Matka Boża Bolesna
Główka51 panorama starej części zimą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

W strugach deszczu do Lichenia. Koniarze z Trzebnicy po raz ósmy pielgrzymowali do Matki Bożej Licheńskiej  

Ulewnym deszczem i silnym wiatrem powitani zostali dziś (26-go czerwca) uczestnicy konnej pielgrzymki z Trzebnicy w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Podczas sześciodniowych „rekolekcji w siodle” jeźdźcy pokonali ponad dwustukilometrową trasę.

Już po raz ósmy koniarze z Trzebnicy, Wrocławia i okolic wybrali się w podróż, której celem jest Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Konni pielgrzymi z Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej wyruszyli 21 czerwca. Dziś natomiast, mokrzy, ale szczęśliwi, zameldowali się u stóp Matki Bożej Licheńskiej.  

Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest „Wiara w moim życiu”, która wpisuje się w obchody trwającego Roku Wiary. Pomysłodawcą i jednocześnie kapelanem pielgrzymich jeźdźców jest ks. Krzysztof Dorna, salwatorianin, którego pasją od wielu lat są konie. Jak sam przyznaje, jest to jego sposób na ewangelizację i przybliżanie ludzi do Boga.

Zdaniem ks. Dorny tegoroczna pielgrzymka miała dwa oblicza – słoneczne i deszczowe. Koniec trasy okazał się być mokry:
„I tak bywa na pielgrzymce. W tym roku pogoda była mieszana – można powiedzieć pół na pół. Ale myślę, że atmosfera jest najważniejsza i żadna pogoda nie może przeszkodzić; chyba, że jakieś nawałnice, które byłyby zagrożeniem dla koni”.

Pielgrzymi w licheńskim Sanktuarium zameldowali się dziś w południe. Na placu przed bazyliką pojawiło się 8 koni oraz dwie bryczki. Przybyłych powitał ks. Sławomir Homoncik, v-ce kustosz Sanktuarium. W kilku słowach podziękował jeźdźcom za przybycie oraz za świadectwo wiary. Po błogosławieństwie zachęcił pielgrzymów do przyjazdu w przyszłym roku. Dla koni natomiast zostały przygotowane i rozdane kostki cukru, które są ich przysmakiem.

Tegoroczna pielgrzymka nieco różniła się od poprzednich:
„W tym roku nowością było to, że zrobiliśmy grupę zaprzęgów. Jeszcze nie było w Licheniu bryczek. Była to też okazja do tego, aby zmobilizować trochę środowisko zaprzęgowe” – dodał salwatorianin, który postanowił w ten właśnie sposób przebyć całą podróż do Lichenia.  

W dorocznej pielgrzymce biorą udział koniarze – amatorzy. Są przedstawicielami różnych zawodów i grup społecznych. Wiele ich różni, ale łączy jedno – miłość do koni. Część z nich jedzie po raz kolejny. Wśród nich jest pani Ewa z Mirkowa pod Wrocławiem. Jej zdaniem, tegoroczna pielgrzymka była bardzo udana. Niestety trasę z Konina do Lichenia pokonała samochodem, gdyż na ostatnim odcinku koń, którym podróżowała, okulał. Poza tym nawet niesprzyjające warunki atmosferyczne nie zepsuły tego wyjątkowego czasu. Dla niej jest to także wyprawa ważna z osobistego punku widzenia:
„Na trasie pielgrzymki sadzimy Dęby Katyńskie. Te inicjatywę zainicjował mój świętej pamięci mąż. Niestety raz tylko mu się udało być na tej pielgrzymce. A ja to kontynuuję” – wyjaśniła.

Trasa przejazdu jeźdźców liczyła około 240 km. Przebiega głównie drogami polnymi, leśnymi duktami lub mniej ruchliwymi ulicami asfaltowymi. Postoje i popasy dla koni począwszy od pierwszej pielgrzymki, a więc od 2006 roku, organizowane są w tych samych miejscach. Jak wyjaśnił ks. Dorna, pomocną dłoń w stronę pielgrzymów wyciągają zaprzyjaźnieni koniarze mieszkający na trasie przejazdu. I to z ich gościnności korzystają pielgrzymi.  
Tegoroczna pielgrzymka konna z Trzebnicy do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej odbyła się po raz ósmy.

Licheń Stary, 26 czerwca 2013 r.

Ks. Krzysztof Dorna, kapelan pielgrzymki

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 listopada 2020
Środa
Dzieła Twe wielkie i godne podziwu

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30,12.00, 18.00
18.00 w intencji chorych i umierających.
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa:
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec: 16.30


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

realizacja LM Internet  LM Internet