SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Rajd rowerowy z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Około 50 kilometrów na rowerach pokonali uczestnicy rajdu rowerowego z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, który odbył się w sobotę, 8 października. Wydarzenie organizowane przez Stalowych Cyklistów z Konina rozpoczęło się i zakończyło w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W sobotni poranek pięćdziesięcioro rowerzystów zostało pobłogosławionych przed licheńską bazyliką przez ks. Adama Stankiewicza MIC, wicekustosza sanktuarium. Następnie uczestnicy z Konina i okolic oraz z Kruszwicy i Inowrocławia wyruszyli w drogę. Trasa rajdu wiodła m. in. przez Lubstówek, Racięcice, Mąkolno, Wierzbie, Sompolno oraz Lubstów. – Przez Licheń przejeżdżamy bardzo często. W tym roku z pomocą Biura Obsługi Pielgrzyma baza dla rajdu została zorganizowana po raz pierwszy w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – wyjaśnił Dariusz Wąchnicki z grupy Stalowi Cykliści. – Byliśmy na odkrywce węgla brunatnego, gdzie oprowadzał nas sztygar. Mieliśmy specjalne zezwolenie na wejście na teren kopalni. Odwiedziliśmy także bibliotekę w byłej synagodze i kościół ewangelicki w Sompolnie oraz apartamenty papieskie w licheńskim sanktuarium.

– Jechało się nam wspaniale. Pogoda była znakomita, typowo rowerowa. Nie za ciepło, nie za zimno, trochę wiatru. Jesteśmy zaskoczeni pozytywnie gościnnością tego miejsca – opowiadał Leszek z Klubu Turystyki Rowerowej przy nadgoplańskim oddziale PTTK w Kruszwicy. Grupa złożona z 32 osób z Kruszwicy i Inowrocławia wzięła udział w wycieczce na zaproszenie Stalowych Cyklistów. Rajd z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę organizowany jest od jego setnej rocznicy, która obchodzona była w 2018 roku.

Po powrocie z trasy w sanktuarium na uczestników czekał ciepły posiłek. Rowerzyści mieli okazję na integrację. Złożono także życzenia osobom obchodzącym urodziny w październiku. Z tej okazji przygotowano tort.

 

Pamiątkowe zdjęcie na schodach licheńskiej bazyliki
Zwiedzanie Apartamentów papieskich w sanktuarium

– Kiedyś jeździłem szybko i patrząc w asfalt. Teraz chcę więcej zobaczyć, bo z roweru się bardzo dobrze zwiedza – wyznał pan Dariusz. Stalowi Cykliści cztery lata temu rozpoczęli niezwykły projekt – objeżdżamy teraz całą Polskę. Został nam tylko odcinek z Bogatyni do Świnoujścia.

Grupę Stalowych Cyklistów stanowi 12 mieszkańców i mieszkanek Konina, którzy są miłośnikami jazdy na rowerach. Organizują wycieczki, rajdy jednodniowe i wielodniowe na terenie całej Polski i krajów ościennych, które pozwalają poznać i podziwiać otaczającą nas przyrodę. Z Cyklistami jeździć może każdy chętny. W trasę wyruszają w każdą sobotę spod pomnika Kardynała Wyszyńskiego w Koninie. W zależności od pory roku, startują o 11.00 zimą i o 9.00 latem. Trasy zazwyczaj mają do 100 km długości.

Condividi il post