SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski – Niedziela, 6 lipca 2025

W niedzielę, 6 lipca 2025 r., w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się uroczysta
suma odpustowa o godz. 12:00 – najważniejszy moment dorocznego święta ku czci
Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Eucharystii przewodniczył bp
Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Wśród licznych
pielgrzymów znalazła się Ogólnopolska Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich, która
co roku w tym dniu gromadzi się w Licheniu.

Liturgię rozpoczął kustosz sanktuarium, ks. Sławomir Homoncik MIC, witając pielgrzymów, duchowieństwo, poczty sztandarowe i przedstawicieli wspólnot lokalnych. Zwrócił uwagę, że odpust to szczególny dar duchowy – łaska otwartego nieba – która uzdalnia człowieka do pełnego zjednoczenia z Bogiem, o ile trwa on w łasce uświęcającej. Zachęcał do wyciszenia serca i otwartości na Boże działanie przez wstawiennictwo Maryi.

Bp Wiesław Szlachetka, sprawując Mszę świętą w Licheniu po raz pierwszy, w homilii podkreślił duchową obecność Matki Bożej pod krzyżem i Jej nieustanną troskę o Kościół. – „Maryja nigdy nie odwraca wzroku od człowieka cierpiącego. Jest Matką nadziei – także wtedy, gdy wszystko wydaje się już stracone” – powiedział. Nawiązał do historii kultu maryjnego w Polsce, przypominając ślubowanie króla Jana Kazimierza w 1656 roku oraz koronację cudownego obrazu Matki Bożej Licheńskiej w 1967 roku, której przewodniczył prymas Stefan Wyszyński. Przypomniał również, że Licheń to miejsce głęboko wpisane w duchową historię narodu – pełne modlitwy, łez i zawierzenia.

Kaznodzieja zaapelował o odnowienie osobistego zawierzenia Maryi – szczególnie w czasach społecznych napięć, przemocy i kryzysu jedności. Wspominając śp. bp. Romana Andrzejewskiego – wieloletniego duszpasterza rolników – przypomniał jego oddanie sprawom wsi i troskę o duchowy rozwój wspólnot lokalnych. W słowach pełnych wdzięczności mówił o znaczeniu sołtysów i osób zaangażowanych w życie społeczne jako „ludzi zasiewu dobra”.

W Eucharystii udział wzięły liczne delegacje rolników i przedstawicieli wspólnot wiejskich z całej Polski. Oprawę liturgii ubogaciła posługa muzyczna chóru Stabat Mater. Po Mszy św. uczestnicy liturgii wyruszyli w procesji eucharystycznej wokół bazyliki a następnie
odmówiono wspólnie modlitwę jubileuszową.

Pielgrzymka sołtysów, obecna w tym dniu, ma swoją długą tradycję – zainicjowana została w 1990 roku przez senatora Ireneusza Niewiarowskiego w Koninie. Rok później powstało Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Konińskiego, a w 1994 roku, właśnie w Licheniu,
zawiązano Komitet Założycielski Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Od tamtej pory co roku w pierwszą niedzielę lipca przedstawiciele środowisk wiejskich gromadzą się w licheńskim sanktuarium, by modlić się za ojczyznę, wspólnoty lokalne i własne rodziny, powierzając ich los Matce Bożej Licheńskiej..

Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej to uroczystość, która przypomniała o szczególnej obecności Maryi w licheńskim sanktuarium i o Jej matczynej trosce, którą otacza każdego, kto przybywa z wiarą i nadzieją. To święto nie tylko połączyło w modlitwie wiernych, ale także umocniło w przekonaniu, że Maryja – jako Bolesna Królowa Polski – wciąż wskazuje drogę do Jezusa i pomaga nieść codzienny krzyż z ufnością i pokojem serca. Ten dzień był głębokim doświadczeniem wspólnoty, zawierzenia i duchowego umocnienia. To
czas, w którym pielgrzymi wracają do domu umocnieni nadzieją, że „nie jesteśmy sami – mamy Matkę, która trwa z nami pod krzyżem życia”.

Partager la publication