Matka Boża Bolesna
3
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Czas spojrzenia w serce

Po raz drugi w licheńskiej bazylice odbyła się procesja pokutna wprowadzająca w Wielki Post i liturgię Środy Popielcowej.

Wierni ruszyli za krzyżem procesyjnym sprzed wejścia do zakrystii. – Procesja pokutna to zadośćuczynienie za grzechy, wzywa do nawrócenia – tłumaczył ks. Jarosław Hybza MIC, celebrans wieczornej liturgii. Na procesję złożyły się cztery stacje, przy których odczytane zostały fragmenty z ksiąg biblijnych proroków: Joela, Jeremiasza, Ezechiela i Ozeasza. Gdy po obejściu głównej nawy zebrani dotarli do ołtarza, rozpoczęła się Msza Święta.

W homilii ks. Hybza podkreślił, że przed wiernymi otwiera się nie tylko 40 dni Wielkiego Postu, ale aż 90 dni drogi, która prowadzi do dnia Pięćdziesiątnicy, czyli święta Zesłania Ducha Świętego. – Czterdzieści dni będziemy się wspinać w górę, by osiągnąć szczyt – Triduum Paschalne. Trzy korony to szczyt paschalnej góry: wieczerza pańska, męka i zmartwychwstanie Chrystusa. Przez kolejnych 50 dni będziemy na tej górze. Aż do zesłania Ducha Świętego. Po to ruszamy w drogę, by przyjąć dary Ducha Świętego – wyjaśnił marianin. Wytłumaczył również, że symboliczne 40 dni Wielkiego Postu to czas oczyszczenia, walki duchowej i gruntownego rachunku sumienia. To czas samopoznania, spojrzenia na własne serca. – To taka wędrówka w głąb siebie. Co muszę uporządkować, zmienić, by zbliżyć się do Boga? To nie chodzi o cukierki, o to, by nie pić kawy, nie oglądać telewizji, ale warto zastanowić się, co zmienić w moim życiu duchowym. Może rzadko przychodzisz na Mszę Św. w niedzielę, do spowiedzi na adorację Najświętszego Sakramentu? – pytał celebrans. – To czas robienia przestrzeni Bogu i działania Ducha Świętego w nas, bo sam nic nie zdziałasz. Możemy tylko współpracować z Bożą łaską. Celem Wielkiego Postu jest głębokie, prawdziwe zjednoczenie z Chrystusem.

Ksiądz Hybza zwrócił też uwagę na znane wielkopostne praktyki: post, jałmużnę i modlitwę. – To trzy relacje: modlitwa to relacja z Bogiem, post to relacja do samego siebie, a jałmużna to relacja do drugiego człowieka – stwierdził marianin, wyjaśniając ich sens.

Po posypaniu głów wiernych popiołem i sakramencie Eucharystii ks. Hybza poprowadził nabożeństwo wynagradzające Chrystusowi utajonemu w Najświętszym Sakramencie.  Pieśni przeplatały się m.in. z fragmentem dzienniczka św. Siostry Faustyny i litanią wynagradzającą za zniewagi Panu Jezusowi.
 
 
Licheń Stary, 26 lutego 2020 r.         

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 października 2020
Sobota
Boga żywego pragnie moja dusza

Zaduszki muzyczne. Wieczór refleksji i modlitwy (po Mszy św. o godz. 19.00) - prowadzi sanktuaryjny zespół muzyczny "Galilea" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla doroslych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet