SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

V Pielgrzymka Konna z powiatu Tureckiego

Dawne pokolenia do licheńskiego sanktuarium pielgrzymowały konno – wierzchem bądź zaprzęgami. Taką tradycję podtrzymują pielgrzymi z Turku, którzy w sobotę, 20 sierpnia przybyli do Lichenia po raz piąty.

Przyjeżdżamy podziękować Matce Bożej. Jeździmy po zawodach i nie mieliśmy żadnych wypadków czy złych przygód – wyjaśnia Mirosław Grudziński, prezes powiatowego koła Związku Hodowców Koni Wielkopolskich w Turku, pomysłodawca i organizator pielgrzymki.
Przed schodami bazyliki grupę powitał ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej. Przebyli około 45 km, co nie jest łatwą wyprawą, szczególnie w upale. Hodowcy na co dzień dbają o kondycję swoich klaczy i ogierów, utrzymując je w ciągłej sprawności. Wyruszyli wraz z weterynarzem, zapasem lekarstw, wody, pożywienia. Gdy odprowadzili zwierzęta na zasłużony odpoczynek, uczestnicy przybyli wraz ze związkowym sztandarem do licheńskiej świątyni, by podczas Mszy Świętej o 19.00 modlić się przed obliczem Matki Bożej. Jak zapewnia pan Grudziński, organizator, z pewnością w drogę do Lichenia wyruszą także za rok.
Pielgrzymka Konna z powiatu Tureckiego podczas przejazdu sanktuaryjnymi alejkami, 20 sierpnia 2022 r.

Condividi il post