„Tradycja i nowoczesność w polskiej muzyce organowej XX i XXI wieku” to temat tegorocznej XXVII Sesji naukowo-metodycznej, na którą zapraszają sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-21 września w Licheniu Starym.
Wydarzenie zainauguruje Msza Święta w bazylice licheńskiej w czwartek, o godz. 19.00. Otwarcie sesji nastąpi o godz. 9.30 w piątek w sali konferencyjnej domu pielgrzyma Arka. W ciągu dwóch dni będzie można wysłuchać w sumie sześciu wykładów poświęconych polskiej muzyce organowej XX i XXI wieku. Szczególne miejsce wśród nich zajmują prelekcje poświęcone postaci i roli Mieczysława Surzyńskiego, którego 100.
Gościem honorowym tegorocznego wydarzenia będzie Profesor Józef Serafin. Sesja odbędzie się pod naukowym kierownictwem dr. hab. Bartosza Jakubczaka.
Podobnie, jak w poprzednich latach, równolegle do Sesji odbędą się Warsztaty z improwizacji i akompaniamentu liturgicznego, które poprowadzi dr Michał Dąbrowski. Odbędą się w kościele Św. Doroty w piątkowy wieczór i sobotni poranek. Chęć udziału w warsztatach prosimy zgłaszać mailowo (bez dedykowanego formularza) na adres: spmo@poczta.fm.
Zgłoszenia udziału w Sesji przez formularz dostępny TUTAJ przyjmowane będą do 11 września 2024 r.
Plan Sesji
Czwartek, 19 września 2024
godz. 19:00 Msza Św. w Bazylice NMP Licheńskiej
Piątek, 20 września 2024
godz. 9:30 otwarcie sesji
dr hab. Bartosz Jakubczak
godz. 10:00 wykład: Profesor Feliks Rączkowski (1906-1989) – organista, wirtuoz, pedagog i kompozytor – w 35. rocznicę śmierci
mgr Marietta Kruzel-Sosnowska
godz. 11:30 spotkanie z Profesorem Józefem Serafinem
(moderacja panelu dyskusyjnego Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa)
godz. 14:30 Koncert organowy w Bazylice NMP Licheńskiej
Zofia Rogalska – organy
godz. 16:15 wykład: W poszukiwaniu nowych brzmień. Solowa i kameralna twórczość organowa polskich kompozytorów XX i XXI wieku w oparciu o własne doświadczenia fonograficzne
dr hab. Bartosz Jakubczak
godz. 17:15 wykład: Mieczysław Surzyński in memoriam – garść refleksji o jego życiu i dokonaniach (z uwzględnieniem instrumentarium organowego polskiego Bacha)
dr hab. Waldemar Gawiejnowicz
Sobota, 21 września 2024
godz. 9:30 wykład: Starożytne pieśni i współczesny język muzyczny – tradycja synagogalna w twórczości organowej kompozytorów polskich XX i XXI wieku
dr Jakub Stefek
godz. 10:30 wykład: Mieczysław Surzyński i jego rola w polskiej muzyce organowej
dr hab. Hanna Dys
godz. 11:45 wykład: Język muzyczny w kompozycjach organowych Mariana Sawy w latach 1960-1980
dr Emanuel Bączkowski
godz. 12:45 podsumowanie i zamknięcie sesji