SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Festiwal “Basilica Sonans” – koncert organowy, Andrzej Chorosiński (Warszawa)

Koncert organowy Andrzeja Chorosińskiego zakończył w ostatnią wakacyjną niedzielę tegoroczny festiwal „Basilica Sonans”. Recitalowi towarzyszyły recytacje w wykonaniu Michała Chorosińskiego, aktora teatralnego, filmowego i reżysera.

Andrzej Chorosiński ukończył z wyróżnieniem studia w Warszawskiej Akademii Muzycznej w 1972 roku. W tym samym roku otrzymał I nagrodę na międzynarodowym konkursie improwizacji organowej w Kolonii.
Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, aula im. Pawła VI w Watykanie oraz katedra św. Patryka w Nowym Jorku i Town Hall w Adelajdzie.
Profesor klasy organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1993-1999 rektor tejże uczelni. W latach 1993-2000 członek Prezydium AECAM – Konferencji Rektorów 135 Europejskich Uczelni Muzycznych. W latach 1997-2002 dyrektor artystyczny Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. 
W roku 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa na Keymung University w Południowej Korei.
Konsultant i autor licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, a także za granicą, m.in. w Niemczech, Kanadzie i Japonii.
– Matka Boża Licheńska jest patronką organistów – wyjaśniał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, opowiadając, jak w czasie II wojny światowej to właśnie licheński organista ukrył cudowny obraz Matki Bożej przed niemieckimi nazistami i zniszczeniem. – Nie znam takiego miejsca ani wydarzenia, by organista ocalił cudowny obraz, ani w Polsce ani na świecie. Stąd taki Festiwal jest tutaj organizowany i wielu organistów z Polski i zza granicy przybywa, by tutaj grać i w ten sposób modlić się. Piękno muzyki organowej oddaje piękno serca – mówił ksiądz kustosz.
 
 – Jestem zaszczycony i czuję się w obowiązku, by złożyć bardzo gorące podziękowanie; nie tylko we własnym imieniu, ale także w imieniu organistów Polski, Europy i świata ks. Januszowi Kumali, za inicjatywę tego Festiwalu i ojcom marianom za to, że ten największy w Polsce, trzeci w Europie i dziesiąty na świecie co do wielkości instrument powstał – mówił Andrzej Chorosiński.
 
Licheński zespół organowy posiada 12 323 piszczałki, a składające się nań instrumenty reprezentują 5 stylów europejskiego budownictwa organowego. – Państwa liczna obecność jest potwierdzeniem tego, że ten Festiwal zadomowi się tutaj na dziesięciolecia i dłużej – dodał Chorosiński.
 
Podczas finałowego koncertu nie mogło zabraknąć słynnej Toccaty i Fugi d moll Jana Sebastiana Bacha. Twórca koncepcji brzmieniowej licheńskich organów wykonał także Andantino g moll ojca francuskiego symfonizmu – Cesara Francka. Koncert zakończyła Fantazja i Fuga na temat chorału “Ad nos, ad salutarem undam” Franciszka Liszta inspirowana melodią chorału z opery Le prophète Giacomo Meyerbeera.
 
Pomiędzy utworami zgromadzeni wysłuchali tekstu Ślubów Króla Jana Kazimierza, którymi 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej wraz z senatorami złożył uroczyste ślubowanie, ogłaszając Matkę Bożą Królową Korony Polskiej i powierzył jej opiece mieszkańców Rzeczypospolitej. Michał Chorosiński zaprezentował także Jasnogórskie śluby narodu napisane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, podczas jego internowania i złożone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze.
 
Podczas III Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej w tym roku odbyło się łącznie dziesięć koncertów. W wakacyjne niedziele bazylika licheńska gościła muzyków z Polski, Austrii, Watykanu, Niemiec, Litwy, Czech i Szwajcarii. Wykonywano utwory m. in. Jana Sebastiana Bacha, Cesara Francka, Franciszka Liszta, Mieczysława Surzyńskiego czy Edvarda Griega.
Tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium

Czytaj także:  Koncerty organowe

Podziel się wpisem