SANCTUAIRE
LA MÈRE DE NOTRE LICHEN
LA DOULOUREUSE REINE DE POLOGNE

DÉFILER VERS LE BAS

Rekolekcje biblijne Zacheusz – chcę ujrzeć Jezusa

Trzynaście osób w dniach 2-4 czerwca poszukiwało w sobie doświadczeń biblijnego Zacheusza podczas rekolekcji lectio divina – „Zacheusz – chcę ujrzeć Jezusa” prowadzonych przez ks. Jarosława Hybzę MIC, dyrektora Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym
w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Rekolekcje, których głównym bohaterem biblijnym jest Zacheusz, pomagają w otwieraniu się na Bożą łaskę. – Droga do bliskości z Bogiem prowadzi przez uznanie siebie jako grzesznika. Zacheusz stanął w prawdzie i odczuwał wielkie pragnienie, by spotkać się z Jezusem, bo wiedział, że może przemienić jego życie. Rekolekcje to okazja do tego, by spojrzeć na swoje życie oczami wiary. Wyróżniamy trzy stopnie patrzenia: powierzchowne, refleksyjne i patrzenie, które wzbudza głęboką wiarę i przybliża do Boga – informuje ks. Hybza. Rekolekcjonista zachęca do codziennego czytania, rozważania i medytowania Pisma Świętego.

Na początku uczestnicy rekolekcji zauważyli Zacheusza i ślepca pod Jerychem, którzy utracili wewnętrzny wzrok. – Zacheusz jest ślepcem duchowym, dopiero później Bóg objawia mu prawdę. Na sykomorze Jezus przenika Zacheusza swoim słowem, a następnie przychodzi do jego domu. Przemiany i uzdrowienia doświadcza też tłum, niezadowolony z wizyty Chrystusa i grzesznika. Przechodzi drogę paschalną z Chrystusem do nowego życia. Bóg szuka każdego człowieka – opowiada ks. Hybza.

Pani Grażyna z Warszawy przyjechała na rekolekcje po raz trzeci. Mówi, że wraca do sanktuarium, bo czuje się tu dobrze. – Pierwszy raz byłam na rekolekcjach przygotowujących do spowiedzi generalnej, później na eucharystycznych i biblijnych. Czekam, jakie będą owoce rekolekcji. Mam potrzebę pielgrzymowania do Matki Bożej licheńskiej co jakiś czas, bo Maryja przybliża nas do siebie. Pierwsze rekolekcje w sanktuarium wspominam jak pobyt w domu mamy – spowiedź generalna to niesamowita, wielka łaska Boża. Każde rekolekcje w apartamentach papieskich, prowadzone w zaciszu, odcięciu od zgiełku dnia codziennego, odbieram jako indywidualne, dedykowane konkretnie mnie. Dobrze, że do licheńskiego sanktuarium można przyjechać bez większego planowania – dzieli się.

Kolejne rekolekcje biblijne, tym razem pod nazwą „Pokochać siebie”, odbędą się w dniach 7-9 lipca. Zapraszamy na drogę w głąb siebie wraz z bogactwem Słowa Bożego. Wyruszymy z uczniami idącymi do Emaus, przemierzając drogę do głębi zjednoczenia z Jezusem poprzez medytację Słowa Bożego, a także doświadczając mocy Eucharystii. Niech historia uczniów idących do Emaus stanie się osobistym doświadczeniem spotkania ze Zmartwychwstałym Panem.

Partager la publication