SANTUARIO
LA MADRE DE NUESTRO LICHEN
LA DOLOROSA REINA DE POLONIA

DESPLAZARSE HACIA ABAJO

Trzecia niedziela Adwentu – Radujcie się zawsze w Panu, gdyż jest blisko!

Wielkimi krokami zbliżamy się do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. W trzecią niedzielę Adwentu, w licheńskiej bazylice wybrzmiała modlitwa o odpowiednie przygotowanie naszych serc, aby z chrześcijańską radością obchodzić wielką tajemnicę naszego zbawienia

 

W III niedzielę Adwentu, czyli Niedzielę Radości, podczas Mszy św. o godz. 12 w bazylice licheńskiej odbył się obrzęd intronizacji Pisma Świętego, które jest obecnością mówiącego do nas Boga. Obrzęd ten przypomina, że czytanie Świętych Ksiąg jest dialogiem między Bogiem a człowiekiem. Po Mszy św. pielgrzymi otrzymali pobłogosławione Pismo Święte w poręcznym formacie.

W czytaniu liturgicznym z Księgi Izajasza wybrzmiało: „Odwagi! Nie bójcie się! On sam przychodzi, by was zbawić”. Czego się boję, jeśli Bóg jest ze mną i czeka mnie szczęśliwa przyszłość? – zachęcał w homilii do refleksji ks. Kumala. Wyjaśnił, że radosne adwentowe oczekiwanie to lekcja uważności, ponieważ Bóg przychodzi drogą Słowa Bożego, poprzez sakramenty święte i w drugim człowieku.

Ks. Kumala przypomniał, że w sakramentach, m.in. małżeństwa, zawsze obecny jest Pan Bóg. – To nie tylko wspomnienia zapisane w zdjęciach, ale Chrystus jest obecny między małżonkami. Chrzest św. to znak obecności i miłości Boga, On przychodzi do nas też podczas każdej Eucharystii na ołtarzu, a w sakramencie pokuty i pojednania Chrystus chce mnie spotkać i powiedzieć, jak bardzo Mu na mnie zależy – tłumaczył ks. Janusz Kumala.

– Dziś Pismo Święte znajduje się obok tabernakulum. To wymowny znak – Pan Bóg mówi do nas poprzez Swoje Słowo to, co najważniejsze dla naszego zbawienia. Ważne, byśmy jak Maryja Je przyjęli i rozważali w sercu. Czytajmy Pismo Święte – podkreślił kustosz sanktuarium.

Kolejną  drogą przyjścia Jezusa jest drugi człowiek. – Patrząc na drugiego mamy widzieć cząstkę Boga. Niech to będą święta Bożego Narodzenia otwarte na innych, którzy nie mają spokojnych Świąt, pełne pojednania. Bądźmy otwarci na osoby starsze w domach pomocy społecznej, pozostawione, bo młodzi chcą wyjechać w ciepłe kraje na święta. Jeśli szukasz Chrystusa, to otwórz oczy i zobacz drugiego człowieka, otocz go modlitwą i życzliwością – mówił ksiądz Kumala.

Żyć to znaczy dawać, a nie tylko brać. Gdy przyjdzie nasze spotkanie z Bogiem, obyśmy mieli ręce i serca otwarte na znak, że daliśmy z siebie wszystko, czyli miłość, która nigdy nie przemija

W modlitwie wierni modlili się także o Boże błogosławieństwo i codzienną wierność łasce powołania dla księży i braci marianów w 352. rocznicę powstania Zgromadzenia Księży Marianów, którego założycielem był św. Ojciec Stanisław Papczyński. We Mszy św. uczestniczył Sanktuaryjny Kwintet Dęty.

W kruchcie bazyliki z kolei czekali wolontariusze z kiermaszem ozdób bożonarodzeniowych, z którego cały dochód przeznaczony będzie na potrzeby Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym, czyli dla nieuleczalnie chorych objętych bezpłatną opieką.

Za tydzień w sobotę zapraszamy od godz. 9.00 do 13.00 na warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci w wieku od 5. do 8. roku życia. Szczegółowe informacje i zapisy w Biurze Obsługi Pielgrzyma. A w najbliższą niedzielę, 18 grudnia, po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się błogosławieństwo figurek Dzieciątka Jezus. Zapraszamy rodziny z dziećmi, które otrzymają figurki Dzieciątka Jezus do ich bożonarodzeniowej szopki. To również w naszym sanktuarium Dzień modlitw w intencji rodziców oczekujących potomstwa, ze specjalnym błogosławieństwem dla nich.

Comparte la publicación