SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Artefakty przeszłości i emocji – niezwykłe lekcje muzealne w licheńskiej bazylice

W poniedziałek uczniowie klas 5 i 7 ze Szkoły Podstawowej w Kawnicach odbyli podróż, która przeniosła ich nie tylko w czasie, ale również w głąb samych siebie. Wszystko za sprawą wyjątkowej wizyty w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu oraz udziału w warsztatach psychologicznych, które pomogły dzieciom zrozumieć emocje towarzyszące nie tylko przy poznawaniu historii, ale i w codziennemu życiu.

100 lat trwania muzeum

Pod opieką historyczki sztuki Anity Rossy uczniowie wyruszyli w pasjonującą podróż przez historie Polski, której artefakty ukryte są w murach licheńskiego sanktuarium. Muzeum zachwyca nie tylko bogactwem zbiorów, ale i sposobem ich prezentacji. Na uczniów czekały oryginalne mapy Polski z XVI i XVII w., szable z czasów Stefana Batorego, tureckie szable, a nawet egzotyczna broń z rogów antylopy używana niegdyś w Afryce. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć niektórych przedmiotów, ucząc się poprzez doświadczenie. Dzięki porównaniu różnych typów broni zrozumiały, że historia to nie tylko daty i fakty, ale również pamiątki, które opowiadają własne, często zaskakujące historie.

W centrum tej opowieści znalazła się postać ks. Józefa Jarzębowskiego – duchownego, który przez lata gromadził artefakty z różnych zakątków świata. Dzięki jego kolekcjonerskiej pasji dzisiaj możemy podziwiać unikalne eksponaty, które, choć są wspomnieniem przeszłości, tworzą naszą tożsamość jako katolików i Polaków.

Ukryte emocje

Po fascynującym spotkaniu z historią przyszedł czas na równie ważne spotkanie – z samym sobą. W specjalnie przygotowanych warsztatach psychologicznych, prowadzonych przez psycholog Oliwię Kujawę z licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie, uczniowie uczyli się rozpoznawać i nazywać swoje emocje. Rozmawiali o stresie, radości, niepokoju, ale też o tym, jak radzić sobie z emocjonalnym napięciem w codziennym życiu.

– Takie spotkania uczą dzieci mówienia o swoich emocjach, co jest dziś jedną z najtrudniejszych umiejętności. Nadmiar emocji może prowadzić do stresu, a warsztaty takie jak te pomagają dzieciom zrozumieć, jak z tym stresem sobie radzić – mówiła Oliwia Kujawa.

Połączenie lekcji muzealnych z warsztatami psychologicznymi to nowa oferta licheńskiego muzeum, w ramach której uczniowie zdobywaj wiedzę, a jednocześnie wspierany jest ich rozwój emocjonalny.

Dla kogo są te lekcje?

Lekcje muzealne w Licheniu skierowane są do dzieci i młodzieży – zarówno ze szkół podstawowych, jak i średnich. Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 10:00-15:00. Czas trwania jednej lekcji wynosi od 45 minut do 1 godziny, w zależności od wybranego tematu.

Licheńskie muzeum pokazuje, że historia nie musi być nudna ani odległa – może być fascynująca, żywa i emocjonalna. Wystarczy tylko chcieć jej posłuchać.

Kontakt w sprawie lekcji muzealnych poprzez maila muzeum@lichen.pl, facebooka Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu  oraz pod numerem telefonu 62 270 86 35.

.

Partager la publication