SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Stać się Betlejem – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Już z wczesnych chrześcijańskich świadectw (św. Justyn, II wiek) dowiadujemy się, że Jezus przyszedł na świat w skalnej grocie. Narodził się w Betlejem nazywanym przez Łukasza Ewangelistę "miastem Dawidowym" (Łk 2, 4-5). Dwa tysiące lat temu ta niewielka miejscowość położona na dwóch wzgórzach liczyła około tysiąca mieszkańców. Podczas uroczystej sumy w uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia 2022 r.) do stawania się prawdziwym Betlejem, w którym rodzi się Chrystus zachęcał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.

ks Kumala Boże Narodzenie

W swojej homilii marianin nawiązał do tradycji sprawiania sobie podarków z okazji świąt Bożego Narodzenia: – Na urodziny wszak przynosi się prezenty. Dziękuję, że z przyszliście tu z prezentami, które otrzymaliście. Nie wszystkie są materialne. Takim prezentem są życzenia, dobre słowo, znak życzliwości skierowany do nas. Tym prezentem jest miłość, której doświadczyliście w przyjmowaniu podarunków ze strony najbliższych. Taki prezent mamy złożyć u stóp Pana Jezusa z okazji jego urodzin – miłość.

– Przynosimy nasze doświadczenie miłości ludzkiej. Oto dla nas prezentem jest sam Bóg, który jest Miłością. Bóg z miłości do ludzkości staje się człowiekiem, jednym z nas, to istota tych świąt. Miłość chce, byśmy ja przyjęli. Czy jestem gotowy, by przyjąć Boga do mojego życia? – pytał ks. Kumala. Ta miłość nie może być odrzucona. Jeśli nie przyjmiemy Pana Boga na prawdę nie znajdziemy pokoju. Pan Bóg mówi: chcę, aby spełniło się moje marzenie o Tobie. On marzy, byśmy byli szczęśliwi, by być z nami zawsze, teraz i w wieczności. Trzeba nam usłyszeć to życzenie Pana Boga i przyjąć prezent, którym jest On sam. W praktyce to oznacza stać się Betlejem, w którym mieszka Bóg.

Kapłan wspomniał także braci w Ukrainie, którzy cierpią z powodu wojny i braku pokoju. W tym świątecznym czasie za wschodnią granicą nadal trwają naloty, bombardowania. W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej bracia z Ukrainy są stale otaczani modlitwą.

W drugi dzień świąt, 26. grudnia, Msze Święte w bazylice zostaną odprawione o godzinach: 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00. Po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu zespołu muzycznego “Colibri” z Konina. Liturgii o godzinie 12.00 swoim śpiewem towarzyszył będzie Chór bazyliki Licheńskiej "Stabat Mater" pod dyrekcją Jacka Hyżnego.

26 grudnia na trasie Konin- Licheń kursować będzie specjalna linia autobusowa nr „67” Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie. Autobusy będą odjeżdżały z dworca PKP o godz.: 9.00, 10.45, 13.00 i 15.00. Z kolei z Lichenia w kierunku Konina będą odjeżdżały o godz.: 9.45, 11.30, 14.00 oraz 18.00.

Partager la publication