Czym jest hospicjum

Hospicjum to miejsce, w którym przyjmuje się ludzi nieuleczalnie chorych, aby ten czas, który im pozostał mogli spędzić w możliwie najlepszych warunkach. Hospicjum za swoją główną ideę przyjmuje wzór miłości miłosiernej, jaki zostawił nam Jezus Chrystus w przykazaniu miłości. Swoim działaniem obejmuje ludzi u schyłku życia, potrzebujących pomocy. Praca w hospicjum polega głównie na walce z bólem, ale także na codziennych czynnościach takich jak toaleta osobista, zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, spacery. Najważniejsza jest jednak obecność drugiego człowieka. Nasze hospicjum znajduje się na terenie licheńskiego sanktuarium niedaleko bazyliki z Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Dom hospicyjny może przyjąć 24 pacjentów, do dyspozycji, których przygotowano dziewięć 2-3 osobowych pokoi z łazienkami. Wyposażenie budynku jest w pełni profesjonalne, o najwyższym standardzie technicznym spełniającym wymogi opieki paliatywnej. Znajdują się tu m.in. sale dziennego pobytu, pokój terapii zajęciowej, gabinety zabiegowe, kaplica oraz na zewnątrz przestronny ogród z alejkami do spacerów. Nasi podopieczni objęci opieką wykwalifikowanego personelu, w którego skład wchodzą lekarze różnych specjalności, pielęgniarki, opiekunowie, salowe, fizjoterapeuci, psychologowie, dietetyk, duszpasterz i wolontariusze.

Rodzina i krewni pacjentów mogą skorzystać z pokoi gościnnych usytuowanych w budynku przylegającym do hospicjum, aby w ten sposób na miejscu towarzyszyć swoim bliskim chorym.    
OPIEKA HOSPICYJNA DLA CHORYCH JEST BEZPŁATNA
Do hospicjum trafiają ubezpieczeni pacjenci na podstawie skierowania od lekarza, a jedynym kryterium przyjęcia jest rodzaj i stadium choroby według wykazu schorzeń kwalifikujących do objęcia opieką hospicyjną osoby dorosłe.

Nasza historia 
We wrześniu 2007 roku odbyła się w Licheniu beatyfikacja Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, ojca Stanisława Papczyńskiego, wielkiego orędownika dusz czyśćcowych. Błogosławiony powierzył założonemu przez siebie Zgromadzeniu troskę o dusze zmarłych, ale również troskę o to, by ci, którzy żyją byli dobrze przygotowani na śmierć. Idea hospicjum idealnie wpisuje się w ten swoisty testament Założyciela. Dlatego też powstałe w Licheniu hospicjum nazwane Jego imieniem jest wotum dziękczynnym za dar beatyfikacji ojca Stanisława, której z polecenia Ojca św. Benedykta XVI dokonał watykański Sekretarz Stanu, kardynał Tarcisio Bertone. Podczas uroczystości poświęcony został kamień węgielny pod budowę hospicjum. Na zakończenie przy pomocy telebimu wszystkich uczestników beatyfikacji pozdrowił Papież Benedykt XVI i zwrócił się do Polaków w słowach:
"Dziś w Licheniu dokonuje się beatyfikacja założyciela księży marianów ojca Stanisława Papczyńskiego. Był gorącym czcicielem Niepokalanej Matki Boga, wielkim kaznodzieją i ojcem ubogich. Jednocząc się w modlitwie z uczestnikami uroczystości, Jego opiece zawierzam wszystkich, a zwłaszcza chorych i osoby w podeszłym wieku. Niech wam Bóg błogosławi".  

Słowa Papieża udowodniły, że Hospicjum to krok we właściwym kierunku. Już w listopadzie 2007 roku rozpoczął się remont byłego klasztoru, w którym obecnie znajduje się dom hospicyjny. Prace budowlane trwały niemalże do końca 2008 roku. Uroczystość otwarcia i poświęcenia hospicjum odbyła się 6 stycznia 2009 roku, a przewodniczył jej biskup diecezji włocławskiej Wiesław Mering. Już następnego dnia przybyli do nas pierwsi podopieczni o charakterystycznych imionach Maria i Józef.ARTYKUŁY DO POBRANIA