SANCTUAIRE
LA MÈRE DE NOTRE LICHEN
LA DOULOUREUSE REINE DE POLOGNE

DÉFILER VERS LE BAS

Uczcili miłość – odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w licheńskim sanktuarium

Modlitwa do Matki Bożej, wiara, miłość i szacunek – taką receptą na szczęście małżeńskie podzieliły się pary, które rodzinnie świętowały jubileusze małżeństwa w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Pielgrzymi świętują jubileusze we dwoje, spędzając w licheńskim sanktuarium weekend. Inni przyjeżdżają z dziećmi i wnukami, a dla kolejnych to prezent i niespodzianka. – O niczym nie wiedzieliśmy! – cieszyli się Prakseda i Tadeusz Florkowscy, którzy przyjechali z parafii Kleszczewo pod Poznaniem. Świętowanie jubileuszu w licheńskim sanktuarium ma dla nich duże znaczenie – tym bardziej, że to prezent od dzieci, które wszystko uzgodniły. – Nasza rodzina jest bardzo wierząca. Wpadliśmy razem na pomysł, aby na jubileuszową 45. rocznicę ślubu zabrać rodziców do licheńskiego sanktuarium, bo przyjeżdżamy tu od małego – wyjaśniła rodzina.

W każdą sobotę o godz. 19.00, podczas Eucharystii w bazylice licheńskiej stają małżonkowie, którzy chcą odnowić przyrzeczenia małżeńskie w kolejną rocznicę ślubu. – To miłość sprawia, że chcemy iść naprzód i trwamy w małżeństwie. Bóg jest miłością. Chodzi o to, abyśmy poczuli się kochani przez Pana Boga i tym doświadczeniem nieustannie żyli – zaznaczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. Przypomniał też, że miłości Bożej doświadczamy w sakramentach świętych, m.in. podczas Eucharystii, w sakramencie pokuty i pojednania. Mszę św. koncelebrował ks. Sławomir Homoncik MIC, wikariusz prowincji polskiej Zgromadzenia Księży i Braci Marianów.

Państwo Florkowscy przyznają, że we wspólnym życiu zdarzały się zarówno wzloty jak i upadki, ale mieli szczęście, a pomogły wiara i cierpliwość. – Chcemy podziękować za te lata przeżyte razem i prosić o kolejne – mówili Prakseda i Tadeusz. Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich było dla małżonków błogosławieństwem i zapewniają, że będą świętować cały rok!

Krystyna i Jan Laby mają jeszcze dłuższy staż małżeński, bo aż 55 lat wspólnego życia. Do licheńskiego sanktuarium przyjeżdżają co roku uczcić przeżyty czas. – Najważniejsza jest miłość, mamy czworo dzieci, dziewięcioro wnuków i czworo prawnuków. Nadal kochamy się, tak jak kiedyś – zapewniają.

Jubileusz 40-lecia małżeństwa w Licheniu świętowali także Anna i Józef Macurowie z miejscowości Strumień położonego na Górnym Śląsku. – Odwiedzaliśmy już kilka razy licheńskie sanktuarium i dlatego chcieliśmy świętować tutaj, blisko Matki Bożej – mówi Jan. – Zabraliśmy najbliższych – syna, synowe i wnuki, żeby poznali to miejsce i zaczęli pielgrzymować oraz modlić się do Matki Bożej – opowiedziała Anna. Rodzinnie spędzili w Licheniu kilka dni, od piątku do poniedziałku. – Matka Boża bardzo pomogła nam w życiu. Trzeba wierzyć – wspólnie stwierdzili małżonkowie i dodali, że w małżeństwie ważne są miłość, wiara i szacunek.

Małżeństwa, chcące odnowić przyrzeczenia małżeńskie w licheńskiej bazylice, mogą zgłosić to w Biurze Obsługi Pielgrzyma tutaj szczegóły. Zgłoszenia przyjmowane są najpóźniej do godziny 18.30. W czasie Mszy św. sprawowanej w sobotę Jubilaci otrzymują specjalne błogosławieństwo oraz pamiątkowy dyplom. 

Nous t'invitons!

Partager la publication

Partager sur facebook
Partager sur twitter
Partager sur linkedin
Partager sur pinterest
Partager sur print
Partager sur email
X