Matka Boża Bolesna
19
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
26 Niedziela zwykła, 27 września 2020 r.

 

1.    Dzisiaj w naszym sanktuarium obchodzimy 168  rocznicę przeniesienia obrazu Matki Bożej Licheńskiej z lasu grąblińskiego do Lichenia w 1852 roku, czyli rocznicę powstania licheńskiego sanktuarium, o którym św. Jan Paweł II powiedział 7 czerwca 1999 roku, że jest to „miejsce, które Maryja bardzo umiłowała”.
Dzisiaj też przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Papież Franciszek napisał w orędziu na ten dzień m.in. „Jesteśmy wezwani, by w ich twarzach rozpoznać oblicze Chrystusa głodnego, spragnionego, nagiego, chorego, obcego i więźnia, który jest dla nas wyzwaniem (por. Mt 25, 31-46). Jeśli Go rozpoznamy, to my będziemy Mu dziękować za to, że mogliśmy Go spotkać, miłować i służyć Mu”.
Papież przypomniał, że pandemia ukazała nam, iż wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi, mamy wspólne troski i obawy a także, że nikt nie może ocalić się sam. „Aby naprawdę się rozwijać, musimy rozwijać się razem, dzieląc się tym, co posiadamy”.
Nadal pamiętajmy o modlitwie w intencji Białorusi, aby na pokojowej drodze uzyskała pełną wolność i niepodległość.

2.    Jutro, 28 września, zapraszamy do włączenia się w ogólnopolską inicjatywę „Iskra Bożego Miłosierdzia”. Polega ona na odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 w domach, kościołach, przy kapliczkach, przydrożnych krzyżach. Wszystkich chcących wziąć udział informujemy, iż w następujących miejscach na terenie parafii i Sanktuarium o godz. 15 zostanie odmówiona Koronka: bazylika, przy Golgocie, kościół św. Doroty, Licheń Stary: Kapliczka Krzyża (na Rynku), Kapliczka przy skrzyżowaniu ulic Gosławickiej i Granicznej, Kapliczka przy ul. Kłosowskiego, Podlesie – krzyż przy drodze na Bylew, Helenów II – kapliczka, Helenów I – kapliczka, Pogoń Gosławicka (krzyż przy posesji p. Szafrańskich), Bylew – kapliczka przy trasie na Pogoń Gosławicka, Izabelin  – kaplica, Grąblin  – kaplica.

3.    W czwartek, 1 października, Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Patronki misji katolickich. W naszym sanktuarium Dzień modlitw w intencji misjonarzy ze Zgromadzenia Księży Marianów, którzy pracują w Kazachstanie, Rwandzie, Kamerunie, Brazylii, Indiach, Wietnamie i na Filipinach.
To również Pierwszy czwartek miesiąca. Modlimy się w intencji kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

4.    2 października Pierwszy piątek miesiąca. Nabożeństwo wynagradzające do Najśw. Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 12.00. Zachęcamy do spowiedzi pierwszopiątkowej. W bazylice spowiedź przed i w czasie każdej mszy św. oraz w godzinach od 14.00 do 16.00.

5.    W dniach 2-4 października odbędą się Rekolekcje różańcowe pt. „Różaniec szkołą duchowości eucharystycznej” oraz Rekolekcje dla małżeństw: Dialog małżeński. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

6.    3 października Pierwsza sobota miesiąca. Msza św. wotywna według formularza z 8 grudnia o Niepokalanym Poczęciu Maryi  o godz. 7.30, po Mszy św. śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Ta Maryjna tajemnica jest sercem charyzmatu zakonnego księży marianów.
Wieczorem zapraszamy na Wieczór czuwania i uwielbienia z Maryją. W programie Apel Maryjny, różaniec, procesja ze światłami, potem całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Początek o godz. 21.00. Natomiast w nocy z 3 na 4 października tradycyjna Piesza nocna pokutna pielgrzymka z Konina do Lichenia. Rozpoczęcie Mszą świętą o godz. 23.00 w kościele św. Maksymiliana w Koninie. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

7.    W najbliższą niedzielę, 4 października, Dzień modlitw osób stanu wolnego poszukujących męża lub żony. Główna msza św. o godz. 12.00. Po mszy św. uroczysty koncert chóru bazyliki licheńskiej „Stabat Mater”.

8.    Już dziś zapraszamy do udziału w II Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Przeglądzie Pieśni Maryjnej, który odbędzie się 17 października. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma lub na stronie internetowej sanktuarium.

9.    Informujemy o obowiązku zakrywania ust i nosa przez wiernych uczestniczących w mszy św. i przebywających wewnątrz świątyni.

10.    Zapraszamy do odwiedzenia wieży naszej Bazyliki, gdzie z wysokości 114 metrów można podziwiać piękno sanktuaryjnych ogrodów i całej okolicy Lichenia aż na odległość 35 km.

11.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.
 
Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium
 Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
25 Niedziela zwykła, 20 września 2020 r.

1.    Dzisiaj w naszym sanktuarium Dzień modlitw w intencji nauczycieli, wychowawców i katechetów. Prośmy dla nich o dary Ducha Świętego, aby mądrze i roztropnie wspierali dzieci i młodzież w rozwoju duchowym i intelektualnym. Główna Msza św. o godz. 12.00.

Dzisiaj też przypada 54. Dzień Środków Społecznego Przekazu. Módlmy się za dziennikarzy i pracowników mediów, aby prawdę przekazywali w miłości.

Nadal pamiętajmy o modlitwie w intencji Białorusi, aby na pokojowej drodze uzyskała pełną wolność i niepodległość.


2.    W dniach od 25 do 27 września odbędą się w naszym sanktuarium Rekolekcje różańcowe pt. „Z Maryją uczymy się przebywania z Jezusem” oraz Warsztaty psychologiczne: Kształtowanie postaw asertywnych.  Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

3.    W sobotę, 26 września, Dzień Dawcy Szpiku pod hasłem „Dać szansę na nowe życie”. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

4.    W najbliższą niedzielę, 27 września, będziemy obchodzić 168. rocznicę przeniesienia obrazu Matki Bożej Licheńskiej z lasu grąblińskiego do Lichenia, czyli rocznicę powstania licheńskiego sanktuarium. Główna Msza św. o godz. 12.00.

5.    Już dziś zapraszamy do udziału w II Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Przeglądzie Pieśni Maryjnej, który odbędzie się 17 października. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma lub na stronie internetowej sanktuarium.

6.    Informujemy o obowiązku zakrywania ust i nosa przez wiernych uczestniczących w mszy św. i przebywających wewnątrz świątyni.

7.    Przypominamy o codziennej transmisji na żywo z naszej Bazyliki. Wejście przez stronę internetową licheńskiego sanktuarium. Zachęcamy, aby umożliwić osobom chorym i w podeszłym wieku korzystanie z tej formy duchowej łączności z naszym Sanktuarium.

8.    Zapraszamy do włączenia się do Duchowej Rodziny Mariańskiej, wspólnoty Przyjaciół Licheńskiego Sanktuarium. Szczegółowe informacje można otrzymać w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

9.    Zapraszamy do odwiedzenia wieży naszej Bazyliki, gdzie z wysokości 114 metrów można podziwiać piękno sanktuaryjnych ogrodów i całej okolicy Lichenia aż na odległość 35 km.

10.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium


 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


29 września  2020
Wtorek
Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu

 

168. rocznica przeniesienia obrazu Matki Bożej Licheńskiej z lasu grąblińskiego  do Lichenia (1852)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
16.00 w intencji zmarłych pielgrzymów, dobroczyńców, ofiarodawców licheńskiego Sanktuarium
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet