Matka Boża Bolesna
f
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje o Miłosierdziu Bożym

W niedzielę w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zakończyły się rekolekcje „O Miłosierdziu Bożym”, które prowadził ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium.

Uczestnicy poznali terminologię słowa miłosierdzie. – To miłość w sercu, miłość Boga, która spotyka się z nędzą człowieka – twierdził kapłan. Jak kontynuował, miłosierdzie jest przejawem działania Boga – można je obrazowo przedstawić jako ruch w dół i w górę. – Bóg schodzi, szukając zagubionego człowieka. Ukazuje to m.in. przypowieść o zagubionej owcy. – Bóg schodzi z wysoka, najpełniej objawiając swój największy przymiot w Osobie i posłannictwie Jezusa Chrystusa – wyjaśniał rekolekcjonista. Natomiast ruch w górę przywodzi na myśl przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. – Bóg nie tylko pochyla się nad potrzebującym, ale podnosi go, pielęgnuje, obmywa i leczy m.in. w sakramentach – stwierdził wicekustosz sanktuarium.

Rekolektanci podczas dni spędzonych na ćwiczeniach duchowych, poznawali również przymioty miłosierdzia – jest ono nieprzeniknione, uprzedzające, nieograniczone, nieskończone i widoczne we wszystkim, co Bóg czyni. Kolejnym etapem konferencji było odkrywanie symboliki i przesłania obrazu Jezusa Miłosiernego. – Jezus na obrazie przedstawiony jest jako Zmartwychwstały, który przynosi pokój, przychodzi mimo drzwi zamkniętych, błogosławiąc. Ważna jest również symbolika dwóch promieni, o których pisze także s. Faustyna w 299 fragm. „Dzienniczka”. Czerwony oznacza krew, która jest życiem, a jasny wodę, usprawiedliwiającą duszę. Obraz ten przypomina o podstawowym chrześcijańskim obowiązku – czynnej miłości bliźniego, stawania się na obraz Boga, czyniąc uczynki miłosierdzia – tłumaczył ks. Stankiewicz. Uczestnicy omawiali też z rekolekcjonistą uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy.

Jak zaznaczył ks. Adam Stankiewicz MIC każde rekolekcje to czas dla siebie i dla Boga, naświetlenie pewnych problemów, zasianie ziarna Bożego słowa i oczekiwanie na zbieranie plonów w zwykłej, monotonnej codzienności. – Potrzebowaliśmy fachowej pomocy duchowej – mąż znalazł rekolekcje dotyczące spowiedzi generalnej i tak trafiliśmy do licheńskiego sanktuarium w 2016 r., to było spotkanie nawracające i zbliżające. Od tamtego momentu nie potrafimy przestać, odwiedzamy Licheń regularnie – mówiła Agnieszka, która przyjechała z mężem Arturem z Barcina. – Tamte rekolekcje otworzyły nam horyzonty, wiele się nauczyliśmy. Otworzyliśmy się na słowo Boże, chcemy je w sobie umacniać i kształtować się dalej. Wszyscy wierzący powinni uczestniczyć w tego typu rekolekcjach, pod tak fachową opieką duchową. Księża marianie mają ogromną wiedzę i potrafią ją przekazać w sposób, który porusza serce. Są w stanie ruszyć największą skałę – stwierdzili małżonkowie. To ich czwarte rekolekcje i już szukają kolejnych. – Martwimy się, że w końcu skończy się pula rekolekcji do wyboru! Nie znaleźliśmy drugiego tak wspaniałego sanktuarium – zaznaczyło małżeństwo.

Licheń Stary, 04.11.2018r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 października 2020
Sobota
Boga żywego pragnie moja dusza

Zaduszki muzyczne. Wieczór refleksji i modlitwy (po Mszy św. o godz. 19.00) - prowadzi sanktuaryjny zespół muzyczny "Galilea" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00

kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla doroslych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet