SANTUARIO
LA MADRE DE NUESTRO LICHEN
LA DOLOROSA REINA DE POLONIA

DESPLAZARSE HACIA ABAJO

Życie zmienia się, ale nie kończy – modlitwa za tych, którzy odeszli w licheńskim hospicjum

W intencji pacjentów licheńskiego hospicjum, którzy odeszli w dobiegającym końca 2022 r. modlono się podczas Mszy Świętej w bazylice, w sobotę, 10 grudnia. Liturgia, która jest już stałą tradycją zgromadziła rodziny pacjentów z całej Polski, pracowników oraz wolontariuszy Hospicjum św. Stanisława Papczyńskiego.

Msza w kaplicy Trójcy Świetej

Mszę w kaplicy Trójcy Świętej mieszczącej się dolnej części licheńskiej basílica poprzedziło nabożeństwo wypominkowe. Wspominano wszystkie z 90 osób, które w okresie od 1 stycznia do 5 grudnia zakończyły swoją ziemską wędrówkę, przebywając w hospicio w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Zebrani prosili o miłosierdzie dla zmarłych a także za posługujących chorym, personel medyczny i pomocniczy, kapelanów i wolontariuszy hospicyjnych. W modlitwie pamiętano także o przeżywających żałobę, prosząc, by zaufali Bogu i znaleźli w Nim pociechę oraz ukojenie.

Eucharystię odprawili ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej oraz ks. Krzysztof Jagoda MIC, kapelan hospicjum.

– Całe nasze życie jest jednym wielkim adwentem, oczekiwaniem na spotkanie z Bogiem – mówił ks. Binda przypominając, że adwent to czas nawrócenia i przemiany.

– Dla naszych bliskich zmarłych, ten adwent się zakończył. Po ludzku patrząc,  to trudny czas, ból, rozpacz, żałoba. Nawet, jeśli trudno będzie nam zasiąść do stołu wigilijnego, to jednak potrzebujemy trwać dalej w prawdziwej wierze i nadziei. Oby nam ich nigdy nie zabrakło. O ile inaczej przeżywamy stratę, smutek, gdy mamy odniesienie do Boga. Nasze życie się nie kończy lecz się zmienia – podkreślał ksiądz przełożony.

Po liturgii rozpoczął się kiermasz ozdób świątecznych. Wśród rzeczy, jakie można nabyć znalazły się szopki,  przeróżne choinki, stroiki (zarówno z żywych roślin jak i sztucznych) bombki, krasnale, wieńce, świece, anioły, a także sianko na stół wigilijny, kalendarze hospicyjne, płyty Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki czy miody. Ozdoby wykonane zostały przez wolontariuszy, m. in. uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół podstawowych w Wąsoszach i Wandowie oraz panie z Koła Gospodyń w Kijowcu.

Cały dochód przeznaczony będzie na potrzeby Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym.

Placówka działa na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej od niemal 13 lat w ramach Fundacji SPEM DONARE, której nazwa „dawać nadzieję” możliwie najpełniej wyraża podstawową ideę Fundacji – niesienie pomocy ludziom oczekującym miłosiernej postawy bliźniego. Hospicjum urzeczywistnia przesłanie założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, św. Stanisława Papczyńskiego, który powierzył marianom troskę o dusze zmarłych, ale również troskę o to, by ci, którzy żyją, byli dobrze przygotowani na śmierć. W budynku hospicyjnym znajdują się 22 łóżka dla terminalnie chorych, którzy obejmowani są w pełni profesjonalną i całkowicie bezpłatną opieką.

Więcej informacji o działalności Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym można uzyskać na stronie fundacja.lichen.pl

Comparte la publicación