SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Festiwal Radości “Maryja i Młodzi”

Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym wraz ze wspólnotą ELO, czyli Ewangelizacyjnym Licheńskim Ośrodkiem, poprzez muzykę, śpiew, adorację Najświętszego Sakramentu, udział w konferencjach i warsztatach, propagują wśród młodych ludzi chrześcijańskie wartości i wspólnie wielbią Boga.

Dużo Modlitwy Uśmiechu Zabawy

Spotkanie odbyło się w konwencji wesela, na wzór ewangelicznego wesela w Kanie Galilejskiej, na którym Jezus zamienił wodę w wino. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10.00 na placu koronacyjnym w starej części sanktuarium. Otworzyła je wspólnota ELO, czyli Ewangelizacyjny Licheński Ośrodek “Kecharitomene” wraz z ks. Januszem Kumalą MIC, kustoszem licheńskiego sanktuarium, który podkreślił, że Licheń jest szczególnym miejscem umiłowanym przez Matkę Bożą.
O 12.00 odbył się koncert Ks. Jakuba Bartczaka. “Mamy siłę, mamy wiarę, Chrystus królem, Chrystus Panem” – głosili chwałę Bożą uczestnicy festiwalu wraz z rapującym księdzem. Kapłan zachęcał do wychwalania Boga opowiadając m. in. o doświadczeniu śmierci i choroby, które nauczyło go, że to Bóg daje siłę.

Uczestnicy od samego rana mieli okazję wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach m. in. florystycznych, aktorskich, makijażowych i tanecznych. Organizatorzy zaplanowali także miejsca, w których posługiwano modlitwą wstawienniczą, namiot świadectw, namiot gier planszowych i namiot VIPów. Młodzi mieli też okazję skosztować dziczyzny, spróbować sił na ściance wspinaczkowej czy w bitwie na poduszki, pomalować sobie twarze, tańczyć z flagami wielbiąc Boga. Odbyły się także konferencje połączone ze świadectwami małżeństw Moniki i Marcina Gomułków (15.00) oraz Karoliny i Macieja Piechów ( 18.30).
O godz. 16.30 na placu koronacyjnym uformował się orszak weselny, który udał się do ołtarza koronacyjnego, przy kościele pw. św. Doroty. Orszak prowadziły młode pary, które w trakcie Mszy św. o godz. 17.00 odnowiły przysięgę małżeńską.

Musimy patrzeć na Światło

Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. Piotr Kieniewicz MIC. Mszę św. koncelebrowali: ks. Janusz Kumala MIC – kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Rafał Krauze MIC – proboszcz parafii pw. św. Doroty oraz ks. Dawid Klimera, który na licheński festiwal przybył z młodzieżą z Rybnika.
W słowie ks. Kieniewicz odniósł się do odczytanej Ewangelii wg św. Jana o weselu w Kanie Galilejskiej. – „Słowo Boga mówi, że radość jest wówczas, gdy wśród nas jest Oblubieniec. Dlatego nieustanie trzeba nam zachowywać stan łaski uświęcającej – w sercu nie możemy mieć ciemności”.
Kapłan dodał, że musimy zapraszać do swojego życia Boga. – „Aby mieć światło w sercu, musimy patrzeć na światło, na Jezusa. Mając światło w sercu, zapraszamy do naszego życia drugiego człowieka”.
Ksiądz Piotr podkreślił, że niezbędnym warunkiem osiągnięcia radości w sercu jest wspólna modlitwa małżonków. Zaznaczył, że nie jest ona łatwa ale należy pamiętać, że relacja w małżeństwie polega na miłości i zaufaniu, a nie na władzy i poddaństwie. – „Jeśli chcesz się z kimś pojednać, to musisz poddać się cały pod osąd miłosierdzia”.
Ks. Kieniewicz wskazał także na trzy kwestie, których małżonkowie powinni wspólnie doświadczyć każdego wieczoru przed snem: wspólną modlitwę, wzajemne pojednanie oraz błogosławieństwo.
-„ Chrystus przynosi prawdziwą radość i miłość. Biorą się one stąd, że Oblubieniec jest z nami. Niech spotkanie z Oblubieńcem rozpali wiarę w naszych sercach: że jest życie, prawdziwa radość” – zakończył kapłan.
W trakcie festiwalu w kościele św. Doroty trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu i była możliwość przystąpienia do spowiedzi.

Koncerty i Foodtrucki

Na koniec festiwalu odbył się koncert w wykonaniu dwóch zespołów hip-hop: „Wyrwanych z niewoli” oraz „Muodych kotów”. Przez cały dzień uczestnicy mogli skorzystać z oferty foodtrucków, gdzie można było zjeść coś słodkiego oraz pożywnego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JE bp Krzysztof Wętkowski – biskup Diecezji Włocławskiej, pan Stanisław Bielik – starosta Powiatu Konińskiego oraz pan Mariusz Zaborowski – burmistrz miasta i gminy Ślesin. Festiwalowi patronowali: Katolicka Agencja Informacyjna / KAI, Polska Agencja Prasowa, TVP3 Poznań, TV Maksymilian, Telewizja Wielkopolska, Radio Emaus, Radio Niepokalanów, Konin FM 104,1, Portal Opoka, Stacja7.pl, Portal LM.pl, Przegląd Koniński, Tygodnik Idziemy.

Tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium

Podziel się wpisem