Matka Boża Bolesna
diakonia Słowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Dzień nadziei

W święto św. Szczepana, święto nadziei narodzin wierzących dla nieba, tradycyjnie został poświęcony owies w bazylice Matki Bożej Licheńskiej.

– Świętujemy dzisiaj nie śmierć młodego diakona, ale jego urodziny dla nieba. To dla nas istotny przekaz – to święto naszej nadziei, bo i my pragniemy nieba. Zmierzamy ku Bogu, taki jest sens naszego życia – zaznaczył podczas południowej Mszy Św. celebrans ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów. Postawa św. Szczepana świadczy też o doskonałym naśladowaniu Mistrza i zachęca do pracy nad sobą, poświęcenia. – Eucharystia, pokarm eucharystyczny dodaje nam siły do wiernego świadczenia o Chrystusie nie tylko od święta, ale i na co dzień. W klimacie Bożego narodzenia może łatwiej nam być innym człowiekiem, bardziej autentycznym chrześcijaninem, ale po to przedłużamy świętowanie narodzenia Pańskiego, by ono w nas trwało  – przypomniał marianin.

Przed udzieleniem błogosławieństwa Bożego celebrans pobłogosławił zgodnie ze starym zwyczajem owies, by służył za pokarm zwierzętom oraz aby został zasiany na wiosnę, jako zapowiedź obfitego plonu. Owies przywodzi na myśl także zwierzęta w betlejemskiej grocie i symbolizuje uświęcającą moc narodzin Jezusa. – Swoim przyjściem Chrystus uświęcił cały świat stworzony przez Boga. Także ludzką pracę, w której często służą, towarzyszą człowiekowi zwierzęta, żywiące się z plonów ziemi – mówił ks. Binda. – Pan Bóg się narodził, ale narodził się we mnie. Tej miłości i radości życzymy sobie nawzajem, nikt nie może nam ich zabrać, ale możemy się nimi dzielić, siać, rozdawać – podsumował.

Liturgię uświetnił swoim śpiewem chór bazyliki licheńskiej „Stabat Mater”, pod dyrekcją Jacka Hyżnego, organisty w bazylice licheńskiej, a po Mszy Św. zaśpiewał koncert kolęd.

Licheń Stary, 26 grudnia 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 marca 2020
wtorek
Wysłuchaj, Panie, mojego wołania


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
17.30 Nieszpory za zmarłych
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

CZYTANIA Z DNIA:
1C
: Lb 21, 4-9 Ps: Ps 102, 2-3. 16-21
Ew: J 8, 21-30
 

realizacja LM Internet  LM Internet