SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Orszak Trzech Króli w Licheniu – królowie złożyli dary nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus

W przeżywaniu uroczystości Objawienia Pańskiego uczestnikom sumy w bazylice licheńskiej pomagała inscenizacja Orszaku Trzech Króli, która odbyła się bezpośrednio przed południową mszą.

Ksiądz Kustosz w homilii zachęcał, by przyjrzeć się temu, co dzisiejsza uroczystość chce nam powiedzieć. Zwrócił uwagę na to, że Trzej Królowie zgodnie z oryginalnym greckim tekstem Ewangelii, byli magami. Potrafili wiele wyczytać z gwiazd. Należeli do elity intelektualnej ówczesnego świata. Byli to ludzie ciekawi wszechświata o sercach otwartych na znaki, które były im dane do odczytania. To dla nas istotne, byśmy byli w stanie odczytać ten język, który jest zrozumiały dla każdego z nas. Wpatrując się w świat, w którym żyjemy możemy spotkać Pana Boga. Gwiazda przypomina, aby patrząc na świat dostrzegać w nim mądrość i wszechmoc Boga, który jest obecny w otaczającej nas rzeczywistości.

W uroczystości udział wzięli królowie ze świtą oraz pasterze. Następnie orszak wraz ze służbą liturgiczną i celebransem, ks. Januszem Kumalą MIC udał się do szopki betlejemskiej, gdzie Królowie złożyli Nowonarodzonemu dary. Procesji towarzyszyła muzyka Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego. Dzieci obecne na uroczystości otrzymały kolorowe korony.
 

Zobacz: nowa szopka betlejemska w licheńskiej bazylice

Przed rozpoczęciem Eucharystii zgodnie ze starożytną tradycją ogłoszone zostały daty ruchomych świąt obchodzonych w tym roku. Korzenie tego śpiewanego obrzędu sięgają Ojców Kościoła. Ma on nie tylko względy praktyczne. Podkreśla także ścisłe relacje pomiędzy świętami Wcielenia i Odkupienia.
„Królowie usłyszeli, że u proroków już było zapisane, że to Betlejem będzie tym miejscem, z którego wyjdzie Władca – Pasterz Ludu Izraela. Oni się w to Słowo wsłuchali i przyjęli je. Czy podobnie i dla mnie Słowo Boże jest przestrzenią, w której poznaje Pana Boga?” – pytał ks. Kumala. Celebrans zwrócił także uwagę na to, że kapłani znali Pismo Święte jednak nie poszli do Betlejem. „Może być coś takiego, co blokuje w sercu człowieka przyjście do pana Boga. Musimy czuwać nad sobą, by takimi chrześcijanami nie być. Drogą do Boga jest także drugi człowiek. Pan Bóg objawia się nam – chce nas spotkać w naszej codzienności. Jeśli w mojej pracy działam dla dobra bliźnich, spotykam Boga, ten czas przybliża mnie do Niego” – stwierdził kustosz licheńskiego sanktuarium.
 
6 stycznia tradycyjnie pobłogosławiono kredę i kadzidło, które wierni mogli zabrać do domów, by oznaczyć drzwi swoich mieszkań.
Liturgię poprzedził koncert kolęd w wykonaniu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki. Natomiast w najbliższą niedzielę księża marianie zapraszają na widowisko słowno-muzyczne „Przy wigilijnym stole”, które odbędzie się po mszy o 12.00. Wykonawcami będą Bogusław Morka (tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie), Ryszard Morka (bas) oraz Agnieszka Kozłowska (sopran).
Przybyli królowie składają dary narodzonemu Dzieciątku Jezus

Tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Sanktuarium

Podziel się wpisem

Udostępnij na facebook
Udostępnij na twitter
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na pinterest
Udostępnij na print
Udostępnij na email
X