SANTUARIO
LA MADRE DEL NOSTRO LICHENE
L'ADOLORATA REGINA DI POLONIA

SCORRERE VERSO IL BASSO

Matki ofiarowały się Matce Bożej Licheńskiej w akcie zawierzenia

Dzień Matki obchodzony jest corocznie w Polsce 26 maja jako wyraz szacunku do wszystkich matek. W licheńskim sanktuarium, gdzie Maryja czczona jest też jako Patronka szczęścia rodzinnego, jego obchody rozpoczęto już w niedzielę, 22 maja. W czasie Dnia matki w Domu Matki, czyli ogólnopolskiej pielgrzymki matek do Matki Bożej Licheńskiej odbyło się uroczyste zawierzenie matek.

Tu, przy Matce Bożej Licheńskiej, chcemy ogarnąć naszą modlitwą i życzliwością wszystkie matki. W ich macierzyńskim powołaniu odkrywamy oblicze Pana Boga. Matczyne serce jest przestrzenią miłości i pokoju. Nie miłości, jaką proponuje świat, ale Bożej miłości - bezinteresownej. Matka nie kocha swojego dziecka za coś. Kocha dlatego, że jest jej dzieckiem. To miłość absolutnie bezwarunkowa. Dzięki temu, że człowiek doświadcza miłości matki od początku swojego istnienia, w swoim późniejszym życiu, może wejść na ścieżkę bezinteresownej miłości. Miłość matki jest pełna poświęcenia. Ona daje całą siebie dziecku. Jest odblaskiem Bożej, darmowej i całkowitej miłości. Pan Bóg nas umiłował, wybrał i dał nam życie na tym świecie. Pierwszą osobą, która naszą obecność rozpoznała była nasza matka. Zanim jeszcze świat nas zobaczył, widział nas Bóg i widziała oczami miłości nasza matka. Byliśmy już kochani i wyczekiwani.

Ks. Janusz Kumala MIC, 22 maja 2022 r.
Ks. Kumala w homilii zwrócił także uwagę na wymowny obraz matek uciekających z Ukrainy, by chronić swoje dzieci, który „pokazuje, kim jest matka, jakie jest jej powołanie – by przyjąć, chronić, wychowywać, troszczyć się. W sposób niezwykle dramatyczny w tym obrazie Bóg chce nam powiedzieć, by w nas był mocno zakorzeniony szacunek dla naszej matki i każdej matki na świecie. Matka kocha – to jest najważniejszym jej zadaniem. Trzeba nam z wdzięcznością popatrzeć na nasze matki, podziękować im za miłość pełną poświęcenia, za trud, obecność. By ustały wojny potrzeba świętych matek, które żyją miłością i mają w sercu pokój. Módlmy się o takie matki!” – zachęcał ks. Kumala.
Podczas liturgii modlono się za wszystkie matki, również te, które utraciły swoje dzieci, te, które wychowują potomstwo samotnie, które wychowują adoptowane potomstwo a także kobiety, które odrzuciły swoje macierzyńskie powołanie czy cierpiące z powodu prześladowania i przemocy.
Mszę Świętą zakończył uroczysty akt ofiarowania matek Matce Bożej Licheńskiej, Patronce szczęścia rodzinnego. „Stajemy przed Twoim obliczem, ufni w Twoją matczyną troskę, składamy w Twoim sercu troski wszystkich matek. Otocz je płaszczem Twojej opieki i zanieś przed oblicze Boga najwyższego”. Modlitwą kobiety zawierzały Maryi swoje domy, rodziny, dane im przez Boga dzieci, swoje plany, nadzieje i troski. „Strzeż nas i dopomóż żyć we wzajemnej wierności sobie i Bogu. Niech twoja modlitwa wspiera nas każdego dnia w drodze do nieba. Wypraszaj nam mądrość i cierpliwość” – mówiły.
Modlitwa matki za dzieci
 
Maryjo, byłaś Matką i wiesz, co znaczy troska o dziecko. Z miłością przyjęłaś Jezusa, otoczyłaś Go miłością, karmiłaś, wychowywałaś i byłaś przy Nim do ostatniej chwili pod Krzyżem.
Proszę Cię, otocz opieką moje dzieci (dziecko), pomagaj im trwać przy Bogu, aby nigdy nie porzuciły drogi wiary. Wspieraj je w trudnościach życiowych i wypraszaj potrzebne łaski. Wypraszaj im zdrowie, chroń przed nieszczęściami, aby bezpiecznie szły przez życie.
Proszę Cię o dobra Matko, otul płaszczem opieki moje dzieci, a mnie wspieraj, abym była przy nich zawsze, w radościach i smutkach, i dawała dobry przykład wierności Bogu i Jego przykazaniom.
Testo e foto: Ufficio Stampa Santuario

Condividi il post

Condividi su facebook
Condividi su twitter
Condividi su linkedin
Condividi su pinterest
Condividi su print
Condividi su email
X