SANCTUAIRE
LA MÈRE DE NOTRE LICHEN
LA DOULOUREUSE REINE DE POLOGNE

DÉFILER VERS LE BAS

Niedziela Dobrego Pasterza i Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

 

Każdy z nas może być dobrym pasterzem, kimś, kto się troszczy i pomaga odnaleźć sens życia – mówił ks. Janusz Kumala MIC w Niedzielę Dobrego Pasterza i Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Marianie posługują w Licheniu Starym od 1949 r. Służą także w różnych częściach świata: w Afryce, Argentynie, Anglii, Indiach, we Włoszech, na Filipinach, w Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie. Pozostają cały czas m.in. w Charkowie. – To znak, że Kościół potrzebuje kapłanów, misjonarzy, sióstr zakonnych. W niedaleko leżącym Grąblinie znajduje się zakon sióstr Anuncjatek, które otaczają modlitwą marianów i pielgrzymów przybywających do licheńskiego sanktuarium. Zechciejmy wspierać powołanych, ale módlmy się także, by wszyscy byli dobrymi pasterzami dla najbliższych. Dobry pasterz oddaje swoje życie za owce, jeśli trzeba – podkreślił ks. Kumala

Podczas południowej Mszy św., której przewodniczył ks. Janusza Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, pielgrzymi modlili się o nowe powołania zakonne i kapłańskie. Kościół potrzebuje powołań, aby móc realizować misję, którą otrzymał  – sprawowanie sakramentów świętych i głoszenie Dobrej Nowiny. Zgromadzeni wierni powierzali też Bogu maturzystów, aby dobrze zdali egzamin maturalny i wybrali właściwą drogę, zgodną z powołaniem.

Podczas homilii ksiądz kustosz zaznaczył, że obrazem miłości Boga jest obraz Dobrego Pasterza. – Kościół przygarnia nas jak Matka. Bóg obecny w Kościele daje nam zawsze szansę, abyśmy wzrastali. Bóg zna nasze trudności, również Chrystus wspierał swoich uczniów, ich czasem złamane i wątpiące serca. Bądźmy wdzięczni Bogu, który tak bardzo się o nas troszczy. Kościół jest wspólnotą ludzi odpowiedzialnych za siebie, także my mamy wzajemnie się wspierać  – mówił ksiądz kustosz.

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej obchodzono tego dnia Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ksiądz Kumala zachęcił wszystkich do szczególnego wsparcia i serdeczności wobec nich i ich rodzin. – Chcemy dać znać, że te osoby niepełnosprawne są kochane i chciane przez Pana Boga. Również i my mamy z miłością patrzeć na każdego, również na osoby borykające się z niepełnosprawnością. Będzie to możliwe, kiedy serca przeżyją nawrócenie i pozostaną blisko Jezusa – zaznaczył kapłan.

W IV Niedzielę Wielkanocną przypadła też 77. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Pielgrzymi modlili się w intencji wszystkich poległych w czasie działań wojennych. Przed Ścianą Pamięci Narodowej złożone zostały kwiaty i białe oraz czerwone znicze. Miejsce to znajduje się pomiędzy kościołem Matki Bożej Częstochowskiej a cmentarzem parafialnym.

W najbliższą niedzielę 15 maja, odbędzie się w naszym sanktuarium Dzień Promocji Honorowego Oddawania Krwi pod hasłem „Twoja krew może ocalić komuś życie”. Jeśli chcesz zostać dawcą krwi zapraszamy do Sanktuarium w Licheniu. Tego dnia, obok bazyliki, stał będzie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, w którym pobierana będzie krew i osocze.  Więcej informacji ici.

Partager la publication