Matka Boża Bolesna
Główka39 krzyż Golgoty
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Odpust parafialny ku czci św. Doroty

Ks. Rafał Krauze MIC przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty w czwartek, 6 lutego. Wieczorna Eucharystia zgromadziła wiernych, którzy wspólnie z kapłanami modlili się we wspomnienie św. Doroty, patronki licheńskiej parafii (06.02).

W słowie skierowanym do wiernych ks. Krauze, mówiąc o uroczystościach odpustowych ku czci św. Doroty, zaznaczył, że w ludzkim rozumieniu są to imieniny patronki kościoła parafialnego. Kapłan wyjaśnił, że skoro parafia ma swoje imieniny, to znaczy że wszyscy członkowie wspólnoty świętują, niejako są zaproszeni na „imprezę” ku czci patronki świątyni.

- „Kiedy patrzymy na dzisiejszą patronkę to mówimy o niej, że była dziewicą i męczennicą, czyli wyróżniała się czystością i męstwem. Za jej wzorem powinniśmy sobie życzyć tego, aby nasze serca były czyste. Św. Dorota miała także głęboką wiarę. Nie patrzyła ona tylko na życie ziemskie. Była mężna pomimo trudności i prześladowań, jakie ją spotkały. Dlatego dziś, za wzorem św. Doroty, życzę wam wszystkim czystości, męstwa, wiary i pokonywania trudności” – powiedział ks. Rafał Krauze w homilii.

Przed zakończeniem Mszy św. została odmówiona litania do św. Doroty, po której odśpiewano TeDeum. Na koniec kapłan udzielił obecnym kościele parafialnym wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Wychodząc ze świątyni wierni mogli zabrać do domu jabłka znajdujące się w koszach w prezbiterium, gdyż właśnie te owoce symbolizują św. Dorotę.

Najświętszą Eucharystię koncelebrowali księża z mariańskiego domu zakonnego, w tym m.in. ks. Bogusław Binda MIC, przełożony wspólnoty, ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz licheńskiej parafii oraz księża z pobliskich parafii: ks. Józef Wysocki, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu oraz ks. Artur Krzyżanowski, proboszcz parafii pw. bł. Jerzego Matulewicza w Koninie-Laskówcu.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór parafialny „Virtus Dei” pod dyrekcją pana Czesława Fijałkowskiego.

Według tradycji św. Dorota pochodziła z Cezarei Kapadockiej (dzisiejsza Turcja). Jej greckie imię „Dorota” oznacza „dar od Boga”. Grób św. Doroty, dziewicy i męczennicy, znajduje się w kościele jej imienia w Rzymie na Trastevere. Liturgiczny obchód ku czci św. Doroty przypada w dniu 6 lutego.

Święta Dorota jest patronką botaników, górników, ogrodników, kwiaciarzy, piwowarów, położnych, młodych małżeństw i matek. W ikonografii chrześcijańskiej przedstawiana jest jako młoda kobieta w królewskim stroju, z diadem lub koroną na głowie i atrybutami: kwiatem róży lub bukietem, wiankiem lub krzewem rosnącym u jej stóp oraz z koszyczkiem z owocami i kwiatami.

Licheń Stary, 07.02.2020r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


31 października 2020
Sobota
Boga żywego pragnie moja dusza

Zaduszki muzyczne. Wieczór refleksji i modlitwy (po Mszy św. o godz. 19.00) - prowadzi sanktuaryjny zespół muzyczny "Galilea" - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
19.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół dolny - Kaplica Trójcy Świętej
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Różaniec dla doroslych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet