SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

IV Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej „Basilica Sonans” – Paweł Wróbel

Ostatni, dziesiąty koncert IV Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans” wybrzmiał w licheńskiej bazylice w niedzielne popołudnie. Jego wykonawcą był Paweł Wróbel.

Studiował pod kierunkiem prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Jona Laukvika w Hochschule für Musik w Stuttgarcie (Niemcy) oraz prof. Guntera Rosta na Universität für Musik w Grazu (Austria). Stypendysta Keimyung Research Foundatiom Uniwersytetu w Daegu (Korea Południowa) w 2007 r. 

W 2012 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, a w 2019 stopień doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. 

Otrzymał nagrody podczas międzynarodowych konkursów organowych w Poznaniu (2005), Gdańsku (2006), Zurychu (2011), Miami (2012). Brał udział w sesjach i kursach mistrzowskich z zakres gry organowej prowadzonych przez Ludgera Lohmanna, Bernharda Haasa, Gerharda Weinbergera, Wolfganga Zerera, Martina Sandera, Christopha Krummachera.

Występował w Anglii, Danii, Austrii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, USA oraz Polsce. Członek międzynarodowego stowarzyszenia organistów American Guild of Organists w Nowym Jorku.

Pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice w Kielcach. 

Dokonał nagrania utworów organowych polskiego kompozytora Aleksandra Karczyńskiego – płyta stanowi pierwszą rejestrację fonograficzną tychże utworów. Publikacja nutowa zawierająca wydane pod jego edycją 3 preludia i fugi op.5 Aleksandra Karczyńskiego jest pierwszym wydaniem nutowym tychże kompozycji na podstawie rękopisu znajdującego się w Bibliotece Narodowej w Warszawie. 

 

Lea también:  Órgano liquen

Comparte la publicación