SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Nie ma ważniejszego tematu niż ludzkie życie – Msza w intencjach Ośrodka Wsparcia Płodności

W intencjach pacjentów, wolontariuszy i pracowników Ośrodka Wsparcia Płodności w Licheniu Starym modlono się podczas południowej Mszy Świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej w niedzielę, 9 czerwca. Dziękowano za dzieci, które się urodziły, dzięki pomocy otrzymanej w ośrodku, ale także uwielbiano Boga w trudnym doświadczeniu niepłodności.

– Dziękujemy za ośrodek, który daje wiele nadziei na przezwyciężenie sytuacji, w których jest trudne do wyobrażenia cierpienie – mówił ks. Piotr Kieniewicz MIC, sekretarz polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów i opiekun duchowy ośrodka, który przewodniczył Eucharystii. Zakonnik nawiązał do spotkania Ogólnopolskiej Sekcji Ginekologiczno-Położniczej Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, które miało miejsce w weekend w licheńskim sanktuarium. Było to spotkanie formacyjne i naukowe lekarzy zrzeszonych w sekcji. – Mała grupa szuka sposobu, jak pomagać pacjentom, w chyba najbardziej dramatycznej części medycyny, gdzie lekarz ma być strażnikiem tajemnicy życia. Czasem jest bezradny, a czasem staje w zdumieniu wobec zaufania, jakim Bóg go obdarza, gdy może być świadkiem tajemnicy zaistnienia nowego człowieka – zauważył marianin. – Patrzę, jak oni walczą, by wypełnić wolę Bożą. Gdy ginekologia w zasadniczym nurcie za świecie, bardziej służy śmierci niż życiu, oni walczą o życie i szacunek dla życia. To niełatwa walka, bo toczy się nie tylko na zewnątrz, ale i w środku, jak w każdym z nas – podkreślił.

– Nie ma ważniejszego tematu niż ludzkie życie – mówił ks. Kieniewicz zauważając, że w Polsce od 10 lat więcej ludzi umiera niż się rodzi. Nawiązał do wizyty Jana Pawła II w Licheniu, która miała miejsce podczas VIII pielgrzymki papieża do Polski, 25 lat temu. Wówczas, w 1999 roku w Kaliszu mówił, że naród, który zabija swoje dzieci, to naród bez przyszłości.

– Czy będziemy sługami, życia, miłości, nadziei? Czy będziemy tymi, którzy sieją śmierć? – pytał ksiądz Kieniewicz. – Nasza wiara jest wiarą pełną życia, nadziei, miłości, ale jest też wiarą twardą, bezkompromisową w miłości. Nie zgadzamy się na ustępstwa wobec zła.

Po Mszy Świętej spod bazyliki wyruszył Marsz dla Życia i Rodziny, w którym wzięło kilkaset osób. Marsz zakończyło wspólne odśpiewanie „Barki” pod Domem Papieskim w sanktuarium, gdzie 25 lat temu przebywał św. Jan Paweł II.

Msze Święte w intencjach pacjentów, wolontariuszy i pracowników Ośrodka Wsparcia Płodności „NaProTechnologia” w Licheniu Starym odprawiane są w bazylice licheńskiej w drugą niedzielę parzystych miesięcy. Zespół Ośrodka tworzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy uczą metody obserwacji i zapisu wskaźników płodności oraz lekarze specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa, endokrynologii, andrologii, konsultanci medyczni Naprotechnologii. Nadrzędnym celem jego działalności jest pomoc małżeństwom mającym problem z poczęciem dziecka.

Podziel się wpisem