Matka Boża Bolesna
19
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
15 Niedziela zwykła, 12 lipca 2020 r.

 

1.    Dzisiaj w naszym sanktuarium Dzień z bł. Marianną Biernacką, czyli dzień modlitw teściowych i synowych. Bł. Marianna jest jedną ze 108 męczenników II wojny światowej, która oddała swoje życie w zamian za swoją synową podczas pacyfikacji wsi przez Niemców. Główna msza św. o godz. 12.00.

Dzisiaj też przypada Ogólnopolski Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Pamiętajmy o modlitwie w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi.

Także dzisiaj kolejny koncert w ramach Drugiego Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Organowego. Wykonawcą koncertu o godz. 14.30 będzie p. prof. Waldemar Gawiejnowicz z Poznania. Serdecznie zapraszamy.
W ramach festiwalu zaplanowano 9 koncertów w każdą niedzielę lipca i sierpnia, w wykonaniu wybitnych organistów z Polski i za granicy.

2.    Od 9 lipca w naszym sanktuarium trwają Warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Skierowane są do kapłanów, kleryków, ministrantów i śpiewaków chorałowych, którzy pragną poznawać Nadzwyczajną Formę Rytu Rzymskiego i doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie.

3.    Jutro, 13 lipca, rozpoczyna się w naszym sanktuarium oaza chorych. Otoczmy osoby chore i niepełnosprawne naszą modlitwą.

4.    W dniach od 16 do 19 lipca odbędą się rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

5.    W sobotę, 18 lipca, Dzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie narzeczonych i małżonków, aby przy Maryi, Patronce szczęścia rodzinnego, umocnili się w życiowym powołaniu. Uroczyste msze św. o godz. 12.00 oraz o godz. 19.00, podczas których małżonkowie będą mogli odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

6.    W najbliższą niedzielę II Ogólnopolska Pielgrzymka różańcowa. Główna Msza św. o godz. 12.00, a po niej procesja różańcowa, w której będziemy się modlić w intencji rodzin. Zapraszamy też do Licheńskiej Wspólnoty Różańcowej. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

7.    Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa przez wiernych uczestniczących w mszy św. Niektóre osoby mogą być zwolnione z tego obowiązku np. z przyczyn zdrowotnych.

8.    Zapraszamy do odwiedzenia wieży naszej Bazyliki, gdzie z wysokości 114 metrów można podziwiać piękno sanktuaryjnych ogrodów i całej okolicy Lichenia aż na odległość 35 km.

9.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz SanktuariumOgłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej

14 Niedziela zwykła, 5 lipca 2020 r.

 

1.    Dzisiaj w naszym sanktuarium Ogólnopolska Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich. Główna Msza św. o godz. 12.00.

Także dzisiaj rozpoczyna się Drugi Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy. Koncert inauguracyjny o godz. 14.30 będzie poświęcony św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy urodzin. Koncert pod tytułem „Muzyka i Słowo” w wykonaniu p. Andrzeja Chorosińskiego, twórcy licheńskich organów, byłego rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie koncertu przewidziano recytacje utworów św. Jana Pawła II w wykonaniu Michała Chorosińskiego, aktora teatralnego i filmowego.
W ramach festiwalu zaplanowano 9 koncertów w każdą niedzielę lipca i sierpnia, w wykonaniu wybitnych organistów z Polski i za granicy.

2.    We wtorek, 7 lipca, przypada 17. rocznica śmierci bpa Romana Andrzejewskiego, biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej i charyzmatycznego duszpasterza środowisk wiejskich. Ks. biskup, zgodnie z jego wolą, został pochowany na licheńskim cmentarzu.

We wtorek też zapraszamy na Mszę św. z uwielbieniem o godz. 19.00 w bazylice, w której uczestniczyć będzie licheńska wspólnota „Ekipa dla Jezusa”.

3.    W czwartek, 9 lipca, rozpoczynają się Warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi, które będą trwać do 16 lipca. Skierowane są do kapłanów, kleryków, ministrantów i śpiewaków chorałowych, którzy pragną poznawać Nadzwyczajną Formę Rytu Rzymskiego i doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie.

4.    W piątek, 10 lipca, Święto NMP Dziesięciu Cnót Ewangelicznych, odpust w kościele w Grąblinie. Mszy św. odpustowej o godz. 17.00 będzie przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński,  biskup pomocniczy wrocławski oraz Przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski.
 
5.    W sobotę, 11 lipca, w naszym sanktuarium Dzień modlitw w intencji rodziców dzieci utraconych. Główna msza św. o godz. 12.00

Także w sobotę zapraszamy na koncert organowy o godz. 14.30 w wykonaniu p. Wojciecha Wojtasiewicza, organisty z Nowego Jorku.
 
6.    W najbliższą niedzielę  Dzień z bł. Marianną Biernacką, czyli dzień modlitw teściowych i synowych. Bł. Marianna, jedna ze 108 męczenników II wojny światowej, która oddała swoje życie w zamian swojej synowej podczas pacyfikacji wsi przez Niemców. Główna msza św. o godz. 12.00.

7.    Najbliższe rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej odbędą się w dniach 16-19 lipca. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

8.    Zapraszamy do odwiedzenia wieży naszej Bazyliki, gdzie z wysokości 114 metrów można podziwiać piękno sanktuaryjnych ogrodów i całej okolicy Lichenia aż na odległość 35 km.

9.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium 


ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 lipca 2020
Niedziela
Na żyznej ziemi ziarno wyda plony

Słowacja w Licheniu. Razem przy Bolesnej Matce

Niedziela z rodziną w Licheniu (12.00-16.30) - odwołane

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dzień modlitw w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi

20.Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników (12-13 lipca)
- odwołana

40.Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia (7-16lipca) - odwołana

Rekolekcje: Nie zgubić się w świecie (10-12 lipca) - ODWOŁANE

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 17.00
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

realizacja LM Internet  LM Internet