SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Weekend z ikoną Pantokratora

W weekend zakończony uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata uczestnicy warsztatów pisania ikon z różnych stron Polski pochylali się w licheńskim sanktuarium nad ikoną Pantokratora, która wyraża prawdę o Jezusie, Królu wszechświata.

Warsztaty pisania ikon łączą modlitwę, konferencje duchowe oraz zajęcia warsztatowepod okiem Janiny Krauze, ikonopisarki, podczas których uczestnicy samodzielnie tworzą własną ikonę. Rozważania duchowe wygłosił ks. Paweł Skonieczny MIC. Przedstawił symbolikę ikony na przykładzie najstarszej znanej ikony Pantokratora z klasztoru św. Katarzyny na górze Synaj. – To Pan wszechwładny, Sędzia. Pantokrator to postać Chrystusa, który trzyma księgę i błogosławi. Ubrany jest w szaty, przedstawiające Jego podwójną naturę Boga i człowieka. Szata niebieska wyraża prawdę, że Chrystus jest Bogiem, natomiast czerwona wskazuje na Jego człowieczeństwo, przelaną krew. Gest błogosławieństwa także wskazuje na dwie natury poprzez dwa złączone palce. Natomiast trzy pozostałe odnoszą się do Trójcy Świętej.  Zwraca uwagę twarz Chrystusa, której połowy różnią się od siebie i wyrażają dopełniające się cechy: Boże miłosierdzie oraz sprawiedliwość – wyjaśnia ks. Paweł Skonieczny. Konferencje były punktem wyjścia do refleksji – jaki obraz Pana Boga noszę w sercu?

Po rekolekcjach uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami i uwagami. Cieszyli się, że stworzyli kreatywną grupę, której nie brakowało poczucia humoru! – To zasługa Ducha Świętego. Pani Janina wspierała nas w samodzielności, a dzięki temu mam odwagę pisać ikony również sama w domu. (…) Uczestniczę w licheńskich warsztatach szósty raz i za każdym razem odkrywam coś nowego – dzielili się spostrzeżeniami uczestnicy.

Renata Kopczyńska z województwa lubelskiego próbowała swoich sił w malarstwie jako dziecko, a po 25 latach przerwy zapisała się na warsztaty pisania ikon w Licheniu.

– To jednocześnie mój powrót do Boga, otworzyłam serce i szukałam rekolekcji. Znalazłam warsztaty pisania ikon w licheńskim sanktuarium. Nie mogło być lepiej! Jestem zachwycona prowadzeniem warsztatów przez panią Janinę. Panowała tu rodzinna atmosfera – przyznaje. – Wracam do domu jak na skrzydłach i chcę ponownie zapisać się na warsztaty. Czuję opiekę Matki Bożej Licheńskiej.

Szczegóły dotyczące warsztatów pisania ikon można odnaleźć na stronie internetowej licheńskiego sanktuarium lichen.pl. Kolejny weekend z ikoną zaplanowany jest na 22-25 lutego 2024 r. – www.lichen.pl/warsztaty-pisania-ikon/

Condividi il post