SANKTUARIUM
MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

PRZEWIŃ W DÓŁ

Diecezjalna Pielgrzymka Młodzieży Ósmych Klas Szkół Podstawowych z diecezji włocławskiej

Ordynariusz diecezji włocławskiej ks. bp Krzysztof Wętkowski, przewodniczył głównej Mszy Świętej podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Ósmych Klas Szkół Podstawowych do Lichenia. Młodzież szkolna z terenu diecezji włocławskiej zgromadzona w bazylice, zawierzyła swe życie Matce Bożej Licheńskiej. Przed Eucharystią modlitwę z uwielbieniem prowadzili ewangelizatorzy z Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Z posługą muzyczną wystąpił zespół "Maksymalni" z parafii św. Maksymiliana w Koninie.

– Witam przed obliczem Matki Bożej Licheńskiej, patronki polskiej młodzieży – tymi słowami ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, przywitał młodzież zgromadzoną w licheńskiej bazylice, cytując słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane podczas koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej w 1967 roku. 

– Oto oblicze młodego Kościoła włocławskiego, które objawia się w tym sanktuarium, w tej bazylice. Od godz. 11 to miejsce jest pełne radości, uśmiechu i śpiewu. To znak młodości, znak młodego i pięknego Kościoła – powiedział ksiądz kustosz.

Dodał także, że Matka Boża nie miała Tik Toka w takiej formie, jaką dziś znają młodzi ludzie. Jednak miała On miała innego Tik Toka – „tak, tak”. Zawsze odpowiadała „tak” Panu Bogu. Niech to będzie naszym postanowieniem, aby odpowiadać „tak” Panu Bogu, który nas kocha i chce, aby nasze życie było piękne. Będzie takie, jeśli zawsze będziemy Jemu mówić „tak”.

Homilię do młodych ludzi obecnych w licheńskiej świątyni wygłosił ks. Andrzej Niemcewicz z Gdańska, który podkreślił, że zbawienie można osiągnąć przez wiarę i nawrócenie.

Młodzież z parafii św. Małgorzaty w Zadzimiu w procesji z darami, 27 września 2022 r.
Ks. Andrzej Niemcewicz, dyrektor gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji "Jezus Żyje"

Duch Święty tak nas przemienia, że dostajemy nowe życie, nową wolność. Po to jesteśmy w Kościele, aby być we wspólnocie. Na Tik Toku też możemy odkrywać wiarę. To jest wielki kontynent cyfrowy, gdzie możemy poznawać i odkrywać nowych ludzi. Ale dopiero podczas spotkania we wspólnocie, na żywo, możemy odkrywać pełnię wiary, i żywego Chrystusa

ks. Andrzej Niemcewicz, 27 września 2022 r.

Homileta zwrócił uwagę na postaci związane z historią Kościoła, które pomimo grzesznego życia, w ostatecznym rozrachunku nawróciły się – biblijnym Hiobie, który początkowo był bardzo bogaty, a następnie został dotknięty przez Boga biedą oraz chorobą; apostołach, którzy przed poznaniem Jezusa byli zwykłymi grzesznymi ludźmi; o św. Wincentym a Paulo, który początkowo został kapłanem ze względów materialnych, a dopiero na kanwie pracy z ludźmi chorymi i cierpiącymi zmienił swoje postępowanie, co zaowocowało wyniesieniem na ołtarze. – Jezus chce cię przemieniać. Święty to ten, kto chce się nawracać.  Nie trzeba być idealnym, aby zostać świętym. Zawierzajcie swoje życie Chrystusowi, a on będzie je zmieniał – zakończył ks. Niemcewicz. 

Przed zakończeniem Eucharystii młodym ludziom za udział w pielgrzymce podziękował ks. Przemysław Pilarski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, a bp Wętkowski zauważył: – Nie ma świętego bez przeszłości i nie ma grzesznika bez przyszłości. Przyszłość jest przed wami. Także przyszłość dotycząca świętości.

Po Mszy świętej młodzież zawierzyła się Matce Bożej Licheńskiej i udała się na poczęstunek zorganizowany przez księży marianów. Każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał także pamiątkowy różaniec.

Podziel się wpisem

Udostępnij na facebook
Udostępnij na twitter
Udostępnij na linkedin
Udostępnij na pinterest
Udostępnij na print
Udostępnij na email
X