Matka Boża Bolesna
Główka25 orkiestra przed Bazyliką
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Dzień dziękczynienia za sakrament bierzmowania

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego ok. 2,5 tysiąca wiernych prosiło o dary Ducha podczas południowej Mszy Św. w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W dzień Pięćdziesiątnicy Apostołowie zostali napełnieni Duchem Świętym i posłani do głoszenia Dobrej Nowiny aż po krańce ziemi. Tego dnia Kościół odkrywa swoje misyjne posłannictwo, które wpisuje się w życie każdego chrześcijanina. Również w charyzmat Zgromadzenia Księży i Braci Marianów, głoszących Ewangelię od Ameryki przez Europę, Afrykę, po Indie. W licheńskim sanktuarium Dzień Zesłania Ducha Świętego stał się okazją do dziękczynienia za sakrament Ducha Świętego i przypomnienia sobie o misji, do której posłał wierzących Chrystus.– Niektórzy pytają: Czy ludzie wierzący wrócą do kościoła, kiedy minie pandemia? My jesteśmy Kościołem, a człowiek wierzący zawsze wraca do Eucharystii, do Boga za którym tęskni, z którym przebywa na co dzień. Nie byłoby nas tutaj, w świątyni, gdyby nie działanie Ducha Świętego – stwierdził ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, skłaniając wiernych do refleksji, jak potraktowali przyjęty sakrament bierzmowania? – Kościół nie ma limitów i właśnie w Dzień Zesłania Ducha Świętego mamy doświadczyć „odmrożenia” życia duchowego, byśmy wrócili do jeszcze większej gorliwości w naszym podążaniu za Chrystusem – mówił, witając uczestników Eucharystii.
Ksiądz Kumala wskazał też na różne lęki, które odczuwają ludzie w dobie pandemii, i nie tylko – przed chorobą czy utratą pracy – a najgorszym z nich jest obawa przed Chrystusem, przed otwarciem serca i przyjęcia Jego Ewangelii. – Pierwszym darem Chrystusa Zmartwychwstałego jest pokój. Później objawia uczniom misję, posyła ich. Również my mamy ruszyć się z miejsca. Przekazywać Ducha Świętego innym, żyjąc miłością i dzieląc się szczęściem przebywania z Chrystusem. Tego potrzebujemy w świecie pełnym bólu i samotności. Możemy to wszystko przezwyciężyć – dziś Jezus mówi: „weźmijcie Ducha Swiętego” – przypomniał marianin. – Bądźmy jak apostołowie po zesłaniu Ducha Świętego, niech inni dziwią się, jak nasze życie się przemieniło.
Po Eucharystii zostały odśpiewane suplikacje o uproszenie deszczu i ustanie epidemii, zaś uczestnicy otrzymali kopię obrazu Matki Bożej Licheńskiej, a dla dzieci przygotowano okolicznościowy obrazek z okazji jutrzejszego Dnia Dziecka. Ksiądz kustosz zaprosił na kolejne dni świętowania w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. 1 czerwca przypada Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła i Międzynarodowy Dzień Dziecka. – Zapraszamy rodziców z dziećmi do wspólnej modlitwy dziękczynnej za dar życia – zachęcał ksiądz kustosz. W najbliższą niedzielę natomiast będzie Uroczystość Najświętszej Trójcy. O godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za pielgrzymkę św. Jana Pawła II do naszego sanktuarium, która miała miejsce w dniach 6-8 czerwca 1999 r. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie tych, którzy 21 lat temu uczestniczyli w spotkaniu z Ojcem Świętym. Uroczystość uświetni Sanktuaryjny Kwintet Dęty, który po Mszy zaprasza na koncert.

Licheń Stary, 31 maja 2020

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


19 czerwca 2021
Sobota

Wspomnienie dowolne Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie dowolne św. Romualda, opata

Dzień św. Józefa - modlitwy i refleksje o św. Józefie podczas mszy świętych o godz. 6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00 i 19.00.

Rekolekcje dla środowisk trzeźwościowych (18-20 czerwca)PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Po Mszy św. o 7.30 - Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
12.00 W intencji księży ze wspólnoty domu zakonnego w Licheniu świętujących rocznicę święceń kapłańskich
16.00 Msza św. za zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego Sanktuarium
19.00 Msza św. w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec: 21.00
kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe: po Mszy św. o godz. 7.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 2 Kor 12,1-10       
Psalm responsoryjny: Ps 34
Ewangelia: Mt 6,24-34
realizacja LM Internet  LM Internet