SANCTUARY
OUR LICHEN'S MOTHER
THE SORROWFUL QUEEN OF POLAND

SCROLL DOWN

Dzień Wdzięczności Rodzicom i Dziadkom – dziękujemy osobom starszym za ich obecność

W roku 2021 r. papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Niedzielne święto Seniorów przebiegło pod hasłem „Wydadzą owoc nawet i w starości” (Ps 92,15).

Dziękujemy za waszą obecność, wspaniałe świadectwo wiary w Boga, za wszelkie dobro, które otrzymaliśmy. Bóg was powołał, byście dali życie jako rodzice. Poprzez wasze serce Bóg uczynił nam wiele dobra. Dziękujemy, że przekazujecie to dobro. Przepraszamy za to, że nie zawsze przyjmujemy postawę szacunku wobec was, za chwile czy słowa, które raniły. Za to, że czasem brakowało czasu na odwiedziny, za zniecierpliwienie. Przepraszamy za myśli, że starsza osoba zawadza i lepiej byłoby oddać do domu pogodnej starości. A prosimy was, bądźcie z nami ze swoją miłością, wrażliwością i gotowością wysłuchania. Bądźcie bohaterami rewolucji czułości, o czym pisze papież Franciszek w orędziu na dzisiejszy dzień. Poprzez wasze słowa odkrywamy Boga, bo On jest miłością i czułością

Po godz. 11 w bazylice licheńskiej seniorzy modlili się różańcem w intencji dzieci. Do licheńskiego sanktuarium przyjechały kluby seniora z różnych stron Wielkopolski, które wzięły aktywny udział w południowej Mszy św. pod przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza licheńskiego sanktuarium. W homilii ksiądz kustosz podkreślił trzy słowa skierowane do najbliższych osób starszych: dziękuję, przepraszam i proszę. – Po pierwsze dziękujemy za waszą obecność, wspaniałe świadectwo wiary w Boga, za wszelkie dobro, które otrzymaliśmy. Bóg was powołał, byście dali życie jako rodzice. Poprzez wasze serce Bóg uczynił nam wiele dobra. Dziękujemy, że przekazujecie to dobro. Przepraszamy za to, że nie zawsze przyjmujemy postawę szacunku wobec was, za chwile czy słowa, które raniły. Za to, że czasem brakowało czasu na odwiedziny, za zniecierpliwienie. Przepraszamy za myśli, że starsza osoba zawadza i lepiej byłoby oddać do domu pogodnej starości. A prosimy was, bądźcie z nami ze swoją miłością, wrażliwością i gotowością wysłuchania. Bądźcie bohaterami rewolucji czułości, o czym pisze papież Franciszek w orędziu na dzisiejszy dzień. Poprzez wasze słowa odkrywamy Boga, bo On jest miłością i czułością – mówił ks. Janusz Kumala. Zachęcił, by ogarnąć wszystkie bliskie osoby starsze modlitwą.

Ojciec Święty w orędziu na II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, które obchodzimy 24 lipca, podkreśla, że „wiele osób boi się starości. Postrzegają ją jako rodzaj choroby, z którą lepiej unikać jakiegokolwiek kontaktu: uważają, że ludzie starzy nie dotyczą nas i należy ich trzymać jak najdalej, być może zgromadzonych w strukturach, które się nimi opiekują, a nas chronią przed braniem odpowiedzialności za ich zmartwienia.”
Wspominana przez papieża „kultura odrzucenia” nie pozwala dostrzec, że „długie życie – jak naucza Pismo święte – jest błogosławieństwem, a ludzie starzy nie są wyrzutkami, od których należy się dystansować, lecz żywymi znakami życzliwości Boga, który obdarza życiem w obfitości.”
Starość nie jest okresem łatwym do zrozumienia i żaden człowiek nie jest przygotowany do zmierzenia się z nią. Ustanowiony przez papieża Franciszka w 2021 roku dzień ma za zadanie przypomnieć, że dziadkowie i osoby starsze są wartością i darem zarówno dla społeczeństwa, jak i dla wspólnot kościelnych. Zachęca, by przemyśleć i docenić dziadków i osoby starsze, które zbyt często pozostają na marginesie rodzin, wspólnot obywatelskich i kościelnych. Tymczasem ich doświadczenie i wiara są czymś bezcennym dla tych wspólnot.
„Starość nie jest tylko naturalnym osłabieniem ciała, czy nieuchronnym upływem czasu, lecz darem długiego życia. Starzenie się nie jest potępieniem, lecz błogosławieństwem!” pisze w orędziu papież Franciszek. „Starość nie jest okresem bezużytecznym, w którym należy usunąć się na bok porzucając stery łodzi, ale porą, w której należy wciąż przynosić owoce: jest nowa misja, która czeka na nas i zaprasza do spojrzenia w przyszłość (…) Jest to nasz wkład w rewolucję czułości, duchową i pozbawioną broni rewolucję. (…) na nas, dziadkach i osobach starszych, spoczywa wielka odpowiedzialność: nauczyć kobiety i mężczyzn naszych czasów patrzenia na innych z takim samym wyrozumiałym i czułym spojrzeniem, jakim my obdarzamy nasze wnuki.”
„Nie zbawiamy się sami, szczęście jest chlebem, który spożywa się razem. Dajmy o tym świadectwo ludziom, którzy łudzą się, że osobiste spełnienie i sukces mogą odnaleźć w przeciwstawianiu się innym. Wszyscy, nawet ci najsłabsi mogą je dawać: już samo pozwolenie, by się ktoś nami zaopiekował – często np. osoby pochodzące z innych krajów – jest to sposób, by powiedzieć, że wspólne życie jest nie tylko możliwe, ale i konieczne” – stwierdza papież Franciszek.
Na zakończenie tegorocznego orędzia Ojciec Święty zachęca, „by pójść odwiedzić osoby starsze, które są najbardziej samotne, w domu lub tam, gdzie przebywają. Zróbmy tak, by nikt nie przeżywał tego dnia w samotności. Posiadanie kogoś, na kogo się czeka, może odmienić przeżywanie dni osobom, które nie spodziewają się już niczego dobrego od przyszłości; a z tego pierwszego spotkania może narodzić się nowa przyjaźń.”
Po Eucharystii orkiestra dęta ze Ślesina prowadziła uczestników z muzyką marszową do dzwonnicy, gdzie zgromadzonych powitał ks. Janusz Kumala. Głos zabrali także Stanisław Bielik, starosta koniński i Michał Chmielewski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Życzenia seniorom w formie piosenek złożyli młodzi: Karim z Ukrainy i solistki Dziecięco-Młodzieżowego Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Członkowie klubów seniora mieli okazję zaprezentować się na scenie, a spotkanie uświetnił zespół „Sentymentalne Serca” z Kramska. Pani Adrianna Karwowska z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie mówiła o zapobieganiu oszustwom wśród seniorów.
Spotkaniu towarzyszył festiwal ciasta zorganizowany przez KGW Licheń Stary, z którego cały dochód został przeznaczony na potrzeby licheńskiego hospicjum.
Zobacz relację here

Podziel się wpisem