Matka Boża Bolesna
3
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Wielkanoc to święto wiary
„Chrystus zmartwychwstał – to właśnie ta dobra nowina rozbrzmiewa dziś w całym Kościele, na całym świecie. Jest to wydarzenie, które przemienia cały świat i wszelkie stworzenie” – mówił w homilii podczas głównej mszy w Niedzielę Wielkanocną ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.
„Dziś Kościół wzywa nas do wielkanocnej nadziei i radości, która wynika z tego, że Chrystus żyje” – mówił kapłan – „Wielkanoc to dzień w którym celebrujemy zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią grzechami, cierpieniem, nad Szatanem. To przedziwne zwycięstwo, w którym my uczestniczymy – również jesteśmy zwycięzcami.” Kapłan wyjaśniał w homilii, czym jest dzisiejszy dzień i jak spotkać Zmartwychwstałego. Ukazał Wielkanoc jako święto wiary, której uczą nas przedstawione w Ewangelii postaci. „Nie wystarczy widzieć pusty grób. Potrzeba spojrzenia wiary. Trzeba jeszcze kontemplować, rozważać, szukać zrozumienia jak św. Piotr i przede wszystkim patrzeć z wiarą, jak święty Jan. Także my jesteśmy zaproszeni do takiej drogi wiary w życiu codziennym, kontemplować Boże dzieła, spotykać Jezusa w Słowie Bożym, Eucharystii, sakramencie pokuty” – wyjaśniał ks. kustosz.
„Tak bardzo potrzeba nam tej wiary, obecności Chrystusa! Nawet, gdyby ograniczono znowu liczbę osób w kościołach do 5, to i tak bylibyśmy blisko Zmartwychwstałego. I tak byśmy świętowali Jego zmartwychwstanie” – mówił kapłan – „Mamy wierzyć, wielbić Boga za Jego dar, obecność, nieustannie dziękować, nie ulegać tendencjom, by ciągle narzekać czy być smutnym z tego powodu, że czegoś nam brakuje, że czegoś nam się zabrania. Spróbujmy znaleźć tę radość z obecności Chrystusa w naszym życiu. Takiego świadectwa potrzebuje świat, który Chrystusa jeszcze nie spotkał” – zachęcał kaznodzieja.
Poryw serca Marii Magdaleny jest zdumiewający – nie musiała iść do grobu, chciała iść do miejsca, gdzie pochowany jest jej Umiłowany. Taki ma być styl naszego życia, naznaczony życzliwością, dobrocią, poświęceniem. Czy nie takiej miłości potrzebujemy?” – pytał marianin, zauważając – „Różnych rzeczy chcemy w życiu, ale naprawdę chcemy usłyszeć «dobrze, że jesteś - ty jako ty» Wyjdźmy do świata z miłością, a ten świat będzie się zmieniać. Zmienimy ten świat!
Wielkanoc to także święto nadziei. Przede wszystkim nadziei życia wiecznego. Oto Zmartwychwstały Pan otworzył na bramę nieba, tam jest nasza przyszłość, nasze pełne szczęście i radość. Potrzebujemy nadziei codziennie, jak kromki chleba. Zwłaszcza teraz w czasie pandemii chrońmy się w ramionach Boga, który jest naszą przyszłością. Nie lękajmy się jutra, ale zawierzmy je Bożej opatrzności” – zachęcał ks. kustosz.
W imieniu wszystkich księży i braci marianów, ksiądz kustosz złożył życzenia wszystkim pielgrzymom, „aby Chrystus rzeczywiście zmartwychwstał w każdym z nas, aby był obecny jako żywy, prawdziwy Pan Zmartwychwstały. Pomimo burzy, której doświadczamy, niepewności, lęków, obaw, abyśmy mieli w sercu Chrystusowy pokój.” Podziękował też wszystkim, którzy darzą życzliwością licheńskie sanktuarium i często przybywają, aby modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej, nawet w tym trudnym, pandemicznym, czasie.
Jutro w Poniedziałek Wielkanocny, Msze święte w bazylice o godz. 7.30, 10.00, 12.00, 16.00 i 18.00. Księża marianie zapraszają do wspólnej modlitwy. W bazylice, zgodnie z zaleceniami sanitarnymi, jednocześnie może przebywać 350 osób.

Licheń Stary, 4 kwietnia 2021 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


19 czerwca 2021
Sobota

Wspomnienie dowolne Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie dowolne św. Romualda, opata

Dzień św. Józefa - modlitwy i refleksje o św. Józefie podczas mszy świętych o godz. 6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00 i 19.00.

Rekolekcje dla środowisk trzeźwościowych (18-20 czerwca)PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Po Mszy św. o 7.30 - Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
12.00 W intencji księży ze wspólnoty domu zakonnego w Licheniu świętujących rocznicę święceń kapłańskich
16.00 Msza św. za zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego Sanktuarium
19.00 Msza św. w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej: 18.00
Apel Maryjny, różaniec: 21.00
kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe: po Mszy św. o godz. 7.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 2 Kor 12,1-10       
Psalm responsoryjny: Ps 34
Ewangelia: Mt 6,24-34
realizacja LM Internet  LM Internet