SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Pielgrzymka Duszpasterstwa Osób Niesłyszących z Archidiecezji Poznańskiej w Licheniu

Niesłyszący z Poznania, Krotoszyna, Kalisza, Warszawy a nawet Berlina przybyli do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Ks. Marcin Płóciennik, diecezjalny duszpasterz niesłyszących z Poznania

Ksiądz Marcin Płóciennik, diecezjalny duszpasterz głuchoniemych z Poznania posługuje niesłyszącym od 4 lat. Podstaw języka migowego nauczył się na kursie w poznańskim Arcybiskupim Seminarium Duchownym. Podczas sobotniej pielgrzymki odbyła się Msza Święta w języku migowym. „To jest miejsce radości i wesela, gdzie Maryja zaprasza wszystkich, by przychodzili” – mówił kapłan podczas liturgii w kaplicy Trójcy Świętej w bazylice dolnej. Po Eucharystii uczestnicy obejrzeli film niezwykły film o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim przygotowany przez Fundacja FONIS . W 20 minutowej etiudzie pt. „NON POSSUMUS” wystąpili niesłyszący aktorzy. Do podstawowej – miganej wersji filmu dołączono napisy, dzięki którym film dostępny jest dla ogółu odbiorców.

Ks. Płóciennik pielgrzymki niesłyszących organizuje co jakiś czas. Oprócz Lichenia odwiedzano Jasną Górę czy Gostyń. Jak podkreśla młody kapłan, licheńskie sanktuarium posiada dobre warunki, by organizować tego typu wydarzenia. W kaplicy Trójcy Świętej wierni zasiadają naokoło ołtarza, kapłan znajduje się na podwyższeniu, a budowa kaplicy pozwala, by wszyscy dokładnie widzieli to, co dzieje się przy ołtarzu. Bazylika jest miejscem dostępnym dla osób niepełnosprawnych dzięki podjazdom czy windom. Narodził się także pomysł nagrania filmu w języku migowym, by niesłyszący z całego kraju mogli lepiej poznać Licheń. – To miejsce mocno działa na niesłyszących, którzy żyją w świecie obrazów – dodaje ks. Płóciennik.

Kapłanów znających język migowy i posługujących się nim w duszpasterstwie jest niewielu. -Specjalistyka tej posługi jest czymś wyjątkowym. Na początku jest więcej kleryków uczących się języka migowego, jednak nie każdy ma nie tylko chęć, ale także predyspozycje, by wejść w to środowisko i zostać zaakceptowanym – wyjaśnia pan Robert Skwarek który od 18 lat uczy katechezy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego. Poznański ośrodek złożony jest z przedszkola specjalnego dla dzieci z wadami słuchu i mowy, szkoły podstawowej, branżowej, technikum, liceum ogólnokształcącego i szkoły policealnej dla młodzieży niesłyszącej i słabosłyszącej.

Ucząca od 1985 r. w tym samym ośrodku Lucyna Krauze uważa, że dobrze by było, gdyby jak najwięcej osób poznało język migowy. Przede wszystkim jednak, widząc osobę niesłyszącą, nie należy się bać kontaktu, czy barier, ewentualnego niezrozumienia. Można np. zapisać to, co chce się przekazać.
– Szczególną radość sprawia to, że widzę, jak rozwijają się w swojej relacji z Panem Bogiem. Gdy rozumieją, co mówię na kazaniu, gdy przychodzą się spowiadać. To bardzo istotne. Owocem naszej pracy jest też to, że chodzą do Kościoła mimo ukończenia katechizacji – opowiada ks. Płóciennik.
– Nasze kontakty nie kończą się na etapie szkoły. Dziś także przyjechały osoby, które uczyłam kiedyś. Mamy w duszpasterstwie chłopaka z Indii, który się w Polsce ożenił, ma już dziecko – dodaje pani Krauze.
W poznaniu Msze Święte dla niesłyszących odbywają się w każdą niedzielę o godz. 15.00 w parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Głuchoniemi mają wtedy również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Eucharystia jest transmitowana na stronie Facebookowej Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezja Poznańska.

Tekst: Biuro Prasowe Sanktuarium

Podziel się wpisem