Matka Boża Bolesna
Główka6 Bazylika nocą wigilijną ;)
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

XIX Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników 

Około 400 uczestników XIX Pielgrzymki Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników modliło się w dniach 12-13 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
 
Tegoroczną pielgrzymkę rozpoczęło nabożeństwo drogi krzyżowej odprawione w piątek przez ks. Łukasza Gaja MIC. W sobotni poranek kombatanci wraz z członkami swoich rodzin zgromadzili się przed pomnikiem Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników znajdującym się w starej części sanktuarium. Pielgrzymka jest wyjątkowa ze względu na 70 rocznicę wcielenia żołnierzy-górników do przymusowej pracy w kamieniołomach, kopalniach uranu i węgla.

„Wspominając dziś 1949 rok, gdy zaczęła się gehenna żołnierzy-górników i 45 lat zniewolenia komunistycznego, wiemy, że żyjących świadków jest zaledwie 9 tysięcy. Czyli około 5 % wcielonych do Górniczych Batalionów Pracy” – mówił Bolesław Karandyszowki, prezes okręgowego Zarządu w Bydgoszczy Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników. „Koncentrowaliśmy nasze działania na informowaniu społeczeństwa o losie żołnierzy–górników, ocaleniu od zapomnienia. Pamiątkowe tablice będą przypominać i ostrzegać przyszłe pokolenia.”

Doradca wojewody kujawsko-pomorskiego, Jacek Tarczewski zauważył „Wojskowe Bataliony Pracy Przymusowej to jeden z aktów komunistycznej przemocy wobec narodu polskiego. Niewolnicza praca, do której zmuszani byli żołnierze-górnicy i żołnierze-budowlańcy miała złamać ducha pokolenia, którego dzieciństwo przypadło na lata wojny.”
Po przemówieniach przy pomniku poświęconym pamięci represjonowanych żołnierzy górników delegacje złożyły kwiaty. Na zakończenie uroczystości prowadzonej przez majora Romana Labodę pod monumentem odbył się apel pamięci. Brała w nim udział Kompania Honorowa żołnierzy I Batalionu Dowodzenia i Zabezpieczenia wraz z dowódcą porucznikiem Łukaszem Pytel, a towarzyszyli muzycy podoficerowie orkiestry wojskowej w Bydgoszczy.

W południe przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. ppłk. Tomasza Paronia, dziekana Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Zgromadzonych powitał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium, przypominając, że „w trudnych latach 1949-59 wielu młodych ludzi w batalionach górniczych skierowano do ciężkiej, katorżniczej pracy – to były represje, których doświadczały polskie rodziny.”
„W tej Eucharystii chcemy wspominając przeszłość, patrzeć na teraźniejszość. Chcemy wspominając ból i cierpienie, przyglądać się naszej Ojczyźnie, abyśmy nie sprawiali więcej cierpienia jedni drugim. – mówił ks. Kumala – Ważne, byśmy pamiętali o tych trudnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny. Pamiętamy w sposób szczególny w tym, licheńskim Sanktuarium, bowiem Matka Boża Licheńska – Bolesna Królowa Polski jest obecna w historii naszego kraju.”
Dziękując za obecność, nieustanną pamięć, uczestnikom XIX Pielgrzymki Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, marianin dodał: „Jesteście żywą pamięcią - to piękne świadectwo”.


Licheń Stary, 13 lipca

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


24 października 2020
Sobota
Idźmy z radością na spotaknie Pana

Wspomnienie dowolne św. Antoniego Marii Clareta, biskupa

346. rocznica aprobaty pierwszego klasztoru Zgromadzenia Marianów w Puszczy Korabiewskiej (Mariańskiej) w 1673 roku

Dzień modlitw w intencji Zgromadzenia Księży Marianów

Warsztaty "Stres - radzenie sobie w sytuacji trudnej" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 7.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet