SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Organy licheńskie

Organy znajdujące się w licheńskiej świątyni są największymi organami w Polsce. Zostały wykonane w Zakładach Organowych „Zych” w Wołominie. Składają się z pięciu części: organów głównych, organów nawy zachodniej i wschodniej oraz dwóch mniejszych części nad prezbiterium. Sama główna część organów waży około 50 ton i ma 13,25 m wysokości. Tu zainstalowana jest piszczałka z cyny, która jest największą tego typu piszczałką organową w Polsce. Jej średnica wynosi 31cm, długość 783 cm, a waga około 150 kg. W organach głównych mieści się 6577 piszczałek. Łącząc w całość wszystkie części organów, otrzymujemy liczbę 12 323 piszczałek i 157 głosów.

Na organach w bazylice grał m.in. światowej sławy organista, mieszkający na stałe w Belgii, prof. Karol Gołębiewski. Profesor jest laureatem renomowanych międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie. Prof. Karol Gołębiewski ukończył Królewskie Konserwatorium w Brukseli, uzyskując najwyższe odznaczenie w swojej specjalności. Z warszawską firmą DUX nagrywał na licheńskich organach płytę, na której znajduje się muzyka francuska z II poł. XIX wieku.

Zobacz kalendarz koncertów: IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej “Basilica Sonans” 26 czerwca – 28 sierpnia 2022 r. tutaj oraz prezentacja wykonawców tutaj

Z początkiem lipca do końca sierpnia odbywają się w bazylice prezentacje organowe, podczas których miłośnicy muzyki organowej mogą posłuchać dźwięków tego instrumentu. Przy stole gry zasiadają wówczas wychowankowie prof. Andrzeja Chorosińskiego, który jest także projektantem organów. Muzycy są studentami i absolwentami Akademii Muzycznych w Warszawie i we Wrocławiu. W prezentowanym repertuarze znajduje się głównie muzyka klasyczna wielkich mistrzów. Półgodzinne prezentacje odbywają się wówczas codziennie od poniedziałku do soboty o godzinie: 11.00, 14.00, 20.00

Organy można także usłyszeć podczas każdej Mszy Świętej w bazylice i zaplanowanych koncertów, które w roku 2022 będą miały miejsce w dniach:

14 sierpnia – Koncert: “Magnificat. Wielbimy Boga
z Maryją” (godz. 20.00)

10 września – Koncert pieśni maryjnych
„Jest jedno imię” (godz. 20.00)

20 listopada – Koncert muzyki organowej
(po Mszy św. o godz. 12.00)

11 grudnia – Koncert Maryjny “Tota pulchra” (godz. 13.00)

 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ONLINE
KALENDARZ

luty, 2023