Matka Boża Bolesna
13
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rocznica zaślubin Polski z morzem

"W imieniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto nasz prastary Bałtyk słowiański" -  powiedział 10 lutego 1920 roku Błękitny Generał.  W tym roku mija 97 lat od symbolicznych zaślubin Polski z morzem w Pucku.

 

W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym  znajduje się platynowa obrączka z grawerunkiem upamiętniająca tamten dzień. Obrączka należała do gen. Józefa Hallera. Zaślubiny z Bałtykiem były kulminacyjnym momentem przejmowania ziem pomorskich po pierwszej wojnie światowej . Dokonał  ich Józef Haller nazywany Błękitnym Generałem. W drodze do polskiego portu w Pucku generał zatrzymał się 10 lutego 1920 roku w Wolnym Mieście Gdańsku. Tam, z rąk Józefa Wybickiego otrzymał dwa pierścienie, przekazane przez gdańską Polonię. Po przybyciu do Pucka Haller pojechał nad wody zatoki, gdzie czekały na niego tłumy Kaszubów, wicepremier Wincenty Witos, marszałek Maciej Rataj oraz kaszubski działacz społeczny Antoni Abraham.

Generał na koniu wjechał na skraj zamarzniętej zatoki, po czym wrzucił pierścień w morze. Pierścień zatrzymał się na lodzie i dopiero gdy pułkownik Stanisław Skrzyński podjeżdżając do niego na koniu załamał lód, uroczystość została w pełni zakończona.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń, w puckim porcie rybackim stoi  pamiątkowy słup przypominający akt zaślubin (jest to kopia zniszczonego przez hitlerowców oryginału). Od 1995 roku Liga Morska nadaje repliki pierścienia za wybitne zasługi na rzecz gospodarki i kultury morskiej.

W Muzeum im.ks Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym znajdują się także inne pamiątki związane z gen. Józefem Hallerem, bohaterem tamtych wydarzeń, m. in. mundur, odznaczenia, rzeczy osobiste, relikwiarze.

Rok 2017, na mocy uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 4 listopada 2016, obchodzimy jako rok generała Józefa Hallera.

Józef  Haller urodził się 13 sierpnia 1873 roku w Jurczycach. Był  generałem broni Wojska Polskiego i prawicowym politykiem. Studiował w Wojskowej Akademii Technicznej w Wiedniu. Służył w armii austriackiej. Po wystąpieniu z wojska zajął się pracą społeczną, m.in. poprzez Towarzystwo Kółek Rolniczych zajmował się podnoszeniem poziomu rolnictwa w Galicji. Jednocześnie poprzez ruch skautowy i Towarzystawo Gimnastyczne “Sokół”  intensywnie pracował jako instruktor wojskowyPodczas I wojny światowej był dowódcą II Brygady Legionów
Dowodził także utworzoną we Francji armią złożoną z Polaków, którzy zgłaszali się do niej z różnych stron świata. Armia ta, od koloru mundurów nazywana Błękitną Armią, walczyła pod koniec I wojny światowej na terenach Francji. Jej oddziały były też jedynymi polskimi jednostkami, które wzięły udział w paradzie zwycięstwa na Polach Elizejskich w Paryżu.
Pociąg, którym w 1919 roku Błękitna Armia przyjechała do Polski - odbudowującej się po ponad 100 latach zaborów - był uroczyście witany we wszystkich miastach, przez które przejeżdżał. Na czele tej armii w 1920 roku gen. Haller objął w imieniu Polski Pomorze Gdańskie.  W tym okresie popularność generała była tak wielka, że gdy w czasie wojny polsko-bolszewickiej przyszło do utworzenia  oddziałów złożonych z ochotników to Haller został mianowany Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej. Jego też  wizerunek pojawił się na plakatach zachęcającyh ochotników do wstępowania do armii
Podczas Bitwy Warszawskiej Haller dowodził Frontem Północnym. Haller był też posłem na Sejm w latach 1920-1927. Po przewrocie majowym w 1926 roku został przeniesiony w stan spoczynku.  W czasie II wojny światowej był ministrem oświaty w rządzie Władysława Sikorskiego w latach 1940-1943. Zmarł na emigracji w Londynie 4 czerwca 1960 roku. W 1993 roku, dzięki inicjatywie harcerzy, jego prochy powróciły do Polski I spoczęły w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki w Krakowie.
Wystawa poświęcona gen. Hallerowi z 2013 roku
Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego w Licheniu Starym

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


13 sierpnia 2020
Czwartek
Wielkich dzieł Boga nie zapominajmyNowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

PROGRAM POSŁUGI


Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencjach zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. St. Papczyńskiego
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet