Matka Boża Bolesna
b
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Koncerty organowe

Prawdziwą ucztę muzyczną przygotowali dla pielgrzymów gospodarze Sanktuarium. Przez kilka miesięcy w okresie letnim, miłośnicy muzyki organowej mogą zatopić się w dźwiękach tego instrumentu. Przy stole gry zasiadają wychowankowie prof. Andrzeja Chorosińskiego, który jest projektantem organów. Muzycy studentami i absolwentami Akademii Muzycznych w Warszawie i Wrocławiu. W prezentowanym repertuarze znajduje się głównie muzyka klasyczna wielkich mistrzów.
 

Organy znajdujące się w licheńskiej świątyni największymi organami w Polsce. Zostały wykonane w Zakładach Organowych „Zych” w Wołominie. Składają się z pięciu części: organów głównych, organów nawy zachodniej i wschodniej oraz dwóch mniejszych części nad prezbiterium. Sama główna część organów waży około 50 ton i ma 13,25 m wysokości. Tu zainstalowana jest piszczałka z cyny, która jest największą tego typu piszczałką organową w Polsce. Jej średnica wynosi 31cm, długość 783 cm, a waga około 150 kg. W organach głównych mieści się 6577 piszczałekŁącząc w całość wszystkie części organów, otrzymujemy liczbę 12 323 piszczałek i 157 głosów.
                 

Na organach w bazylice grał m.in. światowej sławy organista, mieszkający na stałe w Belgii, prof. Karol Gołębiewski. Profesor jest laureatem renomowanych międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie. Prof. Karol Gołębiewski ukończył Królewskie Konserwatorium w Brukseli, uzyskując najwyższe odznaczenie w swojej specjalności. Z warszawską firmą DUX nagrywał na licheńskich organach płytę, na której znajduje się muzyka francuska z II poł. XIX wieku.

   Prezentacja organów licheńskich
od 21.06.2020 do 10.09.2020
w godzinach 11.00, 13.30, 20.00
od poniedziałku do soboty

Zapraszamy na
II Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
"Basilica sonans:
w każdą niedzielę, godz. 14.30
od 5 lipca do 30 sierpień 2020 r.

 

Koncertów można wysłuchać za pośrednictwem transmisji, m.in. na www.lichen.pl oraz kanale sanktuarium na YouTube.
 

 

  Wykonawcą drugiego z koncertów tegorocznego II Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans” będzie dr hab. Waldemar Gawiejnowicz. Koncertu granego na największych organach w Polsce będzie można wysłuchać w niedzielę, 12 lipca 2020 r. w bazylice licheńskiej o godzinie 14:30.
  Dr hab. Waldemar Gawiejnowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie aktualnie jako adiunkt prowadzi zajęcia z gry organowej, liturgicznej oraz organoznawstwa na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej oraz absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. W latach 1996-2019 współorganizował i prowadził łącznie około 250 koncertów z udziałem ponad 700 artystów z Polski, Austrii, Belgii, Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Łotwy, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i USA. Występował jako solista i kameralista na terenie Polski i poza jej granicami. Został wyróżniony m. in. Odznaką Honorową: Zasłużony dla Kultury Polskiej (2018).
  Koncert, który odbędzie się w licheńskiej bazylice w najbliższą niedzielę, został podzielony na trzy części. Concerto G dur BWV 592 Johanna Sebastiana Bacha otworzy pierwszą część koncertu zatytułowaną: „Musica da camera i da chiesa”. Zebrani usłyszą także Bachowską Fughettę „Gottes Sohn ist kommen” BWV 724 oraz Pilgerchor z Opery „Tannhäuser” Richarda Wagnera w transkrypcji Ferenza Liszta.
  Tytuł Maryi – „Alma Redemptoris Mater” będzie myślą przewodnią drugiej części koncertu, w której usłyszmy: Ave Maria op. 104 nr 2 Marco Enrico Bossiego, Ave Maris Stella (III) op. 18 nr 8 Marcela Dupré oraz Wstęp do chorału „Witaj Królowo” op. 9 nr 4 Feliksa Nowowiejskiego.
  Improwizacje nt. starej polskiej pieśni kościelnej op. 38 Mieczysława Surzyńskiego rozpoczną ostatnią część koncertu zatytułowaną „In te Domine speravi”. Poznański muzyk wykona także Annum per annum: K – G – C – S – A estońskiego twórcy Arvo Pärt oraz Festival Toccata angielskiego kompozytora Percy Eastmana Fletchera. 

       

  
 

 


ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


13 maja 2021
Czwartek

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej

40. rocznica zamachu na papieża św. Jana Pawła II (13 maja 1981 r.)

Warsztaty pisania ikon (13-16 maja)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
16.00 Msza św. za zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego Sanktuarium
19.00 Msza św. w intencjach zanoszonych do Boga za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40
Nabożeństwo majowe: po Mszy św. o 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 18, 1-8
Psalm responsoryjny: Ps 98
Ewangelia: J 16, 16-20


realizacja LM Internet  LM Internet