SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Wystawy stałe

Historia muzeum i kolekcji

Tematem przewodnim tej sali jest postać założyciela i twórcy muzeum – ks. Józefa Jarzębowskiego. Tutaj mogą Państwo zapoznać się z historią kolekcji i gromadzenia zbiorów a także poznać życiorys ks. Józefa. Archiwalne zdjęcia z Bielan koło Warszawy, z lat 20. XX w., z Santa Rosa (Meksyk) z lat 40. XX w. są ciekawym uzupełnieniem tej historii. Kufry i walizki oraz mapa świata z zaznaczoną wędrówką ks. Józefa Jarzębowskiego w latach 1939-1953 unaoczniają realia tułaczego życia naszego patrona w czasie II wojny światowej.

Rzeczpospolita szlachecka

Kolekcja prezentuje losy I Rzeczpospolitej (od poł. XV w. do 1795 r.). Rzeczpospolita zwana szlachecką nie była jednorodna, składała się z wielu narodów które miały własne zasady nadawania i uznawania szlachectwa. W tej sali prezentujemy m.in. pasy kontuszowe, dokumenty królewskie w tym dokument nobilitacyjny dla Franciszka Raczkowskiego, autografy hetmanów polskich, elementy zbroi, szyszaki husarskie w tym kapalin. Piękny rząd koński z 1700 r. , czy cenną kolekcja broni białej z XVI i XVII w., w tym zachowany w całości koncerz husarski z II poł. XVI w. Zakątek nawiązujący do kultury Turcji i Persji wskazuje na fascynacje naszych przodków tym co wschodnie zwłaszcza po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. (w gablotkach prezentowane są tureckie i perskie ładownice, szyszak, szable, pas, tarcze).

Drogi do niepodległości

W sali Drogi do Niepodległości zobaczą Państwo pamiątki związane z walką Polaków o suwerenną Ojczyznę. Zbiór podzielony jest na kilka segmentów ukazujących m.in. czasy Konstytucji 3 maja,  insurekcję kościuszkowską (autograf Tadeusza Kościuszki), powstanie listopadowe (zegarek Patek, biżuteria patriotyczna, autograf Józefa Poniatowskiego) , powstanie styczniowe (okulary Romualda Traugutta, pieczęć Rządu Narodowego), przez II wojnę światową (mundury, hełmy, pasiak), dwudziestolecie międzywojenne, po koszulkę w której zginął Romek Strzałkowski w 1956 r.

sala wystaw czasowych

W tej sali organizujemy wystawy związane z ważnymi rocznicami. Kolekcja muzealna jest bardzo bogata, w zbiorach znajdują się m.in. starodruki, rękopisy pisarzy polskich, kolekcja szabel, pasy kontuszowe, pamiątki z powstań narodowych, autografy polskich królów i hetmanów. Różnorodność kolekcji świadczy o szerokich zainteresowaniach ks. Józefa Jarzębowskiego i jego następców. Każdego roku przygotowujemy co najmniej jedną nową wystawę.

Skarbczyk starej książki

Wizyta w tej sali, to okazja do obejrzenia inkunabułów, starych druków, czy książek pisanych ręcznie. Tutaj można zobaczyć spisane przez Jana Łaskiego (1456-1531), „Commune incliti Poloniae Regni privolegium constitutionem”, tzw. „Statuty Jana Łaskiego”, wydane w Krakowie, w drukarni Jana Hallera, 1506 r.  a także „Żywot św. Stanisława biskupa” spisany przez Jana Długosza (1415-1480). Swoimi rozmiarami uwagę przyciąga „Księga Hymnów i Psalmów” rękopis, kodeks pergaminowy spisany przez Francisco a Brandelio, w Rzymie, w 1750 r. Warto zwrócić także uwagę na trzy Biblie- Leopolity z 1577 r., Brzeską zwaną też Radzwiłłowską z 1563 r. i Jakuba Wujka z 1599 r.

Galeria sztuki sakralnej

Ekspozycja w tej sali to zbiór sztuki sakralnej z kolekcji muzeum. Eksponaty ukazują związek pomiędzy historią życia religijnego, duchowego a sztuką. Malarstwo, to głównie kopie wielkich mistrzów m.in. Leonarda da Vinci, Pietro Perugino, Francesco Raibolini, Petera Paula Rubensa. Warte uwagi są także rzeźby z XVIII I XIX w., z kręgu kultury hiszpańskiej, tkaniny (m.in. ornat z XVI/XVII w.), monstrancje, czy Maryja ukazana jako Dzieciątko w kołysce z Maison Raffl w Paryżu.

Galeria grafiki i rysunku

Grafika obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy. Nasza kolekcja grafiki i rysunku powstawała sukcesywnie od samych początków muzeum. Znajdują się w niej prace wielu znamienitych grafików włoskich, niderlandzkich, francuskich, niemieckich i polskich, m.in.: Rembrandta, Jana Piotra Norblina, Daniela Chodowieckiego, Lukasa Vorstermana, Cornelisa Galle, Stefano della Belli, Federica Baroccia. Rysunki m.in. Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Brandta.  

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ONLINE
KALENDARZ

sierpień, 2022

X