SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

„Jesteś mą nadzieją” – Zaduszki Muzyczne w wykonaniu chóru „Stabat Mater”

W drugą niedzielę listopada, po południowej Mszy św. w bazylice licheńskiej odbyły się Muzyczne Zaduszki. Do wysłuchania koncertu w wykonaniu Chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” zaprosił pielgrzymów ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.
Czterogłosowy zespół pod dyrekcją Jacka Hyżnego poprzez śpiew i fragmenty biblijne przekazał, że śmierć nie jest końcem, a jedynie bramą prowadzącą do życia wiecznego. Chór zaśpiewał również podczas południowej liturgii.
Tytuł „Jesteś mą nadzieją” został zaczerpnięty z jednej z wykonanych pieśni „Będę śpiewał Tobie” i prowadził słuchaczy wraz z tekstami biblijnymi do uświadomienia sobie prawdy o Bożej miłości i zbawieniu w Chrystusie. Oprócz pieśni m.in. „Wieczny odpoczynek”, „Bądź pozdrowione”, „Podnieś mnie Jezu”, „Stabat Mater”, zebrani wysłuchali fragmentów Pisma Świętego: ewangelii, psalmów, czy listów św. Pawła. Muzycy zwrócili uwagę na zmartwychwstanie Jezusa, który pokonał śmierć. Zaduszki Muzyczne zwieńczyło radosne „Alleluja” Gordona Younga.
Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” istnieje od 2018 roku. To mieszany czterogłosowy amatorsko-zawodowy zespół, w skład którego wchodzą m.in. śpiewacy Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Nazwa chóru nawiązuje do łacińskiej sekwencji wielkopostnej – „Stała Matka (bolejąca)” – i do oddawania czci Maryi w Licheniu jako Bolesnej Królowej Polski. Zespół będzie można usłyszeć na Jasnej Górze w najbliższą sobotę, 18 listopada podczas XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Muzyków Kościelnych do Matki Bożej. Tegoroczne pielgrzymowanie odbywać się będzie pod hasłem: „Wierzę w Jeden, Święty, Powszechny, Apostolski Kościół”.

Partager la publication