzy wyraz melancholijnego zamyślenia. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. W 1967 Cudowny Obraz udekorował papieską koroną Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.” – powiedział ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium.

Także 2-go lipca, tylko w roku 2010, w sanktuarium zapoczątkowało swoją działalność muzeumNosi ono imię ks. Józefa Jarzębowskiego, marianina, wielkiego patrioty, pasjonata kultury, sztuki i historii Polski. Przez całe swoje życie zbierał on eksponaty świadczące o wielkim kunszcie i artystycznym smaku polskich twórców.
Początki muzeum sięgają 1925 roku, kiedy to ks. Józef Jarzębowski rozpoczął pracę w Kolegium Bielańskim w Warszawie. Jego zamiłowanie do historii oraz kultury i sztuki zaowocowało powstaniem muzeum. Eksponaty marianin gromadził całe swoje życie. Robił to w jednym celu – aby pamięć o Polsce, polskiej kulturze i sztuce przetrwała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie.  
Po II wojnie światowej cała kolekcja została wywieziona z Polski do posiadłości Księży  Marianów w miejscowości Fawley Court w Anglii. Kilkadziesiąt lat później eksponaty powróciły do Polski, a od 2-go lipca 2010 można je podziwiać na niemal 1000 m2 powierzchni w licheńskim muzeum. Mieści się ono na dwóch piętrach w północnej części bazyliki, nad prezbiterium. Muzeum jest podzielone tematycznie. Jedno piętro zajmują eksponaty poświęcone historii Polski, a drugie skarbczyk starej książki, sala sztuki sakralnej, a także galeria grafiki i rysunku.

„W muzeum zgromadzono wiele cennych eksponatów związanych m. in. z polską sztuką i kulturą sakralną, powstaniem styczniowym czy rzeczpospolitą szlachecką. W kolekcji znajdują się m.in. starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. Szczególnie cenne są dwie kolekcje broni białej – europejskiej i wschodniej, kolekcja obrazów olejnych europejskich mistrzów XVII-XVIII wieku, bulle papieskie, dokumenty królewskie od Władysława Jagiełły do Stanisława Augusta Poniatowskiego, pamiątki więźniów sowieckich łagrów i obozów hitlerowskich.” – dodał ks. Kieniewicz.

Specjalnie dla uczniów organizowane są tzw. lekcje muzealne, w tracie których dzieci i młodzież szkolna mogą przeżyć lekcję historii inną niż wszystkie. Na własne oczy mogą zobaczyć eksponaty, które na co dzień mogą oglądać wyłącznie na kartach podręczników lub w Internecie.

W ciągu dwóch lat istnienia licheńskie muzeum odwiedziło ponad  140 tysięcy zwiedzających.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w okresie letnim można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w niedziele od 8:00 – 16:00. Wstęp dla wszystkich chętnych jest BEZPŁATNY.  

29 czerwca 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


24 października 2020
Sobota
Idźmy z radością na spotaknie Pana

Wspomnienie dowolne św. Antoniego Marii Clareta, biskupa

346. rocznica aprobaty pierwszego klasztoru Zgromadzenia Marianów w Puszczy Korabiewskiej (Mariańskiej) w 1673 roku

Dzień modlitw w intencji Zgromadzenia Księży Marianów

Warsztaty "Stres - radzenie sobie w sytuacji trudnej" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 7.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet