Matka Boża Bolesna
24
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Dzień Wdzięczności Fundatorom Bazyliki 

W intencji fundatorów i ofiarodawców licheńskiej bazyliki modlono się w niedzielę 14 czerwca w licheńskim sanktuarium. Dziękując za ich wsparcie, obecność i miłość do Matki Bożej Licheńskiej, proszono, by Bóg wynagrodził ich poświęcenie obfitymi łaskami.
 
Tylko Jezus może zaspokoić tęsknoty naszego serca, tylko On może wyprostować ścieżki naszego życia i napełnić je sensem” – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium nawiązując do czytań dzisiejszej liturgii Słowa.  „Spotykamy się jako wspólnota, na Eucharystii – to  jest nasz przystanek obowiązkowy. Potrzebujemy takiego spotkania jak to, z Jezusem Chrystusem, naszym Panem i Zbawicielem”.
Wspominając puste jeszcze do niedawna z powodu epidemii kościoły, ks. Kumala podkreślił: „Bóg chce nam powiedzieć, że chce być blisko nas, obecny w naszych sercach. Jego obecność jest znakiem Jego miłości nieskończonej, bezwarunkowej i bezinteresownej.”
Żniwo jest wielkie, także teraz – oznacza  wielką potrzebę ludzi, potrzebę sensu życia” – zauważył marianin – „Łatwo jest się zagubić w dzisiejszym świecie, propagandzie; pójść drogą, która nie da nam sensu życia. Najważniejszym Robotnikiem jest Jezus Chrystus, który nieustannie przychodzi do ludzkości. Tęsknimy za Chrystusem i Go szukamy. Doświadczaliśmy tej tęsknoty w ostatnich miesiącach. Tęsknoty za spotkaniem z Chrystusem doświadczano na całym świecie. Wypełniona dziś bazylika jest odpowiedzią na to, że szukamy Go i chcemy się z Nim spotykać.”
21 lat temu św. Jan Paweł II podczas nabożeństwa sprawowanego na schodach bazyliki, powiedział: „Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swoim rozmachu architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię!” Dziś Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej pragnie szczególnie dziękować całej rzeszy ludzi, bez których bazylika by nie powstała. Równocześnie księża marianie zapewniają, że pamiętają i modlą się za ofiarodawców każdego dnia.
„Bazylika zgromadziła ogromną rzeszę ludzi, którzy chcieli, by powstała jako wotum narodu polskiego na rok 2000, którzy jako ludzie wiary chcieli wyrazić swą miłość do Boga.” – przypominał ksiądz Kustosz –  „Chcemy dziś dziękować Bogu za tę świątynię, jak i za fundatorów z różnych zakątków kraju i świata, którzy przyczynili się do jej powstania. Są tu zawsze obecni sercem, choć wielu już odeszło, a niektórzy są schorowani i nie mogą przybyć do świątyni, którą budowali.”
14 czerwca to także Światowy Dzień Krwiodawstwa. Honorowych Dawców Krwi w bazylice reprezentował Klub HDK z Turku obecny z pocztem sztandarowym. Dziś modlimy się w intencji wszystkich, którzy honorowo oddają krew, ratując ludzkie życie – podkreślał ks. Kumala. Marianin podziękował także wszystkim, którzy wzięli udział w zorganizowanej przez Sanktuarium, 17 maja br. zbiórce krwi. Wówczas zgłosiło się ponad 70 osób, spośród których 50 zostało zakwalifikowanych i oddało łącznie 22,5 litra krwi. Najbliższa akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Honorowy Klub Krwiodawców „Strażak” w Licheniu odbędzie się 20 czerwca w godzinach od 8.30 do 11.30 w szkole podstawowej.
 
W najbliższą niedzielę księża marianie zapraszają do wspólnego świętowania Dnia Ojca - główna Msza Święta zostanie odprawiona w bazylice o godz. 12.00. Podczas Eucharystii odbędzie się zawierzenie ojców św. Józefowi.
 
 
  W czwartek, 18 czerwca, Dzień modlitw w intencji sybiraków i ich rodzin. Po mszy św. o 12.00 złożymy kwiaty i zapalimy znicze pod pomnikiem sybiraków na placu przed bazyliką.
 
 
 
Licheń Stary, 14 czerwca 2020 r.     

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


30 października 2020
Piątek
Wielkie są dzieła, które Pan uczynił

Pielgrzymka maturzystów z Kartuz (28-30 października) - ODWOŁANA

 

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różzniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet