SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Apelem maryjnym rozpoczęły się obchody 25. rocznicy papieskiej pielgrzymki

Apelem maryjnym z Janem Pawłem II połączonym z procesją ze świecami w piątkowy wieczór rozpoczęły się obchody 25. rocznicy wizyty Papieża w Licheniu. W kazaniu ksiądz kustosz przypomniał wydarzenia sprzed ćwierć wieku, gdy około 8 rano, 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty pobłogosławił budującą się świątynię i odprawił nabożeństwo na jej schodach.

– Wracamy pamięcią do tych dni poprzez różne znaki obecności Ojca Świętego w tym sanktuarium – zauważył ks. Homoncik. Wymienił wśród nich przystrojony w barwy papieskie ołtarz i obraz Matki Bożej, wizerunek Ojca Świętego umieszczony w prezbiterium, pamiątki i relikwie znajdujące się w dedykowanej Janowi Pawłowi II kaplicy w bazylice dolnej oraz apartamenty papieskie, w których przebywał. Wyjątkowa pamiątka znajduje się tuż przy obrazie Matki Bożej – perłowy różaniec podarowany przez papieża.

Marianin przypomniał słowa Jana Pawła II, który sam o sobie powiedział 25 lat temu: „jako pielgrzym staję dziś w licheńskim sanktuarium”. – Te wszystkie wydarzenia, które działy się wokół przybycia Jana Pawła II są dla nas istotnymi wskazaniami na nasze życie – zauważył kapłan. Wymienił wśród nich pokorę Jana Pawła II, Papież nazwał wtedy licheńskie sanktuarium miejscem, które Maryja umiłowała. Ukazał sens pielgrzymowania – Przypomniał, że do sanktuarium nie przyjeżdża się na wycieczkę, ale by doświadczyć działań duchowych, miłości Boga, tego, co zadziało się w domu Elżbiety, gdy przychodzi Maryja. Pokazywał nam konieczność złączenia naszej codzienności z Jezusem Chrystusem; potrzebę dzielenia się wiarą i doświadczeniem Boga – mówił ksiądz Homoncik.

W sobotę, 8 czerwca w ramach obchodów 25. rocznicy papieskiej pielgrzymki do Lichenia, o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Wętkowskiego, pasterza diecezji włocławskiej. Wieczorem odbędzie się koncert „Bo miłość nie umiera – w hołdzie św. Janowi Pawłowi II” i Apel maryjny „Totus tuus”.

Podziel się wpisem