Matka Boża Bolesna
Główka51 panorama starej części zimą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymka III klas gimnazjalnych diecezji włocławskiej
do Matki Bożej Licheńskiej


Ponad 4 tysiące uczniów z trzecich klasach gimnazjalnych z terenu diecezji włocławskiej przybyło do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Młodzi ludzie wzięli udział w koncercie ewangelizacyjnym w wykonaniu rapera Bęsiu oraz we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył pasterz diecezji włocławskiej, bp Wiesław Mering.

Od wczesnych godzin rannych do licheńskiego Sanktuarium przybywały zorganizowane grupy gimnazjalistów, aby u stóp Matki Bożej Licheńskiej modlić się oraz polecać Bogu swoje prośby, zwłaszcza w perspektywie wyboru szkoły średniej, który czeka ich w najbliższym czasie.  
Wśród osób, które dziś rano przybyły do Sanktuarium, była Nikola Gruszczyńska z Publicznego Gimnazjum im. Ireny Sendlerowej w Kramsku:
"Przyjechaliśmy ponieważ zaproponował nam to nasz wikary, ks. Piotr Stanny. To z jego inicjatywy jesteśmy na tej pielgrzymce, i angażujemy się w tym przedsięwzięciu" - wyjaśniła.

Jej zdaniem organizacja takiego zjazdu w Licheniu to bardzo dobry pomysł:
" Podoba mi się ta inicjatywa. Dobrze, że zorganizowano coś dla młodzieży" -  dodała gimnazjalistka.

Na początku młodzi ludzie uczestniczyli w koncercie ewangelizacyjnym rapera kryjącego się pod pseudonimem Bęsiu. Zanim jednak rozpoczęto muzykowanie przy dzwonnicy znajdującej się nieopodal bazyliki, muzyk podzielił się z młodzieżą historią swojego życia. Wyjaśnił, że będąc młodym człowiekiem nie po drodze było mu z Kościołem i Bogiem. Jak powiedział "wolał imprezować, aniżeli przesiadywać w kościele i klepać pacierze". Oczy otworzyła mu dopiero pielgrzymka do Medjugorie, gdzie został "dotknięty przez Boga". Od tego czasu każdego dnia stara się dzielić swoimi przeżyciami z tymi, którzy nie wiedzą, co zrobić ze swoim życiem.

Tuż po koncercie gimnazjaliści wraz z nauczycielami, katechetami i opiekunami udali się do bazyliki, aby uczestniczyć we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Przed  Eucharystią oraz w jej trakcie młodzi ludzie mogli oczyścić się duchowo poprzez przystąpienie do sakramentu pojednaniaMszy św. o godz. 12 przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej, bp Wiesław Alojzy Mering. Wraz z nim Najświętszą Eucharystię koncelebrowało 70 kapłanów, którzy przybyli do Lichenia wraz ze swoimi wychowankami.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Michał Styczyński z Sieradza:
"Drodzy gimnazjaliści. Gromadzimy sie w tej bazylice, aby modlić sie o waszą przyszłość, byście celnie odkrywali Bożą wolę względem was"- powiedział kaznodzieja.
I dalej pytał  gimnazjalistów zachęcając do refleksji nad własnym życiem:
"Co Pan Bóg ci przygotował? Czego od ciebie chce? Jaka jest twoja droga i jaka jest jego wola? To ważne pytania, na które musisz zacząć odpowiadać już dzisiaj" - dodał.

Przywołał także postać biblijnego Samuela, który usłyszał głos Boga i poszedł za nim. Zachęcał, aby młodzi ludzie, obecni na liturgii, byli jak Samuel - otwarci na słowo Najwyższego Boga; aby uważnie go słuchali i wypełniali je w codziennym życiu - zakończył duchowny.

Na zakończenie słowo do młodzieży wygłosił bp Wiesław Mering, który nawiązał do postaci kard. Stefana Wyszyńskiego. W swoim wystąpieniu mówił o heroizmie i wspaniałej postawie Prymasa Polski, który za głoszenie poglądów nieprzychylnych ówczesnej władzy, został 60 lat temu aresztowany i internowany przez 3 lata w różnych miejscach w Polsce.

Po Mszy św. gimnazjaliści mogli wraz z przewodnikiem zwiedzić Sanktuarium.

W licheńskiej pielgrzymce wzięło udział ponad 4 tysiące gimnazjalistów ze szkół rozsianych na terenie całej diecezji włocławskiej, m.in. z Chodeczy, Rychława, Konecka, Ciechocinka, Włocławka, Konina, Kramska, Zakrzewa, Turku, Kowala, Nieszawy, Uniejowa, Radziejowa, Skulska, Sieradza, Russocic, Lubienia Kujawskiego, Ślesina, Sompolna. Najliczniejszą grupę w tegorocznej pielgrzymce (150 osóbstanowili uczniowie gimnazjum im. Jana Długosza we Włocławku.

Licheń Stary, 25 września 2013 r.

Homilia ks. Michała Styczyńskiego

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 lipca 2020
Niedziela
Na żyznej ziemi ziarno wyda plony

Słowacja w Licheniu. Razem przy Bolesnej Matce

Niedziela z rodziną w Licheniu (12.00-16.30) - odwołane

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dzień modlitw w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi

20.Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników (12-13 lipca)
- odwołana

40.Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7-16lipca) - odwołana

Rekolekcje: Nie zgubić się w świecie (10-12 lipca) - ODWOŁANE

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 17.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

realizacja LM Internet  LM Internet