Matka Boża Bolesna
19
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymi ze Strzelna zatrzymali się w Licheniu
podążając na Jasną Górę

Kolejna grupa pielgrzymów zmierzających do Częstochowy przybyła do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Tym razem byli to pątnicy ze Strzelna idący w XXX jubileuszowej Promienistej Pielgrzymce diecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę.

Pielgrzymi w Licheniu pojawili się wczoraj, 30-go lipca, w późnych godzinach południowych. Przed bazyliką Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej pątników powitał ks. kustosz Wiktor Gumienny błogosławiąc i kropiąc ich wodą święconą. Zachęcał do wykorzystania czasu, który mają do dyspozycji w Licheniu na modlitwę i odpoczynek.

Jak wyjaśnił Daniel Konowalik, organizator pielgrzymki, Licheń od samego początku jej istnienia był miejscem, gdzie wędrowcy zatrzymywali się na postój i nocleg. Tak zostało do dziś. W tym roku pielgrzymi także skorzystali z noclegu w miejscowej szkole podstawowej oraz z gościnności licheńskich parafian, którzy wraz z proboszczem, ks. Stanisławem Kosiorowskim, przygotowali dla nich kolację.

Pielgrzymi ze Strzelna wyszli w niedzielę, 28-go lipca. Plan marszu zakłada pokonywanie od kilkunastu do nawet 40 km dziennie. Dzisiejszy marsz, z racji temperatur dochodzących do 34 stopni Celsjusza, był dla pielgrzymów wyjątkowo trudny:
„Pijemy dużo wody, mamy całe zaplecze medyczne także w trasie. Staramy się tego pilnowaćszczególnie młode osoby, aby wszyscy mieli nakrycia głowy, kremy z filtrem, które chronią, żeby szczęśliwie wszyscy  mogli do końca naszej pielgrzymki dojść”dodał Daniel Konowalik.


Osobą, która mogłaby się pokusić o napisanie książki o strzeleńskiej pielgrzymce, jest 76-letnia pani Czesława Paczkowska, która w pielgrzymce uczestniczy 20. raz:
„Kiedyś marzyłam, żeby iść do Częstochowy na pieszo. Jak miałam 50 lat syn mi mocno zachorował i powiedziałam na kolanach, ale zajdę. I rzeczywiście zaszłamOd tego czasu dwadzieścia razy szłam”wyjaśniła.
Ze względu na stan zdrowia pani Czesława nie uczestniczy w pielgrzymce w pełnym wymiarze. Pomaga w przygotowaniu posiłków dla pielgrzymów. Jednak pewne odcinki stara się pokonać pieszo o własnych siłach.  

Wśród pielgrzymów idących w pielgrzymce na Jasną Górę państwo Alicja i Piotr Jackowscy. Podążają wraz ze swoją półtoraroczną córką Zosią. Zdaniem pani Alicji, która piesze pielgrzymowanie rozpoczęła w wieku 6 lat, wyprawa z tak małym dzieckiem jest dla niej i męża sporym wyzwaniem:
„My corocznie pielgrzymowaliśmy do Częstochowy. Urodziła nam się córka i w ten tryb naszego życia wdrażamy. Idzie się dość trudno – to jest wyzwanie. Idziemy pierwszy raz, ale mam nadzieję, że dotrzemy”wyjaśniła.

W tegorocznej pielgrzymce uczestniczy 88 osób. Pielgrzymi w sumie mają do pokonania 265 km. Pielgrzymka Promienista ze Strzelna jest  jedną z wielu pielgrzymek archidiecezji gnieźnieńskiej. Zgodnie z tradycją zainicjowaną przez ks. Tomasza Petę, obecnie arcybiskupa metropolitę Astany w Kazachstanie, poszczególne grupy (kolorowe i promieniste) niosą małe fragmenty krzyża. Gdy już wszystkie grupy spotkają się, składają poszczególne kawałki w jedność i wraz z powstałym krzyżem wchodzą na Jasną Górę jako jedna pielgrzymka z gnieźnieńskiej archidiecezji.
Pielgrzymi do celu swojej wyprawy dotrą w poniedziałek, 5-go sierpnia.

Licheń Stary, 30 lipca 2013 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


15 lipca 2020
Środa
Pan nie odrzuca ludu wybranego

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7 - 16 lipca) - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)

Oaza chorych
 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych i umierających z błogosławieństwem
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Kaplica Serca Pana Jezusa
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet