Boże Narodzenie i Nowy Rok
w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Entuzjazm, świąteczne wypieki i radość w oczach dzieci, które oczekują na prezenty, towarzyszą rodzinom w ostatnich dniach Adwentu. Ale czy w tym czasie przedświątecznego chaosu choć chwilę zatrzymujemy się nad bliskim rozwiązaniem Maryi, przez którą świat otrzymuje najpiękniejszy prezent – Miłość i Zbawienie? Nie jest za późno! Księża marianie zapraszają do otwarcia serc na Dzieciątko Jezus – jeszcze w wigilię będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w bazylice.

Natomiast po kolacji wigilijnej zapraszamy do przeżywania pełni radości w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej podczas trzech pasterek! Przyjście Jezusa na świat zostanie ogłoszone podczas uroczystych Mszy Św. w Hospicjum im. św. o. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym, w kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny w Grąblinie o godz. 21.30 oraz w bazylice o północy. W tej ostatniej uczestniczy zwykle kilka tysięcy wiernych, którzy przed Eucharystią mają okazję usłyszeć największy w Polsce dzwon „Bogurodzicę”. Do Nowonarodzonego wiedzie świetlista gwiazda betlejemska i kilkumetrowe choinki zdobiące plac przed bazyliką, a wierni mogą złożyć pokłon Jezusowi leżącemu w drewnianej szopce betlejemskiej, znajdującej się zachodniej nawie świątyni.

W Uroczystość Bożego Narodzenia, czyli pierwszy dzień Świąt, Msze Św. będą celebrowane o stałych godzinach. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, wyśpiewajmy Bogu naszą radość! Zapraszamy na „Dziecięce kolędowanie”, które odbędzie się po Mszy Św. o godz. 12.00 w bazylice. Dla wszystkich śpiewających dzieci przewidziane są upominki.

Przyjście Chrystusa na ziemię celebrowane jest każdego dnia, w każdej Eucharystii. Zachęcamy, by świąteczne szczęście nie gasło w rodzinach – dlatego zapraszamy wszystkie małżeństwa w święto Świętej Rodziny 30 grudnia do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich podczas Mszy Św. o godz. 12.

W noc sylwestrową również sanktuarium nie śpi! Msza Św. na zakończenie roku kalendarzowego odprawiona zostanie o godz. 18, a po niej rozpocznie się szampańska, ale bezalkoholowa, zabawa – tradycyjnie w Domu Pielgrzyma Arka. O północy goście udadzą się do bazyliki, gdzie powitają Nowy Rok uczestnictwem we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Nadejście Nowego Roku oznajmia także dźwięk dzwonu „Maryja Bogurodzica”.

A po raz pierwszy do wspólnej zabawy zachęca również Ewangelizacyjny Licheński Ośrodek „Kecharitomene” – zaprasza do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej na Sylwestra w gronie młodych, pełnych energii i radości ludzi!

Licheń Stary, 21 grudnia 2018 r.