Matka Boża Bolesna
Róża do topki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uroczystość św. Józefa,
patrona Zgromadzenia Księży Marianów

„Dziś w sposób szczególny oddajemy cześć św. Józefowi, który jest patronem Kościoła powszechnego. Ta dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa, gdyż dziś w całym Kościele rozpoczyna się Rok Rodziny, a poza tym trwa Rok Świętego Józefa. Ten niezwykły człowiek, „człowiek sprawiedliwy, jak go określa Pismo Święte, jest dla nas przykładem miłości Boga i bliźniego, jak również naszym orędownikiem” – powiedział w słowie wstępu ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, rozpoczynając dzisiejszą południową Msze św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w uroczystość św. Józefa.

W homilii ks. Janusz Kumala skupił się na postaci św. Józefa, męża Maryi i opiekunie Jezusa Chrsytusa mówiąc, iż powinniśmy spoglądać na tę postać w świetle Ewangelii:
- „Widzimy św. Józefa w centrum historii Zbawienia, czyli Bożego planu wobec ludzkości. Centrum tej historii to tajemnica Wcielenia Syna Bożego, czyli Jego przyjścia na ziemię. Święty Józef wpisany jest w historię Syna Bożego na ziemi, w historię Jezusa Chrystusa. I tak też go odnajdujemy na karach Ewangelii wg św. Mateusza i św. Łukasza”.
Kapłan zaznaczył, że dzisiejsza Ewangelia wg św. Mateusza przedstawia nam św. Józefa jako męża Maryi, w związku z czym jego tożsamość wprowadza nas w tajemnicę małżeństwa chrześcijańskiego:
- „Święty Józef, jako patron Kościoła, jako mąż Maryi, wskazuje nam, jak należy rozumieć małżeństwo w świetle Bożego Objawienia, w świetle woli Bożej. Dziś próbuje się podważać sens maleństwa rozumianego jako nierozerwalnego związku sakramentalnego mężczyzny i kobiety. Dzisiejsza kultura próbuje podważyć sens rozumienia takiego małżeństwa. W ten sposób próbuje zamazać istotę małżeństwa w rozumieniu Bożego objawienia”.

Odnosząc się do roli małżeństwa w dzisiejszym święcie, ks. Kumala zachęcał, abyśmy prosili o  wstawiennictwo, orędownictwo, o pomoc św. Józefa. – „Musimy bronić małżeństwa i tej jego wizji, która jest zgodna z wolą Bożą, ale także ze względu na to, że jest zagrożone w różny sposób, a którego efektem są bardzo liczne rozwody i rozbicia małżeństw chrześcijańskich”.
Zdaniem marianina postać św. Józefa jest dziś niezwykle ważna i aktualna. On także zmagała się z problemy i rozterkami. Jednak słuchał i ufał Bogu, który nigdy go nie zwiódł. – „Często w naszym życiu osobistym, ale i w małżeństwie, są momenty trudne - możemy je nazwać czasem kryzysu. Wtedy musimy rozeznać, w jaki sposób mamy żyć i postępować. To jest czas, w którym mamy otworzyć się na działanie Boga, gdyż On nie zostawia nas samych z naszymi problemami, ale towarzyszy nam i pomaga przezwyciężać te trudności, które napotykamy. Jednak potrzeba nam postawy św. Józefa - całkowitego zaufania i zwierzenia Panu Bogu, wsłuchiwania się w to, co On do nas mówi i gotowości podjęcia realizacji woli Bożej”.
Kończąc rozważania, kustosz Kumala podkreślił, że szczególnie w dzisiejszym świecie „potrzebujemy takich mężczyzn i ojców -odpowiedzianych, gotowych poświęcić się, ale również wsłuchanych w Pana Boga i realizujących odważnie Jego wolę”.

Przed zakończeniem Eucharystii ks. Janusz Kumala MIC odczytał akt zawierzenia rodzin św. Józefowi. A jeszcze dziś wieczorem w licheńskiej bazylice po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 zostanie odprawiona Droga Krzyżowa ze św. Józefem.
Imię Józef pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg przyda, pomnoży, zwiększy”. 𝐒́𝐰. 𝐉𝐨́𝐳𝐞𝐟 pochodził z królewskiego rodu, którego protoplastą był król Dawid. Jego rodzinnym miastem był Nazaret w Galilei. O jego życiu i śmierci wiadomo niewiele, chociaż sprawował ważną funkcję opiekuna Maryi i Jezusa. Św. Józef jest patronem Kościoła powszechnego, małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, sierot, a także cieśli, drwali, rękodzielników, robotników i rzemieślników. Św. Józef uważany jest także za patrona dobrej śmierci.

Licheń Stary, 19 marca 2021 r.  

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


8 maja 2021
Sobota

Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

Dzień modlitw w intencji Ojczyzny

76. rocznica zakończenia II wojny światowej

XXI Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
 
Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej (6-9 maja) - PRZENIESIONE NA INNY TERMIN

Eucharystia daje życie. Rekolekcje dla zelatorów Duchowej Rodziny Mariańskiej
(7-9 maja) - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Po Mszy św. o 7.30 - Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
16.00 Msza św. za zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego Sanktuarium
19.00 Msza św. w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo majowe: 17.00
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec: 21.00
kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: po Mszy św. o 7.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 20, 17-18a. 28-32. 36
Psalm responsoryjny: Ps 100
Drugie czytanie: Rz 8, 31b-39
Ewangelia: J 10, 11-16
realizacja LM Internet  LM Internet