Matka Boża Bolesna
13
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Warsztaty pisania ikon

Po raz trzeci w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestniczące w nich osoby mogły zaznajomić się z technikami pisania ikon. W weekendowym spotkaniu wzięło udział 18 osób (19-22.10).

Warsztaty rozpoczęły się w czwartkowy wieczór. Przez cały piątek, sobotę oraz niedzielny poranek uczestnicy warsztatów pracowali po okiem malarki – pani Janiny Krauze, która przekazywała wskazówki dotyczące sposobu złocenia ikon, prowadzenia pędzla przy ich pisaniu czy właściwego doboru barw.
Zdaniem artystki poziom, jaki prezentowali ikonopisarze-amatorzy uczestniczący w warsztatach był znacznie wyższy w stosunku do dwóch poprzednich edycji. Powodem takiego stanu rzeczy mógł być fakt, iż części z uczestników warsztaty na tyle się spodobały, że przyjechali na nie po raz kolejny. Jedną z takich osób była pani Maria Balińska z Torunia. „Zawsze interesowała mnie kultura wschodu. Kilkukrotnie miałam możliwość modlić się w cerkwi i zawsze urzekał mnie cerkiewny śpiew. W ten sposób zrodziła się w mojej głowie myśl, aby zrealizować swoje marzenia i spróbować napisać ikonę. Jestem na tych warsztatach drugi raz – wcześniej byłam z córką, a tym razem przybyłam samodzielnie”.
    
Spotkanie miało charakter religijny i stanowiło pewien rodzaj rekolekcji, gdyż trzeba pamiętać, iż ikona nie jest zwykłym obrazem religijnym, a pisanie ikon nie jest tylko zwykłym malowaniem. W związku z tym każdego warsztatowego dnia uczestnicy wprowadzani byli w wybrane zagadnienia z teologii ikon, poznając ich historię i ucząc się je czytać. Czas upływał także na medytacji przed wybraną ikoną. Praktyczne wykorzystanie otrzymanych informacji rozpoczęło się wraz z wybraniem przez ikonopisarzy konkretnej ikony, którą zamierzali napisać. Większość uczestników warsztatów zdecydowała się na przygotowanie ikon maryjnych (bądź ich fragmentów) pozostali podjęli się napisania ikony  Chrystusa w różnych przedstawieniach, bądź też ikon świętych. .

Słowo „ikona” pochodzi z języka greckiego („eikon”). Ikona jest obrazem sakralnym powstałym głównie w kręgu kultury bizantyńskiej, wyobrażającym przede wszystkim postać Chrystusa i Maryi. Może także przedstawiać apostołów, świętych, sceny biblijne lub też liturgiczno-symboliczne.

Licheń Stary, 23 października 2017 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


24 października 2020
Sobota
Idźmy z radością na spotaknie Pana

Wspomnienie dowolne św. Antoniego Marii Clareta, biskupa

346. rocznica aprobaty pierwszego klasztoru Zgromadzenia Marianów w Puszczy Korabiewskiej (Mariańskiej) w 1673 roku

Dzień modlitw w intencji Zgromadzenia Księży Marianów

Warsztaty "Stres - radzenie sobie w sytuacji trudnej" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 7.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet