Matka Boża Bolesna
podniesienie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 


Informacja dla pielgrzymów

Aktualne zasady i ograniczenia dotyczące walki z pandemią koronawirusa w zakresie organizowania uroczystości religijnych

Obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych.
Obowiązkowe jest również zakrywanie nosa i ust.
W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2,
przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Powierzchnia bazyliki górnej wynosi 7 009 m2
Jednocześnie może przebywać 467 osób.

Powierzchnia bazyliki dolnej wynosi 7 319 m2
Jednocześnie może przebywać 487 osób.


---------------------------------------------------------------------------------------

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
I Niedziela Wielkiego Postu, 21 lutego 2021 r.


1.    Dzisiaj I niedziela Wielkiego Postu. Niech Matka Boża Licheńska, Patronka pojednania, wyprasza nam ducha pokuty i pragnienie przemiany serc.

Dzisiaj w naszym sanktuarium Dzień sąsiada, czyli zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszych sąsiadów, oraz nas samych, bo też jesteśmy przecież dla kogoś sąsiadem. Chcemy mieszkać w miejscu, gdzie sąsiedzi na co dzień mówią sobie „dzień dobry”, panuje przyjazna atmosfera, a ludzie są dla siebie uprzejmi, życzliwi i pomocni. Jakże jest to ważne teraz, w czasie epidemii.
 
Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę, w bazylice o godz. 11.00.
W kościele św. Doroty o godz. 16.15.
Zapraszamy do wysłuchania katechez wielkopostnych, które będą transmitowane w naszych mediach społecznościowych w każdą NIedzielę Wielkiego Postu: dla dzieci o godz. 17.00, natomiast dla dorosłych o godz. 19.00.

Dzisiaj rozpoczynają się rekolekcje internetowe z naszej bazyliki. Nauki rekolekcyjne o godz. 19.00 w dniach 21-24 lutego wygłosi ks. Jarosław Hybza MIC. Temat rekolekcji brzmi: „Klucze do wolności człowieka”. Można w nich uczestniczyć zarówno w bazylice, jak również poprzez nasze media społecznościowe.

2.    Jutro, 22 lutego, Święto Katedry św. Piotra, Apostoła. Dzień modlitw w intencji Ojca Świętego i jedności Kościoła.

3.    W czwartek, 25 lutego, przypada 16. rocznica nadania licheńskiej świątyni tytułu bazyliki mniejszej. Tytuł został nadany przez św. Jana Pawła II.

4.    W dniach 25-28 lutego odbędą się w naszym sanktuarium kolejne rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Zapraszamy do takiej formy wielkopostnej odnowy życia. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma lub na stronie internetowej sanktuarium.

5.    W piątek, 26 lutego, Droga krzyżowa w bazylice po Mszy św. o godz. 18.00, natomiast w sobotę, 27 lutego zapraszamy na wielkopostne nabożeństwo maryjne Droga Matki Bolesnej, także po Mszy św. o godz. 18.00.

6.    Sanktuarium zaprasza mężczyzn, którzy chcieliby włączyć się do Liturgicznej Służby Ołtarza w Bazylice Licheńskiej, Zaproszenie kierujemy szczególnie do tych, którzy w przeszłości pełnili służbę przy ołtarzu jako ministranci czy lektorzy i pragnęliby nadal to czynić służąc Chrystusowi w Bazylice Licheńskiej. Szczegółowe informacje w zakrystii lub w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

7.    Sanktuarium nadal prowadzi nabór do chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater”. Zapraszamy panie i panów, miłośników śpiewu chóralnego. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

8.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.


 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium

 Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
VI Niedziela Zwykła, 14 lutego 2021 r.


1.    Dzisiaj w naszym sanktuarium Dzień zakochanych oraz tych, którzy czują się niekochani, odrzuceni, zapomniani, samotni.

Jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, który jest Miłością, dlatego jesteśmy uzdolnieni i powołani, aby kochać i być kochanym. Każdy, kto doświadczył łaski wzajemnej miłości, wie jak bardzo trzeba o nią dbać. Spójrzmy dzisiaj na siebie z miłością, podziękujmy Bogu za Jego miłość i za miłość, której doświadczamy ze strony innych ludzi. Niech ten dzień będzie dla nas okazją, aby odkryć, że każdy z nas jest chciany i kochany przez Boga, a to pozwoli nam spotykać prawdziwą miłość w codziennym życiu.

2.    17 lutego Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Msze św. w Bazylice o 7.30, 12.00 i 18.00. Podczas każdej mszy świętej posypanie głów popiołem. Przed Mszą św. o godz. 18.00 Pokutna procesja na rozpoczęcie Wielkiego Postu, natomiast po mszy św.  Adoracja wynagradzająca Najświętszego Sakramentu.

Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, polegający na przyjęciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Wstrzemięźliwość – obowiązuje od 14 roku życia; post ścisły – wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.

3.    Także 17 lutego, przypada 78 rocznica męczeńskiej śmierci bł. Antoniego Leszczewicza, marianina. W lutym 1943 r. pozostał dobrowolnie z wiernymi skazanymi na śmierć w płomieniach we wsi Rosica na Białorusi, aby nieść im kapłańską posługę.

Natomiast w czwartek, 18 lutego, wspomnienie męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Kaszyry, marianina, który w tym samym czasie i okolicznościach oddał życie za bliźnich. Modląc się o ich kanonizację, uczmy się od nich poświęcenia dla dobra innych.

4.    19 lutego, pierwszy piątek Wielkiego Postu, przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka zachęcającego całą wspólnotę Ludu Bożego do modlitwy wynagradzającej i postu, które mają rozbudzić nasze sumienia i solidarne zaangażowanie, aby każdy w Kościele zrobił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży.
Zapraszamy w tym dniu na adorację wynagradzającą od godz. 14.00 oraz Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec, a także Drogę Krzyżową po mszy św. o godz. 18.00.

5.    W dniach 18-21 lutego odbędą się w naszym sanktuarium kolejne rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Zapraszamy do takiej formy wielkopostnej odnowy życia. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

6.    W sobotę, 20 lutego, zapraszamy na wielkopostne nabożeństwo maryjne Droga Matki Bolesnej, po Mszy św. o godz. 18.00.

7.    W najbliższą, I niedzielę Wielkiego Postu, w naszym sanktuarium Dzień sąsiada, czyli zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszych sąsiadów, oraz nas samych, bo też jesteśmy przecież dla kogoś sąsiadem. Chcemy mieszkać w miejscu, gdzie sąsiedzi na co dzień mówią sobie „dzień dobry”, panuje przyjazna atmosfera, a ludzie są dla siebie uprzejmi, życzliwi i pomocni. Jakże jest to ważne teraz, w czasie epidemii. Zachęcamy, aby zaprosić sąsiadów i przyjść z nimi do Bazyliki na uroczystą Mszę św. o godz. 12.00.

Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę w bazylice o godz. 11.00, natomiast w kościele św. Doroty o godz. 16.15.

Zapraszamy do wysłuchania katechez wielkopostnych w każdą niedzielę Wielkiego Postu, które będą transmitowane w naszych mediach społecznościowych: dla dzieci o godz. 17.00, natomiast dla dorosłych o godz. 19.00.

8.    W dniach 21-24 lutego zapraszamy do udziału w rekolekcjach internetowych z naszej bazyliki. Nauki rekolekcyjne o godz. 19.00 wygłosi ks. Jarosław Hybza MIC. Temat rekolekcji brzmi: „Klucze do wolności człowieka”.

9.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz SanktuariumOgłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
V Niedziela Zwykła, 7 lutego 2021 r.

1.    Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli ukazuje nam Jezusa jako Lekarza dusz i ciał. Zbawiciel, patrząc na ludzką biedę duchową i cielesne cierpienie wychodzi naprzeciw temu wszystkiemu, co ogranicza człowieka: leczy, uzdrawia, podnosi na duchu poprzez Słowo, które ma moc nas zbawić.

Dzisiaj Dzień chorych w Licheńskim Sanktuarium z okazji Światowego Dnia Chorych. Msza święta w intencji ludzi chorych oraz ich rodzin o godz. 12.00. Otoczmy modlitwą chorych przebywających w domach, szpitalach, domach pomocy społecznej i hospicjach, także wszystkich przebywających w izolacji i na kwarantannie.

2.    W czwartek, 11 lutego, Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, a zarazem 29. Światowy Dzień Chorego  pod hasłem „Jeden jest wasz Nauczyciel a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”.

W tym dniu też przypada  69. rocznica śmierci ks. archimandryty Andrzeja Cikoto, marianina.  Był administratorem apostolskim dla Rosjan – katolików w Mandżurii. W 1948 roku został przez komunistów wywieziony na Sybir, gdzie zmarł w 1952 r.. Od 2003 r. trwa jego proces beatyfikacyjny. Módlmy się o jego rychłą beatyfikację.

3.    W dniach od 12 do 14 lutego odbędą się Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Kolejne terminy rekolekcji to 18-21 lutego i 25-28 lutego. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

4.    W najbliższą niedzielę, 14 lutego, w naszym sanktuarium Dzień zakochanych oraz tych, którzy czują się niekochani, odrzuceni, zapomniani, samotni. Zapraszamy na mszę św. o godz. 12.00.

5.    Sanktuarium zaprasza mężczyzn, którzy chcieliby włączyć się do Liturgicznej Służby Ołtarza w Bazylice Licheńskiej, aby jako ministranci lub lektorzy służyć Panu Jezusowi podczas niedzielnej Mszy świętej. Szczegółowe informacje w zakrystii lub w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

6.    Sanktuarium nadal prowadzi nabór do chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater”. Zapraszamy panie i panów, miłośników śpiewu chóralnego. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

7.    Trwa Rok św. Józefa: W 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła papież Franciszek ogłosił Rok św. Józefa, który potrwa do 8 grudnia 2021 roku. W tym roku odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź, Komunia św., modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego oraz oderwanie w duchu od wszelkiego grzechu) mogą przyjąć wierni, którzy m.in.:
a.   odprawią półgodzinną medytację nad modlitwą „Ojcze nasz”,
b.   spełnią jeden z uczynków miłosierdzia względem ciała lub duszy na wzór św. Józefa,
c.   odmówią wspólnie różaniec w rodzinie lub między narzeczonymi,
d.   będą codziennie powierzać swoją działalność zewnętrzną (np. pracę zawodową) opiece św. Józefa lub będą wzywać św. Józefa w swojej modlitwie za pracujących lub za bezrobotnych poszukujących pracy,
e.  będą odmawiać Litanię do św. Józefa w intencji Kościoła prześladowanego oraz chrześcijan cierpiących prześladowania wszelkiego rodzaju.

8.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 lutego 2021
Niedziela

Druga niedziela Wielkiego Postu


 

Katecheza wielkopostna online dla dzieci g. 17.00

Katecheza wielkopostna online dla dorosłych  g. 19.00

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej (25-28 luty)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Gorzkie Żale: 11.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
8.30, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
Gorzkie Żale: 16.15

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
8.00
 
Okres liturgiczny: Wielki Post
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: B, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 22, 1-2. 9-13. 15-18
Psalm responsoryjny: Ps 116B
Drugie czytanie: Rz 8, 31b-34
Ewangelia: Mk 9, 2-10
realizacja LM Internet  LM Internet