Matka Boża Bolesna
Główka38 Bazylika jesienią
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

„Przyjdź Duchu Święty” – Licheń na czuwaniu przed Zesłaniem Ducha Świętego

„Przyjdź Duchu Święty” wołali zgromadzeni na czuwaniu w Wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w licheńskiej bazylice. Podczas Eucharystii w sobotni wieczór do wspólnoty Kościoła został przyjęty dorosły katechumen. 
 
Pięćdziesiąt dni po Wielkiej Nocy obchodzone jest jedno z najważniejszych i najstarszych świąt – Zesłanie Ducha Świętego, gdy Kościół po raz pierwszy objawił się światu. Już w VI wieku powstał zwyczaj świętowania wigilii Pięćdziesiątnicy. Również w bazylice licheńskiej, mimo trudności związanych z panującą epidemią, wierni zebrali się, by modlitewnym czuwaniem rozpocząć świętowanie uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Radosną modlitwę przygotowała licheńska wspólnota charyzmatyczna „Ekipa dla Jezusa”.
„Niech dzisiejszym pragnieniem Twoim, moim będzie wyłącznie Duch Święty, nie jakieś nasze życzenia. Dzisiejszego wieczoru nie przeżywamy jakiejś pamiątki Zesłania kiedyś na Apostołów, ale dziś, tu i teraz jest ten czas, gdy Duch Święty zstępuje” – mówiła Beata, liderka „Ekipy dla Jezusa” – „Jeśli się otworzymy, Duch Święty przyjdzie. Wołajmy całym sercem, jak w Wieczerniku -  niech te mury drżą: Przyjdź Duchu Święty!”
Po modlitwie Apelem Maryjnym, modlono się i uwielbiano Boga śpiewem. „Ogarniamy modlitwą także tych, którzy łączą się z nami w transmisji internetowej” – zapewniali prowadzący modlitwę. W bazylice zgromadziło się ponad sto osób, podczas gdy poprzez transmisję w mediach społecznościowych Sanktuarium uczestniczyło około 400 internautów. Modlono się także za tych, którzy nigdy nie doświadczyli Bożej obecności , by „mimo drzwi zamkniętych”, spotkali Boga.
Eucharystia koncelebrowana przez 4 kapłanów rozpoczęła się o 22.45. W homilii ks. Rafał Krauze MIC pytał zebranych: „Czy usłyszysz to wołanie Jezusa: ‘Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął’? Jezus zadaje to pytanie Tobie i mi: Czy chcesz być uczniem pełnym ognia? Czy chcesz, żeby On rozpalił Twoje serce?”
Podczas nocnej Eucharystii do wspólnoty Kościoła został włączony dorosły katechumen, Bartek. „Jedyną prawdziwą wolnością, którą mamy jest ta, która płynie od Jezusa Chrystusa” – mówił kandydat w świadectwie wygłoszonym przed mszą – „Moje życie dzisiaj zaczyna się od nowa, teraz wszystko mam w Nim i mam nadzieję, że będzie mnie prowadził do końca życia, bo teraz naprawdę jestem wolny”.
Zgodnie z rytuałem chrztu dorosłych, na początku liturgii, kapłan udał się ku wejściu do świątyni, gdzie nastąpił obrzęd przyjęcia katechumena. Celebrans zapytał kandydata i chrzestnych o jego wyraźną i zdecydowaną wolę przyjęcia chrztu. Sakrament został udzielony po liturgii Słowa. Neofita przyjął także sakrament bierzmowania oraz po raz pierwszy w pełni uczestniczył w Mszy Świętej.
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego w licheńskiej bazylice główna Msza Święta zostanie odprawiona o godzinie 12.00. W sanktuarium będzie to Dzień dziękczynienia za sakrament bierzmowania. Licheńska „Ekipa dla Jezusa” zaprasza na kolejny Wieczór Uwielbienia. Modlitwa, jak zwykle odbędzie się w pierwszy wtorek miesiąca, jednak w czerwcu ze względu na zagrożenie epidemiczne – zapraszamy do wspólnego wielbienia Boga w bazylice. Wieczór rozpocznie msza o 19.00 a zakończy Apel Maryjny o 21.00.
 
Licheń Stary, 31 maja 2020 r.                                          

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


13 maja 2021
Czwartek

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej

40. rocznica zamachu na papieża św. Jana Pawła II (13 maja 1981 r.)

Warsztaty pisania ikon (13-16 maja)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
16.00 Msza św. za zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego Sanktuarium
19.00 Msza św. w intencjach zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40
Nabożeństwo majowe: po Mszy św. o 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 18, 1-8
Psalm responsoryjny: Ps 98
Ewangelia: J 16, 16-20


realizacja LM Internet  LM Internet