Matka Boża Bolesna
g
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

10-lecie powstania klasztoru anuncjatek w Grąblinie

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej 22 sierpnia, kiedy Kościół odnawia poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi, siostry anuncjatki dziękowały za jubileusz 10-lecia przebywania w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej i poświęcenia kościoła 10 Cnót  Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny w Grąblinie. Mszy Św. przewodniczył ks. bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski.

Zgromadzonych w grąblińskim kościele powitał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. – Dokładnie 10 lat temu ksiądz biskup poświęcił tę świątynię, za co jesteśmy wdzięczni. Kościół 10 Cnót  Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny, to miejsce święte w miejscu objawień Matki Bożej Licheńskiej, uświęconym przez modlitwę i pokutę milionów pielgrzymów. Siostry anuncjatki modlą się za wszystkich pielgrzymów, licheńską parafię i całą diecezję włocławską. Księże biskupie, jesteśmy wdzięczni za troskę o Kościół lokalny i osoby życia konsekrowanego w naszej diecezji – mówił ks. Janusz Kumala, przypominając, że w Licheniu posługują trzy wspólnoty życia konsekrowanego: siostry anuncjatki, siostry Najświętszego Imienia Jezus oraz Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ksiądz kustosz zapewnił biskupa włocławskiego o modlitwie i również prosił o modlitewne wsparcie.

Homilię wygłosił ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie. Zauważył, że w grąblińskim klasztorze wierni doświadczają głębokiej miłości Boga i Matki Bożej. – Maryja pokazuje, że można być w bliskiej zażyłości z Bogiem i niczego nie stracić – tłumaczył nawiązując do starotestamentalnego symbolu gorejącego krzewu, który stał w płomieniach, ale nie spalił się. – Ogień Boży pozwolił Maryi zrozumieć sens Jej życia. Największą przyjemność Bogu sprawia otwarte serce, które Mu ufa. Dziękujemy Siostrom, że w ciszy kościoła i oratorium modlą się i wypraszają łaski dla wszystkich. Niech Bóg będzie błogosławiony za ich obecność i bogatą duchowość – mówił marianin.

Po Eucharystii siostry wyśpiewały radosny Magnificat, uwielbiając Boga. Swoją wdzięczność za 10 lat pobytu sióstr anuncjatek w Grąblinie wyraziła matka Maria od Błogosławieństw, przeorysza z Francji – Dziewica Maryja, która złożyła swoje siły w Bogu, wyznacza nam drogę ubóstwa i kruchości. Zakon anuncjatek pozostaje mało licznym, wezwanym, by się modlić. Jesteśmy wdzięczne za przyjęcie sióstr anuncjatek przez księży marianów i okolicznych mieszkańców w Grąblinie. Dziękujemy, że możemy realizować naszą misję oddawania Bogu chwały przy Maryi – mówiła matka z Francji. Również siostra przełożona licheńskiej wspólnoty anuncjatek s. Ludwika Maria dziękowała ks. bp. Meringowi za przewodniczenie Eucharystii, a ks. prał. Zbigniewowi Cabańskiemu, wikariuszowi biskupiemu i księżom marianom za koncelebrowanie Mszy Św. Cieszyła się z obecności wszystkich obecnych.

Serdeczne życzenia siostrom jubilatkom złożyli przedstawiciele rady parafialnej, internetowych wspólnot ewangelizacyjnych i władz sołeckich Grąblina. – Nie byłoby tutaj sióstr anunjatek, gdyby nie posługa księży marianów w Licheniu. Wielkie słowa uznania dla sióstr, mamy za co dziękować. Oba zgromadzenia są bardzo ważne na mapie Kościoła włocławskiego, który ma niemal 900 lat historii. Cieszę się, że został ubogacony wspólnotami życia konsekrowanego – dziękował ksiądz biskup.

O oprawę Mszy Św. zadbał chór parafialny „Virtus Dei”, który od wielu lat towarzyszy siostrom anuncjatkom w ich uroczystościach.

Więcej informacji o kontemplacyjnym zakonie anuncjatek można znaleźć na ich stronie internetowej: www.anuncjatki.pl.

Licheń Stary, 22 sierpnia 2020 r. 
 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę

Bazylika
Msze Święte 6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
7.30   Msza św. wotywna o Niepokalanym Poczęciu NMP, po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP
16.00 Msza św. za zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego Sanktuarium
19.00 Msza św. w intencji małżeństw i rodzin

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego 15.00
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej 18.00
Apel Maryjny i Różaniec 21.00
kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa:
Adoracja Najświętszego Sakramentu 14.00 – 16.00
Spowiedź 14.00 – 16.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte 7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych w Grąblinie
Msza Święta 7.30

CZYTANIA Z DNIA

realizacja LM Internet  LM Internet