SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Jak zostać świętym – 26. Zjazd Pomocników Mariańskich

Pytanie, jak zostać świętym, było tematem XXVI Ogólnopolskiego Zjazdu Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich, Bractwa Niepokalanego Poczęcia oraz świeckich współpracowników Zgromadzenia Księży Marianów, który odbył się w weekend 1-3 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Wzięło w nim udział ponad 150 osób z różnych stron Polski i z Niemiec.

Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się w piątek, 1 września Drogą Krzyżową w bazylice licheńskiej. Nabożeństwu przewodniczył ks. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Centrum Pomocników Mariańskich. Rozważania, które towarzyszyły stacjom Drogi Krzyżowej inspirowane były życiem i męczeńską śmiercią Rodziny Ulmów,  która zostanie wyniesiona na ołtarze 10 września w Markowej. Podczas wieczornej Mszy uczestników powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. Kapłan w homilii podkreślał, jak ważna jest rola Pomocników Mariańskich wspierających marianów i wiernych skupionych przy mariańskich placówkach. Pierwszy dzień zjazdu zakończył Apel Maryjny połączony z procesją ze światłami.

W sobotę po porannej Mszy Świętej, uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Sławomira Homoncika MIC o tym, „Czy świętość dzisiaj jest możliwa?”. Prelegent przekonywał, że choć świętość przypisywana Bogu przekracza ludzkie możliwości, Pan Bóg daje łaskę człowiekowi i sprawia, że zaproszenie do świętości jest możliwe do zrealizowania, gdy człowiek współpracuje z Bożą łaską.

Tradycyjnym punktem zjazdu było spotkanie z misjonarzem. W tym roku uczestnicy mieli okazję poznać rzeczywistość Kościoła w afrykańskim Kamerunie. Spotkali się z mariańskim misjonarzem ks. Franciszkiem Filipcem MIC oraz bpem Paulem Lontsié-Keuné, administratorem dwóch oddalonych od siebie o ponad tysiąc km diecezji: Yokadouma i Bafoussam. W Kamerunie marianie obecni są od niemal 25 lat i prowadzą trzy placówki: diecezjalne sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku, seminarium w Yaounde-Ngoya oraz misję w Minkamie, gdzie na przyszły rok planowane jest poświęcenie kościoła.

Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć film o założycielu Zgromadzenia Księży Marianów: “Jak zostać świętym. Historia świętego ojca Stanisława Papczyńskiego”. Film, który swoją premierę miał jesienią ubiegłego roku stał się inspiracją dla tematu tegorocznego zjazdu. Opowiada o życiu założyciela Zgromadzenia Księży Marianów w kontekście jego świętości. – Możemy zobaczyć, że świętość to nie tylko jakieś cukierkowe, bajkowe spojrzenie, ale bardzo konkretne, jak w życiu św. Stanisława, bł. Jerzego Matulewicza, mariańskich męczenników czy Sług Bożych i innych marianów, którzy świętość swojego życia osiągali poprzez miłość i oddanie życia dla innych – wyjaśnia ks. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich.

Zjazd zakończył się w niedzielę, modlitwą różańcową w miejscu objawień Matki Bożej w lesie grąblińskim. Podczas Mszy Świętej odprawionej w klasztorze sióstr anuncjatek chętne osoby miały okazję przyjąć szkaplerz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich to wspólnota osób świeckich, które, razem z marianami, głoszą Dobrą Nowinę całemu światu. SPM działa w 10 krajach na świecie.. Jego członkowie wspierają nie tylko ubogich powierzonych duszpasterskiej trosce Zgromadzenia Księży Marianów, ale także poprzez modlitwę wstawiają się za duszami w czyśćcu cierpiącymi. Jedną z inicjatyw jest Linia Modlitwy, gdzie można porozmawiać, poprosić o modlitwę, ale też podzielić się swoją radością. W zgłoszonych intencjach codziennie modlą się zarówno księża marianie jak i siostry anuncjatki w klasztorze w licheńskim sanktuarium. – Stwierdziłam, że bardzo chcę pomagać ludziom, pomyślałam, że może tutaj się przydam. Ludzie dzwonią i często potrzebują samej rozmowy. Mówią nam: „dobrze, że jesteście”. Poczułam tam obecność Boga. W Stowarzyszeniu zostałam miło przyjęta, czuję się jak w rodzinie. Jestem gotowa zawsze przyjść i pomóc, gdy tylko będę potrzebna – opowiada Wanda Szerszeń, która jest wolontariuszką Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich od 4 lat.

Pomocnicy wspierają misjonarzy zarówno modlitewnie jak i materialnie. Pomoc trafia m. in. na Ukrainę, gdzie trwa wojna, a gdzie swoje placówki prowadzą marianie – w 2022 r. dzięki wsparciu darczyńców przekazano ponad 3,6 mln zł i ponad 1000 ton żywności. Na Filipinach, w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia pomocą otoczono ponad 500 rodzin (niemal 2700 osób). W latach 2022-2023 na leczenie dzieci w Kamerunie zebrano ponad 660 tys. złotych. Wśród aktualnych wyzwań przed Pomocnikami stoi m. in. zakup autobusu dla przedszkolaków w Ruyenzi, w Rwandzie. Małe dzieci przemierzają tam spore odległości pieszo po nieprzystosowanych do tego poboczach, najczęściej bez opiekunów. Więcej informacji: www.spm.org.pl.

Comparte la publicación