SANCTUAIRE
LA MÈRE DE NOTRE LICHEN
LA DOULOUREUSE REINE DE POLOGNE

DÉFILER VERS LE BAS

Comment gérer le stress, l'anxiété et la colère ?

Trzynastu uczestników wzięło udział w warsztatach Licheńskiego Centrum Rodziny: „Jak radzić sobie ze stresem, lękiem i złością?” w ostatni weekend czerwca.

Trzynastu uczestników wzięło udział w warsztatach Licheńskiego Centrum Rodziny: „Jak radzić sobie ze stresem, lękiem i złością?” w ostatni weekend czerwca.
Tematem warsztatów były sposoby radzenia sobie ze stresem, lękiem i złością, ale też w ogóle zarządzania emocjami. – Rozmawiamy o tym, gdzie są źródła emocji i co składa się na powstawanie stresu. Uczestnicy dzielą się też własnymi doświadczeniami rozładowywania stresów i innych trudnych emocji. Poznajemy techniki zarządzania emocjami oraz metody relaksacji. Stresu nie wyeliminujemy w naszym życiu, zawsze nam towarzyszy, ale warto nauczyć się na niego reagować.
Na co dzień obserwujemy, że emocja to jedno, a zachowanie, które pojawia się w związku z tą emocją, to drugie. Na pojawienie emocji nie mamy wpływu, ale na reakcję już tak – mówi psycholog pracująca w Licheńskim Centrum Pomocy. Wiedza teoretyczna jest pierwszym krokiem do zmiany.
– Te treści można znaleźć w książce, ale to nie jest to samo, co spotkanie z drugim człowiekiem – zauważa pani Ala, uczestniczka licheńskich warsztatów. – Ja potrafiłam zadbać o ciało, iść do stomatologa, ale nigdy nie potrafiłam zadbać o swoją psychikę. Odpoczywanie postrzegałam jako stratę czasu. Na warsztatach w Licheniu dowiedziałam się, że należy dbać o swoje wnętrze i potrafić się zrelaksować – mówi pani Ala.
Pani Jola czuje się w licheńskim sanktuarium przeszczęśliwa. – Zastanawiałam się, co mogę zrobić w tak krótkim czasie warsztatów, skoro ludzie długo chodzą na terapie. Okazało się, że ten czas był cudowny. Przede wszystkim poznałam siebie, dowiedziałam się, że to, co się ze mną dzieje, jest naturalne. Jeśli jednak coś nie funkcjonuje prawidłowo, to poznałam sposoby, żeby sobie z tym radzić. Wiem, że jeśli pomogę sobie, to pomogę jednocześnie wielu ludziom dokoła mnie. Cenne jest to, że podczas warsztatów każdy dzieli się swoim doświadczeniem – dzieli się spostrzeżeniami uczestniczka.
Najbliższe rekolekcje w Licheńskim Centrum Pomocy rodzinie będą skierowane do młodych małżeństw i odbędą się w dniach 11-13 sierpnia. Natomiast kolejne warsztaty planowane na 20-22 października poruszą problem „Jak radzić sobie z samotnością i brakiem celu w życiu?”.

Partager la publication