Matka Boża Bolesna
w
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

SCHOLANDIAwarsztaty liturgiczno-muzyczne dla dzieci i młodzieży
 

348 uczestników zgromadziły warsztaty liturgiczno-muzyczne SCHOLANDIA SJE, które w dniach 16-18 listopada odbywały się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Kulminacyjnym punktem spotkania była Msza św. oraz koncert w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w wykonaniu uczestników przy wtórze muzyków z Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

Warsztaty o nazwie SCHOLANDIA zostały zorganizowane po raz piąty, jednak pierwszy raz w Licheniu. Jak wyjaśniła organizatorka, s. Małgorzata Galik ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii, idea takiego spotkania zrodziła sie pięć lat temu wśród scholi prowadzonych przy parafiach, w których posługują siostry Eucharystki:
"Pierwotnie był to cel, aby razem się spotkać, wspólnie śpiewać i chwalić Pana Boga. Przez cztery lata było to w formie zawodów i konkurencji, pierwsza cześć była zawsze festiwalowa, druga sportowa, wiec krzepiliśmy i ciało i ducha. Natomiast w zeszłym roku zrodziło się we mnie pragnienie, aby zrobić coś więcej, wspólnie jako jeden zespół."
 
W warsztatach uczestniczyły dzieci i młodzież z bardzo różnych miejsc w naszym kraju, m.in. z Pruszkowa, Raszyna, Michałowic, Skarżyska Kamiennej czy Góry Kalwarii. W tym roku w Warsztatach wzięła także udział grupa młodych ludzi z Wilna. Efektów ich pracy można było posłuchać w trakcie niedzielnej sumy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, gdyż podczas tej właśnie Eucharystii młodzi ludzie wielbili Boga śpiewając i grając utwory, których wspólnie uczyli sie przez całą sobotę oraz w niedzielę rano.

Bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu wszystkich uczestników warsztatów. W trakcie koncertu śpiewakom wtórowali muzycy z zaprzyjaźnionej Orkiestry Symfonicznej z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pod dyrekcją Piotra Dołęgowskiego.

Licheńskie warsztaty poprowadził oraz wszystkie utwory wysłuchane podczas koncertu zaaranżował Hubert Kowalski, dyrygent z Krakowa. Jak przyznał nie miał wcześniej sposobności pracować z tak dużą liczbą dzieci i nieco obawiał się tej konfrontacji. Jednak jest bardzo zadowolony z efektów współpracy:
 "Ja mam okazję prowadzić warsztaty i przedsięwzięcia muzyczne z muzyką liturgiczną też w dużych składach, ale w większości przypadków z młodzieżą i ze starszymi ludźmi. Z dziećmi w tak okazałej liczbie pierwszy raz mi się to zdarza. I jestem pod wrażeniem.”

Jak dodał największym problemem w trakcie warsztatów było wypełnienie młodym ludziom czasu do maksimum:
"Dzieci nie mają takiej możliwości, żeby się skupić zbyt długo, więc trzeba nieustannie im coś wymyślać w trakcie uczenia tym bardziej, że chciałem, aby one wyskoczyły z takiego nurtu grania i śpiewania piosenek na liturgii, aby spróbowały się zmierzyć z niektórymi pieśniami tradycyjnymi Kościoła."

Uczestnicy licheńskich warsztatów byli bardzo zróżnicowani pod względem wieku. Najmłodszy uczestnik miał 5 lat, a najstarszy 17. Wśród nich była Aleksandra Parszewska z Skarżyska Kościelnego na kielecczyźnie:
"Od jakiegoś czasu śpiewam w scholi w swojej parafii św. Trójcy. Jest to dla mnie bardzo ważne i przyjechałam się tu jeszcze bardziej dokształcić, dowiedzieć się czy coś może robię niepoprawnie, czegoś się nauczyć, aby móc to potem wykorzystać podczas śpiewania m.in. w trakcie Mszy świętych."

Organizatorem warsztatów były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. W tym roku gościnnie w warsztatach wzięly udział także parafialne schole prowadzone przez Siostry Służebniczki oraz Siostry Opatrzności Bożej.  

Licheń Stary, 18 listopada 2012 r.   

Ave Maria
Niechaj miłość twa

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


15 października
Wtorek

Wspomnienie obowiązkowe
św. Teresy od Jezusa,
dziewicy i doktora Kościoła

Dzień Dziecka Utraconego

Międzynarodowy Dzień
Kobiet Wiejskich
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Modlitewnej i ich rodzin
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Jadwiga, Teresa, Brunon
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 1, 16-25
Psalm responsoryjny: Ps 19 (18), 2-3. 4-5ab (R.: 2a)
Ewangelia: Łk 11, 37-41
realizacja LM Internet  LM Internet