SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

W licheńskim sanktuarium rozpoczął się IV Kongres Młodych Osób Konsekrowanych “Powstań i świeć”

Nie zawierają małżeństw, żyją wedle zakonnych ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W Polsce aktualnie jest ponad 30 tys. osób konsekrowanych, a w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej trwa właśnie IV Kongres Młodych Osób Konsekrowanych, w którym udział bierze ponad 600 osób z prawie 80 zgromadzeń oraz 20 świeckich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń.

Przed obliczem Matki Bożej Licheńskiej, w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski uczestników Kongresu powitał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. – Mam pewność, że hasło „Powstań i świeć” zaistnieje w waszym sercu – mówił marianin. Mszy Świętej otwierającej wydarzenie przewodniczył ks. Dariusz Bartocha SDB, inicjator Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych.

Kohelet zaprasza nas do zmierzenia się ze sobą, ze swoimi wyobrażeniami, swoimi myślami, swoimi celami, swoją drogą świętości, swoim życiem i jego bardzo ważną decyzją, powołania i jego rozwoju – mówił w homilii ks. Bartocha. – Ta ważna decyzja, która zapadła, by tu być, dla wielu jest ostateczną, od pierwszych ślubów. Ale nie znaczy to, że jest do końca taka sama, ona się rozwija. Powołanie się rozwija. Widzimy po wielu założycielach, jak dorastała w nich myśl o tym, jakim staną się narzędziem w rękach Pana Boga.

Kapłan wyjaśnił, że hasło kongresu „Powstań i świeć” zaczerpnięte z Księgi Proroka Izajasza wybrali sami młodzi konsekrowani z różnych zgromadzeń zakonnych.

Dla mnie to POWSTAŃ jest wezwaniem do działania, do pewnej aktywności. Byśmy się nie zamykali w klasztorach przed światem, który niekoniecznie nas polubił, jest tak bardzo daleki od stylu naszego życia. Myślę także o zgromadzeniach klauzurowych, które żyją w zamkniętej przestrzeni, ale żyją także tym światem i jego problemami. Myślę także o instytutach, które wręcz przeciwnie, żyją bardzo mocno tym światem. Powstań z godnością, pokaż swoją twarz, pełną radości i pokoju.  ŚWIEĆ – kongres się rozpoczyna. Zobaczymy, jakim światłem i dla kogo możemy być, albo już jesteśmy. Jakie cienie musimy rozświetlić w tym, czym żyjemy – mówił ks. Dariusz Bartocha SDB.

Drugiego dnia Kongresu z uczestnikami spotkał się bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy wrocławski, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy KEP.

Przed południem hierarcha wygłosił konferencję pt. „Co jest naszą tożsamością?”

Tożsamością osoby konsekrowanej jest świętość. Jestem z was dumny bo wy jesteście powiewem radykalizmu ewangelicznego – powiedział do zebranych biskup.

O godz. 12.00 bp Kiciński przewodniczył Mszy św. sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. W słowie wygłoszonym do młodych odniósł się do odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza, w której Jezus pyta swoich uczniów, za kogo uważają Go tłumy.
Podczas homilii biskup m.in. pytał retorycznie: kim jest Jezus dla dzisiejszego człowieka? czy Jezus jest potrzebny w życiu? – Często patrzymy na Jezusa w perspektywie ludzkiej użyteczności. W dzisiejszym świecie ślady Boga są zamazane. Trzeba postawić sobie pytanie: kim Jezus jest dla nas dziś? czy jest On dla nas Mesjaszem? Nie wystarczy słuchać, ale należy usłyszeć Jego słowo i medytować Je w sercu.
 
Zdaniem wrocławskiego biskupa , przyjęcie zaproszenia do wspólnej drogi za Chrystusem jest wielkim ryzykiem, ale to jest wiara, która zakłada wielkie zaufanie wobec miłości Bożej. Chcemy cudownych znaków, a Jezus jest bardzo blisko nas – mówił biskup.
 
Dalej bp Kiciński pytał zgromadzonych na Eucharystii: – Czy przyjmuję krzyż i czy patrzę na niego w perspektywie wieczności? Jeśli tak na niego nie patrzymy, zawsze będzie za ciężki i za duży. Ale na tym krzyżu jest Jezus, który jest na nim obecny zawsze, aż do skończenia świata.
 
Kończąc rozważania, bp Kiciński powiedział: Dziękując za dar wiary i powołania, prośmy, abyśmy byli do dyspozycji Ducha Świętego i wskazywali na Jezusa Chrystusa jako Tego, który przyszedł, nie aby Mu służono, ale aby służyć, i dać Swoje życie za wielu.

– Odpowiedzieć miłością na miłość Chrystusa – tak o swoim powołaniu mówiła s. Maria od Miłosierdzia Bożego, jedna z mniszek anuncjatek mieszkająca w licheńskim sanktuarium. – Byłam tak szczęśliwa z Jezusem, że chciałam mu oddać całe życie. Pragnienie bycia osobą konsekrowaną nigdy nie wygasło.

Ten kongres to jest powiew młodości Ducha Świętego

bp Jacek Kiciński CMF

Podczas Wieczoru Świadectw, który zakończył 2. dzień IV Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych pochodząca z Francji siostra Maria opowiedziała historię swojego powołania. – Pracowałam w szpitalu z osobami starszymi. Bardzo lubiłam kontakty z ludźmi, ale czegoś mi brakowało. Potrzebowałam dużo czasu w milczeniu, w modlitwie, sam na sam z Bogiem. Rozeznawałam z kierownikiem duchowym, że lepiej być siostrą klauzurową. Pragnienie bliskości z Chrystusem jest tak potężne! Żyć dla Niego i przez Niego… Wszystko robić z Jezusem. Nic nie robić bez Niego. Przylgnąć do Niego, skupić swoje życie wokół kontemplacji Boga, ciągle szukać Jego Oblicza – opowiadała mniszka.
Rozumiałam, że Jezus nie czeka na wielkie rzeczy ode mnie. Dziś mam jedno zadanie, jutro inne. Wszystko przemija. Najważniejsze, by wszystko robić w relacji z Jezusem, z miłości do Niego.

O swoim powołaniu opowiadała także Inga Pozorska, liderka zespołu “Mocni w Duchu” w 2006 roku złożyła śluby i została dziewicą konsekrowaną oraz s. Władysława Krasiczyńska CSSJ. – Myśmy wszystko w naszej konsekracji postawili na jedną kartę, na Pana Boga. Konsekracja to odpowiedź na całe życie – mówiła józefitka.

Kongres zakończy się w niedzielę, 25 września południową Mszą Świętą. Podczas czterech dni uczestnicy będą razem się modlić, słuchać konferencji, kontemplować Słowo Boże i poznawać różne perspektywy na życie konsekrowane. Nie zabraknie też okazji by podzielić się świadectwem i wymienić doświadczeniem oraz spotkań w grupach. Chcą usłyszeć, jakich konsekrowanych potrzebuje dzisiaj świat wyjaśnia diakon Łukasz Wójcik SDB, rzecznik prasowy wydarzenia. Słowo do uczestników skierował także kaznodzieja Domu Papieskiego, br. kard. Raniero Cantalemessa OFMCap. Przez całe wydarzenie będzie trwała nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Do udziału w kongresie zaproszono członków Instytutów życia konsekrowanego, którzy posiadają doświadczenie około 5 lat formacji w zgromadzeniu (lub co najmniej rok po profesji zakonnej, przyrzeczeniach). Komitet Organizacyjny spotkania został powołany przez Konsulty Wyższych Przełożonych Instytutów Zakonnych Męskich Żeńskich i Kontemplacyjnych oraz Instytutów Świeckich w Polsce.

IV Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

Podziel się wpisem

Udostępnij na facebook
Udostępnij na twitter
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na pinterest
Udostępnij na print
Udostępnij na email
X